Každá klientka potrebuje niečo iné

Pre Prvú stavebnú sporiteľňu pracuje iba štyri roky, no za ten čas sa už stihla vypracovať na jednu z najúspešnejších obchodných zástupkýň. Tajomstvo úspechu podľa nej spočíva v tom ponúknuť klientovi či klientke presne to, čo potrebujú, a tiež v ľudskom prístupe a zabezpečení dokonalého servisu.

Mária Gabrišková pôsobí ako obchodná zástupkyňa v bratislavskom regióne. Hoci patrí k najmladšej generácii obchodných zástupkýň, svojou prácou sa radí medzi obchodnícku špičku PSS. O tomto zamestnaní hovorí: „Veľa záleží od šikovnosti a prístupu obchodníka či obchodníčky. Podmienky sa stále menia, je teda potrebné neustále študovať nové materiály. Potom sa môžeme tešiť z toho, že klientom dokážeme pomôcť presne tak, ako potrebujú, a tiež z toho, že sú s našou prácou spokojní.“

Ocean city a PSS

Práca v bankovníctve bola Márii Gabriškovej v istom zmysle „predurčená“ už na vysokej škole. Počas štúdia na Ekonomickej univerzite boli jej „srdcovou témou“ úvery. O hypotekárnom bankovníctve na Slovensku písala dokonca diplomovú prácu. Cesta do PSS však nebola po skončení školy úplne priamočiara. Najskôr sa vybrala cestovať a pracovať do Ameriky. V Ocean city sa v „študentskom duchu“ zamestnala ako housekeeperka v hoteli, pracovala i na kolotočoch, no keď skončila pracovná časť programu, s kamarátkami si stihla aj pocestovať. „Precestovali sme veľa – Floridu, Karibik... Prišla som plná zážitkov a bez peňazí,“ smeje sa pri spomínaní na americké dobrodružstvo, ktoré trvalo štyri a pol mesiaca. „Po návrate na Slovensko som vlastne nechcela pracovať, chcela som si ešte trochu oddýchnuť. Poslala som si však zopár životopisov a úplne náhodou som išla na pohovor do PSS. Napokon som aj nastúpila,“ spomína. Hoci si vtedy hovorila, že to iba vyskúša, práca ju úplne strhla. „Keď som začínala, nebrala som život ešte veľmi vážne. Ale splnila som svoj prvý plán, druhý plán, rozbehlo sa to a mňa to celkom pohltilo. Začala som sa čoraz viac stretávať s ľuďmi, naberala som kontakty, išlo to samé.“ V tejto práci sa doslova našla a už onedlho to bolo vidieť aj na jej výsledkoch.

Mária Gabrišková

 

Obchodnou zástupkyňou: 4 roky
 

Na práci pre PSS sa jej páči: individuálny prístup ku každému klientovi a možnosť ponúknuť viacero riešení na mieru
 

Záľuby: šport, pečenie (cukrárstvo), cestovanie
 

Kontakt: 0908 473 402
 

Email: maria.gabriskova@fopss.sk

 

 

Nonstop v práci

Mladá obchodná zástupkyňa má dnes už slušný kmeň klientov a klientok. Väčšina kontaktov pochádza zo spolupráce s finančnými poradcami a mnohé sa časom premenili aj na úprimné priateľské vzťahy. „Môj prvý úver som robila pre kamaráta, ktorý potreboval dostavať dom. Bol to komplikovaný prípad a dosť som sa s ním natrápila. Hoci som s tým vtedy mala chuť seknúť, našťastie som to neurobila. Po prvom rozbehovom roku som už fungovala naplno,“ hovorí. Dnes má za sebou už množstvo vyriešených prípadov, pomohla dokonca klientom, ktorým inde s financovaním bývania pomôcť nedokázali. „Prácou žijem celé dni. Stále nad ňou premýšľam, študujem nové materiály a takisto som v neustálom telefonickom kontakte s klientmi a klientkami. Dokonca aj počas dovolenky v zahraničí. Nič nenechávam na náhodu,“ usmieva sa. Za tých niekoľko rokov už mala mnohokrát možnosť presvedčiť sa, že každá klientka či klient je iný, potrebuje niečo úplne iné. Ako obchodníčka musí vedieť pracovať so všetkými špecifikami konkrétneho prípadu, správne nastaviť úver a myslieť dopredu – možností je naozaj neúrekom. „Najväčším potešením je, keď sú klienti spokojní, že sme dokázali vyriešiť niečo, čo sa predtým zdalo byť neriešiteľné,“ hovorí. Neraz už od klientov dostala milú sms či mail s poďakovaním.

S ľahkosťou a slobodne

Obchodnícka práca je však podľa Márie Gabriškovej aj o niečom inom než o bankovej službe. „Službu totiž dostane klient či klientka v akejkoľvek kancelárii. Dôležitý je aj ľudský prístup, komunikácia a najmä schopnosť dať klientom možnosť rozhodnúť sa úplne slobodne,“ vysvetľuje a dodáva, že niektorý obchodník je lepší v úveroch, iný zase v poistkách, preto je dobré, ak sa kolegovia a kolegyne v kancelárii vedia navzájom podporiť. Už teraz sa teší na ďalšiu prácu a výzvy v nasledujúcich rokoch.

  • 09.02.2018
  • Text: Lenka Krištofová
  • Foto: Miro Pochyba