Všetci musia bývať

Oblasť Nových Zámkov nepatrí k ekonomicky najsilnejším regiónom na Slovensku. Hospodársky výtlak radí tento región k slovenskému priemeru. Miestni ľudia podnikajú, venujú sa poľnohospodárstvu a za prácou dochádzajú aj do okolitých miest. Jedno ale majú spoločné. Všetci musia bývať. To je potreba, s ktorou im už dve desaťročia pomáha obchodný zástupca PSS Peter Fabula.

V ostatných rokoch sa výrazne zvýšila pestrosť ponuky bánk financujúcich bývanie a ich konkurenčný boj stlačil úrokové sadzby úverov na bývanie na historické minimum. Má sa teda čo obracať.

Stále výhodné riešenie

„Situácia je komplikovaná. Myslím si však, že stavebné sporenie tu stále hrá svoju dôležitú rolu. Hypotekárne banky už nemôžu prefinancovať kúpu celej hodnoty kupovanej alebo stavanej nehnuteľnosti. Je tu tlak, aby klient disponoval vlastnými prostriedkami. Najvhodnejším spôsobom na ich zabezpečenie je práve stavebné sporenie,“ hovorí P. Fabula. Podľa neho, vynikajúcim nástrojom na dofinancovanie hypotéky je tiež medziúver od PSS, ktorý banka za výhodných podmienok poskytne svojmu sporiacemu klientovi až do výšky 50-tisíc eur aj bez toho, aby ho musel založiť nehnuteľnosťou. Vďaka tomu ušetrí čas aj peniaze, ktoré by musel investovať do vybavovania formalít pri vypracovaní znaleckého posudku či na katastri nehnuteľností. Jeho silným tromfom pri rokovaní s klientmi však nie je len stále výhodné stavebné sporenie, ale tiež širšia ponuka ďalších bankových produktov. Reč je o zabezpečení pred neočakávanými nepríjemnými udalosťami. Obchodní zástupcovia PSS totiž dokážu sprostredkovať aj výhodné poistenie úveru, nehnuteľnosti alebo domácnosti.

Schopnosť načúvať a iné zručnosti

„Niekedy si hovorím – škoda, že dnešná doba je taká rýchla. Hlavne mladí ľudia sa zaujímajú len o to, ako si čo najrýchlejšie požičať a s čo najnižším úrokom. Nevidia širšie súvislosti a zmysel prípravy na budúcu investíciu prostredníctvo sporenia. To je niečo, čomu naopak vynikajúco rozumie stredná a staršia generácia,“ konštatuje s tým, že kvalitnému obchodnému zástupcovi dnes už nestačí dokonalá znalosť poskytovaného produktu. To je len povinný základ. Musí mať isté psychologické zručnosti, ku ktorým patrí najmä schopnosť načúvať potrebám klienta a empatia vyhovieť mu v tom, čo je preňho najdôležitejšie. A to nemusí byť vždy len cena za úver. Niekedy je to rýchlosť vybavenia, inokedy diskrétnosť alebo schopnosť nájsť riešenie tam, kde všetci ostatní zlyhali.

Keď všetko do seba zapadá

Ako príklad uvádza dvoch manželov, s ktorými spolupracuje od začiatku svojej kariéry obchodného zástupcu. Najprv si sporili. Potom si zobrali úver, vďaka ktorému zrekonštruovali svoje bývanie. A teraz, v 72 rokoch sa rozhodli, že si ešte raz upravia svoju kúpeľňu. Vaňu vymenia za sprchovací kút, položia protišmykovú podlahu, dajú nové obklady... A PSS je presne tá banka, ktorá za výhodných podmienok dokáže požičať aj seniorom. V tomto prípade na 6 rokov (do 78 rokov života) s tým, že splátka ich nového úveru je dokonca nižšia, ako toho predchádzajúceho. Život obchodného zástupcu však nemôže tvoriť len práca. To platí aj pre Novozámčana P. Fabulu. Najlepším relaxom preňho je mandolína, na ktorej hrá v bluegrassovej skupine ..... Hovorí sa, že hudba je dobrý liek na dušu a hra na hudobnom nástroji pomáha aj mysleniu. V jeho prípade oboje naozaj funguje.

PETER FABULA

Obchodný zástupca: 21 rokov pre PSS

Na práci v PSS sa mu najviac páči: skutočnosť, že môžem pomôcť ľuďom s bývaním, to je na nezaplatenie – energia potom prúdi oboma smermi – ja pomôžem a oni sú šťastní a vďační

Záľuby: hudba, hra na mandolínu, práca na záhrade, cestovanie

Kontakt: 0915 740 129

Email: peter.fabula@fopss.sk

 

  • 22.01.2019
  • Text: Robert Juriš
  • Foto: Miro Pochyba