Poradňa

Nové pravidlá pre úvery na bývanie

V PSS si sporím asi 5 rokov a chcel by som si zobrať úver. Počul som, že Národná banka stanovila prísnejšie pravidlá na poskytovanie hypoték. Vzťahuje sa to aj na klientov PSS?
 

Rast úrokových sadzieb

Momentálne zvažujem kúpu bytu. Aký je predpoklad zvyšovania úrokových sadzieb úverov v roku 2018?
 

Stavebné sporenie pre deti

Pred 2 mesiacmi sa nám narodila dcéra. Radi by sme jej založili sporenie. Zaregistrovala som, že v minulom roku mala PSS v ponuke sporenie pre deti bez poplatku za uzatvorenie zmluvy. Ako je to tento rok?
 

Dĺžka vybavenia úveru

Klientom PSS som štvrtý rok a mám nasporených necelých 10 000 €. Rysuje sa mi príležitosť výhodne kúpiť starší byt v hodnote 40 000 €. Keďže nasporené peniaze mi postačovať nebudú, chcem financovanie riešiť úverom. Ako rýchlo mi ho viete v PSS poskytnúť?
 

Doklady účelového využitia

Zaujímalo by ma, aké doklady môžem predložiť na zdokladovanie čerpania úveru z PSS. Prečo sa musia tieto doklady predkladať, keď pri hypotékach to nie je potrebné?
 

Obnova bytového domu

Sme malé spoločenstvo vlastníkov bytov a zvažujeme rekonštrukciu našej staršej bytovky. Máme u vás stavebné sporenie, preto nás zaujíma, aký je postup a čo nám viete ponúknuť.
 

Online sporenie Lišiak

Som vysokoškoláčka a po škole by som si chcela zadovážiť svoj vlastný „bytík“. Mám nejaké peniaze, ktoré som si zarobila na zahraničných brigádach. Rada by som ich bezpečne uložila niekde, kde by sa aj zhodnocovali. Vzhľadom na to, že si z týchto peňazí čiastočne financujem štúdium, sa nechcem nijako viazať. Čo mi odporúčate?
 

Ďalší úver

S manželom máme vyhliadnutý starší rodinný dom, ktorý by sme chceli kúpiť. Jeho kúpna cena je 59 000 €. Jeden úver vo výške 80 000 € už niekoľko rokov v PSS splácame. Poskytnete nám aj ďalší úver? Ak áno, za akých podmienok?
 

Poistenie k úveru

S manželkou plánujeme v našom rodinnom dome zrekonštruovať staršiu kuchyňu a kúpeľňu. Odhadovaná cena prerábky je približne 10 000 €. Obaja máme stavebné sporenie, no nasporená suma predpokladané náklady nepokryje. Vzhľadom na náš vek (obaja máme 62 rokov) sa obávame, či potrebný úver dostaneme.
 

Dofinancovanie hypotéky

Plánujem kúpiť byt v hodnote 80 000 €, banka mi však poskytne hypotéku len do výšky 80 % z ceny nehnuteľnosti. Mám u vás v PSS stavebné sporenie, na ktorom mám nasporených necelých 5 000 €. Môžem zvyšok peňazí na dofinancovanie hypotéky získať u vás?
 

Zariadenie domácnosti

Mám u vás už 5 rokov stavebné sporenie. V lete vydávam dcéru a rád by som mladým pomohol so zariadením ich novej domácnosti. Môžem nasporené peniaze použiť aj na takýto účel?
 

Sporenie dieťaťa po rozvode rodičov

Počas manželstva sme nášmu synovi založili stavebné sporenie, na ktorom sme spoločne sporili. Nedávno sme sa rozviedli a chcela by som vedieť, či má môj bývalý manžel nárok na polovicu našetrených peňazí.
 

Modernizácia s úverom

V minulosti sme si u vás zobrali úver už dvakrát. Vďaka tomu sme kúpili a neskôr aj prerobili byt. Po čase ho potrebujeme opäť obnoviť a chceme na to využiť naše ďalšie sporenie. Aké riešenie nám odporúčate?
 

Vyplatenie štátnej prémie

Tento rok to bude šesť rokov, čo si u vás sporím. Nasporené peniaze chcem použiť na kúpu nového zariadenia do domu. V roku 2014 som však na účet stavebného sporenia nič nevložila. Neprídem o štátnu prémiu?
 

Sporenie pre dieťa

Po narodení dcéry som dostala hneď niekoľko ponúk na sporenie alebo poistenie pre ňu. Teraz zvažujem, pre ktorú sa rozhodnem. Aké podmienky alebo výhody by som mala v PSS?