Fasádny systém budúcnosti

Potrebuje váš bytový dom obnovu? Ak o nej uvažujete, vyhľadajte odborníkov z PSS a zistite, ako na to. Spravili tak aj obyvatelia bytového domu v Rimavskej Sobote, ktorí vďaka stavebnému sporeniu a výhodným úverom mohli svoj dom rekonštruovať špeciálnou technológiou ScanRock.

Oprava balkónov, zateplenie a vysoké platby za energie, toto trápilo obyvateľov bytového domu na uliciach gen. Ludvíka Svobodu a Laca Novomeského v Rimavskej Sobote asi najviac. A keďže veľký bytový dom v tvare písmena L má 232 bytov, bolo jasné, že ich čaká náročná rekonštrukcia. O jej výhodách však nikto nepochyboval. V prvom rade je to zdravšie bývanie. Klasické kontaktné zatepľovanie totiž patrí k najčastejším, no po zateplení sa v bytových domoch okrem úspory energie na vykurovanie môžu v niektorých prípadoch objaviť plesne. Dôvodom je uzavretosť systému, ktorý bráni odvetrávaniu vlhkosti zo samotnej stavby a budova prestane dýchať. V tomto bytovom dome na to teda išli inak a rozhodli sa pre špeciálnu technológiu zo Škandinávie – ScanRock. „Obrovskou výhodou tohto prevetrávaného zatepľovacieho systému je vysoká úspora nákladov na údržbu fasády. Ak by si daný bytový dom zvolil na zateplenie klasickú kontaktnú fasádu, museli by sa o ňu dlhodobo naďalej starať. S prevetrávanou fasádou im tento problém odpadá. Jej ďalšou veľkou výhodou sú akustické vlastnosti. Vzduch medzi vrstvami pôsobí ako dodatočná akustická izolácia,“ hovorí špecialista z firmy I.Mar Rastislav Ďalog s tým, že ide o fasádny systém budúcnosti, ktorého funkčná životnosť je dimenzovaná na 100 rokov.

Úspora energií

Vlastníci a obyvatelia bytov bytového domu v Rimavskej Sobote sa teda rozhodli dať rekonštrukcii zelenú. Tento bytový dom bol však nezateplený od svojej výstavby v druhej polovici 80-tych rokov, preto sa predpokladalo, že práce budú trvať viac ako rok. Napriek tomu sa základ spravil prekvapivo rýchlo. „Momentálne prebiehajú takzvané dokončovacie práce. Samotná prestavba bude trvať približne 17 mesiacov, čo je pri takejto veľkej stavbe krátka doba,“ hovorí Pavel Gábor, územný riaditeľ PSS. Čo je však dôležité - už počas tohtoročnej zimy boli všetky byty zateplené a nastala aj citeľná úspora energií, ktorú si obyvatelia a vlastníci bytov nevedia vynachváliť. Oceňujú však aj to, že väčšina prác sa robila z takzvaných lávok, nie z lešení, čím stavbári len minimálne zasahovali do súkromia obyvateľov.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sporenie a úver od PSS

Na dosiahnutie úspory na energiách je potrebné zvoliť komplexné riešenie, čo si vyžiada vstupnú investíciu. Preto je dôležité obrátiť sa na špecialistov, ktorí sa zaoberajú financovaním bývania. Lídrom je v tejto oblasti PSS, Prvá stavebná sporiteľňa, ktorá vám pomôže zvládnuť čiastočnú, aj celkovú obnovu vďaka stavebnému sporeniu a výhodným úverom. Bolo to tak aj v prípade bytového domu v Rimavskej Sobote. Na komplexnú obnovu im PSS poskytla doteraz najvyššiu sumu úveru pre PO na obnovu bytových domov - 2 476 200 eur.

Čo získame obnovou bytového domu

  • predĺžime životnosť budovy
  • znížime náklady na energie o 50 % aj viac
  • zvýšime bezpečnosť svojho bývania
  • zlepšíme vzhľad budovy
  • zvýšime trhovú cenu bytov

 

Tip odborníka

Aj váš bytový dom potrebuje obnovu?

Obráťte sa na lídrov v oblasti stavebného sporenia – PSS a vďaka stavebnému sporeniu a výhodným úverom hravo zvládnete rekonštrukciu vášho bytového domu. Využite aj fixáciu úrokovej sadzby po celú dobu splatnosti úveru či bezplatné posúdenie energetického stavu bytového domu. Obchodní zástupcovia PSS vás radi navštívia aj priamo na schôdzi vlastníkov bytov vo vašom bytovom dome a odpovedia na všetky vaše otázky. Ich zoznam nájdete na www.pss.sk, prípadne zatelefonujte na 02/58 55 58 55.

  • 04.12.2020
  • Text: Miroslava Hýbl
  • Foto: PSS