Steny v novom šate

Kreativite sa medze nekladú ani pri povrchovej úprave stien v interiéri. Tehla, drevo, kameň, betón, tapety či rôzne druhy maľovky... Je len na vás, aký outfit svojim stenám doprajete!

1. Tapeta

V ponuke nájdete vliesové, vinylové, papierové aj textilné tapety. Pri aplikácii je dôležité, aby bol podklad zbavený starých tapiet a náterov, suchý a hladký. Tapety na papierovej báze pri aplikácii menia svoj rozmer, lepidlo sa najčastejšie nanáša na ich zadnú stranu a nechá sa mierne vsiaknuť, prípadne sa tapeta inak opatrne zvlhčí. Tie, ktoré rozmer nemenia, napríklad vliesové a vinylové, prikladáme v pásoch na stenu natretú lepidlom. Počítajte s približne 10 % rezervou materiálu.

2. Tehla

Štruktúra tehlového lícového muriva prináša do priestoru vidiecku či industriálnu atmosféru. Vhodná neomietnutá tehlová stena nemusí byť vždy nablízku. V takýchto situáciách však pomôžu tehlové obkladové pásiky. Štruktúrou a farebnosťou sú rovnaké ako tehly, no môžete si vybrať z viacerých odtieňov. Lepia sa priamo na stenu lepiacou maltou. Výsledný efekt vo veľkej miere závisí od farby a šírky škár. Tie isté pásiky vytvoria so svetlou škárou úplne iný výsledok ako s tmavou. Šírka škár je vecou kreativity realizátora, no neodporúča sa menej ako 10 mm.

3. Obklad

Steny môžete nielen vymaľovať či vytapetovať, ale na finálnu úpravu využiť obkladačky. Trendom v oblasti kuchynských i kúpeľňových obkladov sú lesklé obdĺžnikové obkladačky s mierne reliéfnym povrchom v odtieňoch bielej, béžovej a sivej farby. Nemusíte nimi obložiť len nevyhnutný priestor za kuchynskou linkou, pokojne ich môžete „potiahnuť“ aj na zvyšnú stenu. 

 

4. Betón

Čoraz častejšie sa v interiéri priznávajú betónové konštrukcie. Mnohí si totiž obľúbili tzv. pohľadový architektonický betón, ktorý spĺňa vysoké technologické aj estetické nároky. Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, jeho povrch môže byť rôznorodý. Textúra vzniká odtlačkom debnenia alebo následným opracovaním v mäkkom či tvrdom stave. Štruktúra náhodne vystupujúcich zŕn kameniva či rôznych dutiniek môže byť výsledkom škrabania, rezania, vymývania či kefovania.

5. Kameň

Obklady z prírodného a umelého kameňa sú na nerozoznanie. Moderné technológie umožňujú vylepšiť niektoré vlastnosti ich dekoratívnych imitácií. V prípade umelého kameňa sa rozšírilo aj portfólio farieb, no jemné prirodzené odtiene si stále držia svoje prvenstvo.

6. Drevo

Z interiéru ho nevyhnali žiadne trendy! Dôvodom je pocit tepla, ktorý do miestnosti dokáže priniesť. Na zachovanie jeho kvality je dôležité správne prúdenie vzduchu a odvod vlhkosti cez obvodové konštrukcie stavby. Drevo aj pri vnútornom použití potrebuje pravidelné ošetrovanie, aby sa zvýšila jeho odolnosť a zvýraznila jeho prirodzená krása a štruktúra.

 

  • 10.10.2018
  • Text: Katarína Barošová
  • Foto: archív, isifa/Shutterstock