Pavel Gábor: Som PSS pozitívny

Do radov Prvej stavebnej sporiteľne vstúpil v roku 1999 a ako oblastný vedúci pôsobil šesť rokov. O pár rokov neskôr sa vrátil už ako okresný riaditeľ a dodnes je vďačný tomu, kto ho na toto miesto „naverboval.“ Sám totiž hovorí, že v práci pre Prvú stavebnú sporiteľňu sa jednoducho našiel. Územný riaditeľ Pavel Gábor.

Aké boli Vaše začiatky?

- Predovšetkým o sprostredkovateľoch stavebného sporenia, s ktorými sme chodili po obciach južného Slovenska od domu k domu a predávali stavebné sporenie so štátnou prémiou. Bol som pri začiatkoch úverových obchodov fyzických osôb, ale predovšetkým pri prvých sporeniach právnických osôb a prvých úverov PO. Už vtedy ma ťahalo najmä k bytovkám a PO. Absolvoval som množstvo domových schôdzí v suterénoch bytoviek, jednaní so správcami, bytovými družstvami a bytovými podnikmi. A pri tomto som zotrval. Samozrejme, mojou hlavnou pracovnou náplňou je budovanie a vedenie tímu OZ, plnenie stanovených cieľov. Ale „právnické osoby“ sú moja srdcovka.

Čo je podľa Vás na tejto práci najnáročnejšie a čo Vám naopak spôsobuje najväčšiu radosť?

- Časté zmeny v províznom systéme, ako aj zmeny sledovaných a vyhodnocovaných ukazovateľov, sú náročné na udržanie ľudí v pracovnom tempe tak, aby to bolo dlhodobo efektívne. Vybrať a získať nového spolupracovníka, zakomponovať ho do tímu a dosiahnuť, aby bol úspešný, akceptovaný a spokojný, to je asi to úplne najnáročnejšie v mojej práci. Ale bez toho to jednoducho nejde. Radosť mi spôsobí vždy úspech v mojom tíme, ak vidím, že sa niekomu začalo dariť a ja som tomu pomohol, že moji ľudia sa cítia so mnou dobre a uvoľnene, alebo že sme spoločne v regióne či v banke niečo dosiahli. Veľmi rád organizujem pre mojich kolegov neformálne stretnutia pri guláši či grilovačke. A keď vidím, že sa dobre bavia, že sa spolu rozprávajú o práci, aj súkromí, riešia problémy a výzvy, tak som priam v siedmom nebi.

Ako vníma Vašu prácu Vaša rodina a blízki ľudia?

- Som ten typ, že hrdo nosím dres tímu, za ktorý hrám. Preto ma väčšina mojich známych a rodina vníma ako PSS-áka. Náš regionálny riaditeľ to krásne nazval „PSS pozitív“. V rodine mám, samozrejme, oporu. Moji priatelia, dokonca priatelia mojich detí ku mne často chodia po radu, ak ide o financie, predovšetkým o úvery a zabezpečenie bývania. Tu môžem doplniť predošlú otázku: Aj to mi robí radosť.

Pôsobíte v Rimavskej Sobote, v regióne, kde si ľudia nemôžu veľmi vyberať z pracovných príležitostí, ale aj napriek tomu túžia po lepšom bývaní...

- Prioritou je nájsť pre klienta prijateľné, akceptovateľné a predovšetkým reálne riešenie. To sa snažím vštepiť aj mojim ľuďom. Aby nepredávali produkty, ale hľadali riešenia aj tam, kde zdanlivo na prvý pohľad neexistujú. Sme skutočne chudobný región a máme veľké problémy pri hľadaní možností, ako našim klientom pomôcť. Na druhej strane si to potom naši klienti veľmi cenia a vracajú sa ku nám. Niekedy aj po neúspešnom pokuse schváliť klientovi úver, odchádza od nás s pocitom, že sme spravili viac, ako pre nich spravili inde. To je základ toho, v čom sme a chceme byť iní. Preto som sa veľmi rýchlo dokázal stotožniť s novou víziou banky, ktorú prináša súčasné vedenie.

Spomínate si na nejaké príklady, kedy ste mali zvlášť dobrý pocit z pomoci našim klientom?

- Tých prípadov je viac, ale jeden mám ešte v pamäti. Za kolegyňou prišli klienti, mladý manželský pár, ktorý potreboval dofinancovať rozsiahlu rekonštrukciu rodinného domu. Problémom bola aktuálna hodnota staršej nehnuteľnosti. Tá totiž nepostačovala na pokrytie zábezpeky úveru, ktorý klient potreboval podľa rozpočtu. Napadlo mi, že im môže pomôcť naše postupné financovanie. Išlo tu však o rekonštrukciu už existujúcej staršej nehnuteľnosti. Po niekoľkých, veľmi plodných konzultáciách s referentom SOK Štefanom Tomkom, sme si ujasnili, ako sa to dá a navrhli sme klientovi riešenie, ktoré mu vyhovovalo a zároveň bolo priechodné. Úver sa podarilo schváliť, vyplatiť, dom je už asi aj zrekonštruovaný a klienti bol veľmi vďační a spokojní.

