Zero waste: život bez odpadu

V dnešnej dobe sa čoraz častejšie stretávame so slovným spojením „zero waste“. Ide o životný štýl, ktorý sa snaží o to, aby ľudia prijali plnú zodpovednosť za to, čo nakupujú a koľko odpadu vyprodukujú. A tiež aby sa ho snažili eliminovať na minimum.

Zero waste je vizionársky cieľ, ktorý má viesť ľudí k zmene ich životného štýlu a postupov.  Mali by napodobňovať udržateľné prírodné cykly, kde sú všetky vyradené materiály navrhnuté tak, aby mohli byť znovu použité. Aby sa teda systematicky znižoval objem a toxicita odpadu a materiálov, šetrili a obnovovali sa všetky zdroje a nedochádzalo k ich spaľovaniu či zakopávaniu. Realizácia a dodržiavanie pravidiel zero waste odstráni všetky úniky škodlivín do pôdy, vody alebo vzduchu, ktoré by ohrozovali zdravie planéty, ľudí, zvierat alebo rastlín. Tento pojem pochádza z Austrálie. V roku 1996 sa tam zhodli politici a verejnosť, že nebudú svoju krásnu prírodu devastovať a vypracovali plán na jej ochranu. Podľa neho treba čo najviac triediť, recyklovať a eliminovať použitie plastov v domácnosti.

Separovať už nestačí

Slovensko vyprodukuje ročne v priemere 348 kg odpadu na osobu, pričom recyklujeme iba 23 % komunálneho odpadu. To je hlboko pod priemerom EÚ, ktorá je na úrovni 45 %. Keď sa pozriete do svojho smetného koša, zistíte, že vyhadzujete najmä plastové obaly, do ktorých sa balí väčšina potravín a kozmetiky. Je síce fajn, že sa naša spoločnosť v posledných rokoch snaží separovať odpad, no ak by sme v tomto prípade plasty prestali používať úplne a nahradili ich sklom, textilnými či látkovými obalmi, určite by to bolo pre našu planétu prospešnejšie. Recyklácia je okrem iného aj veľmi nákladná a zďaleka nie tak ekologická ako to, čo môžete urobiť sami a najlepšie – teda predchádzať vzniku odpadov. Vedeli ste napríklad, že PET fľaša sa dá recyklovať len raz a mikroténové vrecúška končia v spaľovni?

Pravidlo 5 R

Hlavná tvár celosvetového zero waste hnutia a autorka knihy Domácnosť bez odpadu Bea Johnson hovorí, že pre zníženie množstva odpadu sa stačí riadiť piatimi princípmi v presnom poradí. V angličtine všetky začínajú na písmeno R. Mimochodom, táto žena údajne dokáže vmestiť ročný odpad svojej 4-člennej rodiny do jedného zaváraninového pohára. Neuveriteľné, však?

1. Refuse – odmietajte. "Keď odmietnete niektoré veci, zastavíte dopyt po ďalších a tiež zabránite tomu, aby sa stali odpadom vo vašej domácnosti," hovorí Bea Johnson, ktorá odmieta plastové tašky, slamky, propagačné predmety, aj jedlá v lietadle. Dnešná moderná spoločnosť sa zameriava na konzumný tovar, ale vždy, keď ho akceptujete, vytvoríte ďalšiu požiadavku. Keď prijmete napríklad pero zdarma, je to rovnaké, akoby ste povedali, že treba viac pier.

2. Reduce – redukujte. Zbavte sa vecí, ktoré často alebo vôbec nepoužívate. Zabudnite na výhovorku, že niekedy v budúcnosti sa to možno zíde. Nie, nezíde. Ak ste to nepotrebovali doteraz, prežijete bez toho aj neskôr. Zbytočnosti predajte alebo podarujte, ale naučte sa aj zdieľať. Vŕtačka či tavná pištoľ stačia v rámci širšej rodiny len v počte jeden kus, nie?

3. Reuse používajte opätovne. Snažte sa nahradiť jednorazové veci takými, ktoré sa dajú použiť znovu. Papierové utierky napríklad handričkami a papierové vreckovky látkovými. Opätovné používanie znamená tiež nakupovanie z druhej ruky v second-handoch či bazároch.

4. Recycle - recyklujte. Myslíme tým recykláciu toho, čo nemôžeme odmietnuť, obmedziť alebo opätovne použiť. Zero waste nie je o tom, že máme recyklovať viac, ale menej. Zo starých riflí si ušite kabelku, nemoderný pletený sveter poslúži po prešití ako poťah na vankúš a pod. Fantázii sa medze nekladú.

5. Rot - kompostujte. Napríklad šupky z ovocia a zeleniny, ak bývate v byte, zaobstarajte si menší šikovný kompostér.

Vlastnite menej vecí, nepoužívajte igelitové tašky a skoncujte s plastovými fľašami

Ak chcete kráčať s dobou a moderným minimalistickým dizajnom, ktorý sa vyznačuje priestrannosťou a jednoduchou údržbou, snažte sa mať doma len veci, ktoré naozaj potrebujete. V dnešnej uponáhľanej dobe si ekologicky zmýšľajúci človek so sebou vždy nosí opakovateľne použiteľnú tašku z prírodného materiálu, v ktorej si môže odniesť nákup. Trendom sa stávajú aj sieťovky na ovocie a zeleninu z textilného materiálu, ktoré si viete vyrobiť aj doma. Každý z nás má doma hromadu oblečenia, ktoré vôbec nenosí a zaberá mu miesto v skrini. Ideálnym riešením je nákup kvalitných, nadčasových a dobre kombinovateľných kúskov, ktoré nájdeme aj v second-handoch. Jednou z najjednoduchších, najekonomickejších a pre naše zdravie prospešných zmien, ktoré môžeme urobiť, je nosiť so sebou opakovane použiteľnú fľašu s vodou, ktorú si môžeme kdekoľvek doplniť.

Vzdajte sa fastfoodov, kupujte bezobalové potraviny a vyrobte si vlastné čističe

Naučte sa variť doma a nosiť si jedlo v obedároch. Viete, čo jete a neplníte smetné koše množstvom obalov, ktoré kvôli ich mastnote nie je možné zrecyklovať. Ak nedojete jedlo v reštaurácií, môžete si ho dať zabaliť do vlastnej nádoby. Nie je žiadnym tajomstvom, že najčerstvejšie a najkvalitnejšie potraviny nájdete v tržnici a v malých lokálnych obchodoch. Dnes už niekde môžete využiť aj služby bezobalových obchodov, kde si potraviny či čistiace prostriedky navážite do vlastných nádob. Stačí pár vecí z kuchyne, vonné oleje podľa vášho vkusu a podľa návodu si dokážete vyrobiť kompletnú výbavu účinných čistiacich prostriedkov do celej domácnosti, vrátane pracích prostriedkov. Zredukujete množstvo odpadu na minimum a nevypúšťate do odpadových vôd škodlivé chemikálie.

Nekupujte papierové obrúsky, vyprázdňujte chladničku a zabudnite na slamky 

Nepotrebovali ich naše mamy a babičky, zaobídete sa bez nich aj vy. Na utieranie kuchynskej špiny môžete použiť handričky nastrihané z obnoseného textilu, ktoré viete oprať a opätovne použiť. Návrat slávia aj klasické textilné vreckovky na smrkanie. V mnohých domácnostiach existuje neskutočné mrhanie potravinami. Rozumné je plánovať si nákupy a varenie tak, aby ste všetko spotrebovali. Nezabudnite, ak znížite svoj odpad, znížite aj odpad, ktorý by vznikol v obchodných reťazcoch, pretože tie sa prispôsobia vašej nižšej spotrebe. Plastové slamky sú ďalšou zbytočnosťou posledných desaťročí. Požiadajte obsluhu v podniku, aby vám priniesla drink bez slamky, prípadne použite slamky z prírodného materiálu. Na trhu sú dostupné aj elegantné kovové, ktoré možno umyť a opakovane použiť.

Vyrobte si vlastnú kozmetiku, separujte bioodpad a čo môžete, to darujte 

Rovnako ako pri čistiacich prostriedkoch, aj pri inej drogérii platí, že tie domáce sú lacnejšie a oveľa zdravšie. Ak sa však necítite na túto alchýmiu, na trhu je mnoho firiem, ktoré vyrábajú prírodnú kozmetiku bez chémie, balenú ekologicky. Minimálne polovicu nami produkovaného odpadu tvorí biologicky rozložiteľný materiál, v prípade vegetariánskej domácnosti aj 70-80 %. Čoraz rozšírenejšie sú kontajnery na bioodpad. Pokazila sa vám chladnička, práčka, či iný spotrebič? Nemusíte hneď kupovať nový. Radšej skúste najskôr zavolať opravára. Zero waste sa mnohokrát oplatí aj finančne. Nielen oblečenie, ale aj potraviny, ktoré nestihnete spotrebovať. Každý z nás denne stretáva ľudí bez domova alebo žijúcich na hranici chudoby. Určite aj vo svojom okolí nájdete niekoho, kto by vašu pomoc ocenil. Máte možnosť darovať veci aj cez rôzne nadácie a občianske združenia. Vo svete sú čoraz rozšírenejšie aj tzv.potravinové banky.

Nechajte sa inšpirovať

Svetlana Rymarenko, speváčka

Je vášnivou a zanietenou propagátorkou „bezodpadovosti“. „Už nechceme kupovať potraviny zabalené v plaste a vytvárať nový odpad,“ vyhlásila speváčka so svojou rodinou. Ekologicky sa snaží žiť už niekoľko rokov a nedávno k tomu pridala aj snahu o životný štýl bez odpadu. Šije vrecúška zo záclony, vyrába voskové obrúsky, čapuje si drogériu, kompostuje...

Kristína Tormová, herečka

Nepoužíva igelitky, mikroténové vrecúška, plastové fólie na potraviny, nekupuje pitie v plastových fľašiach a psie exkrementy zbiera do kompostovateľných vreciek. Potraviny balí do skla alebo nerezu, na nákupy chodí s plátenými taškami, mejkap si odstraňuje látkovými tampónmi, ktoré sa dajú prať. V jej byte má čestné miesto kompostér s dážďovkami. „Naozaj to nesmrdí, nevyliezajú dážďovky, nezavadzia to a na moje prekvapenie to nie je nechutné, dokonca sa radi v kompostéri prehrabávame rukami. Máme doma kus prírody,“ tvrdí herečka. 

Slávka Halčáková, herečka

Tiež sa vážne zaoberá minimalizovaním odpadu. Zatiaľ je iba na počiatku, ale nezačala hneď tým, že by v zápale všetko z plastu povyhadzovala. Postupne sa snaží prípravky domíňať, niečo daruje a učí sa odbúravať naučené stereotypy a nekupovať nepotrebné veci. „Čapujem si do vlastných nádob, alebo do papierových sáčkov, ktoré použijem niekoľkokrát na tú istú potravinu, alebo aj do svojich vrecúšiek,“ prezradila herečka. 

  • 16.04.2019
  • Text: Katarína Barošová
  • Foto: archív firiem