Mnohí ľudia tvrdia, že v súčasnej situácii je pre nich komplikované sporiť si. Aký je Váš názor, čo by ste im poradili?

- Áno, chápem ich, najmä ak ich príjmy sú takmer totožné s nákladmi. Napriek tomu by si mal každý vytvárať nejaké finančné rezervy, lebo vždy môže byť aj horšie. Nakoniec Covid nám to ukázal dosť natvrdo. Mnoho ľudí tvrdí, že nemá zvyšné peniaze na sporenie, napriek tomu minú nemalú časť výplaty napríklad na cigarety. Myslím, že ak by si dopriali len o pár cigariet denne menej, tak okrem zdravotného benefitu by si mohli takto ušetrené peniaze uložiť k nám „na Lišiaka“ a mali by rezervu. Ale stretávam sa aj s ľuďmi, ktorí skutočne siahajú hlboko do vrecka, napriek tomu majú sporivé zmluvy pre deti a sporia im po pár eur mesačne. Takých si veľmi vážim. V konečnom dôsledku ide vždy len o to, zaradiť si položku sporenie do rodinného rozpočtu a túto sumu ukrojiť z voľne používaných peňazí počas mesiaca na iné pôžitky. Tak isto, ako si zaradia prípadnú položku splátka úveru.

Čo by ste odporučili tým, ktorí túžia po vlastnom novom alebo rekonštruovanom bývaní?

- Moje odporúčanie je jednoznačné. Na takú dôležitú vec sa treba najprv pripraviť. Treba si jasne zadefinovať, čo je ich cieľ a k tomu prispôsobiť financie. Tiež si treba stanoviť časový horizont, najideálnejšie pár rokov dopredu. Vtedy odporúčam založiť si zmluvu o stavebnom sporení s cieľovou sumou zodpovedajúcou ich predstave a začať si pravidelne sporiť. Ak chcú riešiť bývanie okamžite, odporúčam navštíviť poradcov stavebného sporenia – odborných konzultantov a spolu s nimi nájsť riešenie financovania ich predstavy. Máme pre nich v portfóliu množstvo produktov, treba len vybrať to najsprávnejšie a najreálnejšie riešenie.

Práca s ľuďmi je vždy náročná, ako relaxujete?

- Som dosť aktívny typ, skôr outdoorový. Paradoxne, čím som starší, tým viac aktivít robím. V zime lyžujem, pridal som aj skialp. Studený vietor najlepšie vyčistí hlavu. V lete sa rád idem potápať niekam do tepla, najradšej k Červenému moru. Pod vodou plynie čas úplne inak, pokojnejšie, harmonicky, čo tiež pôsobí ako balzam na dušu. No a v poslednom čase som sa dal na turistiku, najmä vysokohorskú. V podstate ma k tomu dohnal Covid, lebo lietanie k moru sa nekonalo. Tak som si dal métu, vyliezť na Gerlachovský štít a pridal som aj Lomnický štít. Začalo ma to tak baviť, že už mám ďalšie plány na ďalšie slovenské štíty. Vyskúšal som aj ferraty, čo ma tiež láka stále viac a viac. Naproti tomu, keď som doma v pohodlí, čítam. Mám rád severské krimi, ale aj literatúru faktu. Milujem knihy o horách, horolezectve, horolezcoch, extrémnych lyžiaroch, ľuďoch, čo žijú v horách, horských národoch, ale aj o starých kultúrach, najmä starovekom Egypte.

Čo by ste odporučili našim novým kolegom počas ich začiatkov práce pre PSS?

- Aby mali dostatok vytrvalosti! Úspech nikdy neprichádza ľahko, vždy to stojí veľa úsilia a predovšetkým treba zotrvať a nevzdať sa. Treba prežiť aj nemálo neúspechov, nevydarených jednaní, nepochopenia okolia, ale ak vydržia v tých ťažkých momentoch, poučia sa, tak ich to vždy posilní a v konečnom dôsledku je úspech neodvratný. Ak sa niekto spolieha len na to, čo mu kto dá a čo pre neho niekto urobí, nebude to fungovať. V prvom rade, každý musí pre seba spraviť maximum a systematicky, krok po kroku, sa zdokonaľovať, získavať zručnosti, aby práca bola potešením. Zároveň by sa mal každý nováčik stotožniť so značkou PSS, byť lojálny k banke a svojim kolegom, aby bol pre svoje okolie symbolom PSS. Musia tomu jednoducho na 100 % uveriť.

  • 04.12.2020
  • Text: Miroslava Hýbl
  • Foto: Pavel Gábor