Speváčka Rymarenko miluje Karpaty

Kritici ju považujú za jeden z najväčších talentov našej hudobnej scény. Poslucháči milujú jej hlas a srdečnosť. Speváčka z Fragile Svetlana Rymarenko (34) nám dovolila nazrieť do jej domova v Rači, kde po rokoch našla svoje šťastie.

Máte exotické meno. Aj podľa toho si vás poslucháči rýchlo zapamätajú. Prezraďte nám, aká bola vaša cesta k hudbe. 

- Sme pôvodom z Ukrajiny, ja som však oficiálne Slovenka. Aj keď sa vnímam možno skôr ako Európanka. Naša rodina je umelecká, takže som mala po kom podediť gény. Otec spieval v divadle, mama bola fotografka. Nikdy ma však do ničoho nenútili. Podporovali ma v tom, čo ma bavilo a za čím som sama išla. Spievala som však už ako dieťa spolu s otcom. Keď sa niečo učil na predstavenie, napríklad árie z operiet, nalepilo sa to aj na mňa a pospevovala som si tiež. V hudbe som teda vyrastala a chcela som ísť študovať na konzervatórium. V tom čase som však mutovala a lekárka mi to neodporúčala. Rozhodla som sa teda pre gymnázium a povedala som si, že cestu k muzike si nájdem iným spôsobom. A tak sa aj naozaj stalo.

Spievate už dlho a na prvý pohľad je jasné, že je to váš život.

- Aj po rokoch ma hudba stále baví a napĺňa. Keď ste priamo na javisku a dáte zo seba všetko, ľudia to naozaj cítia a vrátia vám to. Tá energia je neskutočná. A okrem toho ma za to platia a nie je v živote nič lepšie, ako si na seba zarábať koníčkom a niečím, čo vás teší robiť. Momentálne mám kapely, s ktorými hrávam jazz, pop, rôzne žánre. Hudba akéhokoľvek druhu je pre mňa veľkou inšpiráciou a vôbec nezáleží na tom, či je moja vlastná. V každom aranžmáne sa dá nájsť niečo inšpiratívne.  

Okrem kariéry však momentálne zažívate radostné chvíle aj v súkromnom živote.

- Minulý rok som sa vydávala. Po rokoch som si konečne našla životného partnera, s ktorým si rozumieme a máme spoločné záujmy. Toto je naozaj dôležité. Ak ľudia nemajú niečo, čo ich spája, čo si budujú, na čom pracujú, potom sa nemajú kam posunúť. Po čase si ide každý z nich vlastnou cestou. My dvaja však ideme spoločnou, čo je už v dnešnej dobe vzácna vec. Je šťastie nájsť človeka, ktorý nemá pred vami tajnosti a zdieľate s ním život úplne celý. Obaja máme z predchádzajúcich vzťahov dcérky Emku a Hanku. Po tom, čo sa nám kedysi nevydarilo a boli sme pre to nešťastní, sme predsa len dokázali nájsť svoje šťastie. A v čase, kedy sme už nedúfali, že si nás ešte nájde.

Ako to prijali deti?

- S deťmi nám to veľmi pekne funguje. Striedame si ich, ale myslím si, že o nič neprišli. Práve naopak. Majú dve rodiny, štyroch starých rodičov, ktorí ich ľúbia a obe majú v našom byte vlastnú izbu. Emka (Tomášova) je hudobne nadaná. Chodila na gitaru, spev, tancuje, Hanka (moja) má zas blízko k výtvarnému umeniu. Obe sú talentované, majú rytmus, vedia spievať a chodia spolu aj do rovnakej školy.

Byt, v ktorom všetci spolu bývate, ste si našli s manželom alebo patril niekomu z vás pred svadbou? Ako ste sa rozhodli zariadiť?

- Keď sme sa s mužom našli, povedali sme si, že potrebujeme niečo spoločné. Miesto, ktoré bude patriť nám obom. A keďže toto je už môj tretí byt, tak na tých predošlých som si vyskúšala, akou cestou chcem ísť. Obaja radi rekonštruujeme, prerábame a ja už dlhšie sledujem dizajnové trendy. Páči sa mi nestarnúci štýl, ktorý je aj retro, aj súčasný. Nenechávam sa ovplyvňovať aktuálnou módou, s manželom milujeme škandinávsky dizajn. Takto sme sa snažili zariadiť a ladiť náš byt. Je to totiž úplne iný pocit, keď vstanete ráno z postele a nohy máte na dreve a nie na lamináte. Máme radi teplo a prírodné materiály. Zariadili sme to tu tak, aby sme sa tu príjemne cítili. A aby to nielen dobre vyzeralo, ale aby nás tu nič nerušilo.

Splnili ste si v novom byte aj nejaký tajný sen?

- Celý život som túžila po komore na potraviny, o šatníku ani nehovorím. (smiech) Do práce potrebujeme veľa oblečenia a vždy som mala všetko len tak nahádzané po skriniach a nevyznala som sa v tom. Okrem toho som v tom mala stále neporiadok. Teraz mám konečne svoj priestor a prehľad. Toto je moje vysnívané miesto. (úsmev) 

Vo vašom byte ma milo prekvapili komiksy na stene. Vyzerá to štýlovo.

- Snažili sme sa, aby mal náš byt v každej izbe nejaké spoločné črty a tvoril súvislý celok. Aj naše dcéry k tomu prispeli každá vlastnou osobnosťou. Ale máte pravdu, hostí najviac upútajú naše komiksy. Sme veľkí fanúšikovia „marveloviek“. Pravidelne na ne chodíme do kina a páči sa nám fantázia, ktorá je v nich. Do našej zbierky ale ešte hľadáme obraz Wonder Woman. Ak by niekto o niečom vedel, ozvite sa! (smiech)

V Rači, kde ste sa rozhodli bývať, ste obklopení zeleňou. Vôbec to tu nevyzerá ako v hlavnom meste.

- Sme doslova zaťažení na prírodu a jeden z dôvodov, prečo sme si vybrali tento byt, bola aj zeleň v okolí. Výhľad z balkóna nás očaril na prvý pohľad. Je to balzam pre dušu dať si každé ráno kávu na balkóne a obdivovať stromy, kvety, kríky... Milujeme Karpaty, môžeme sa tu bicyklovať, prechádzať. Sme v Bratislave, ale je to tu ako na dedine. Vyššie od nás sú už len lesy a vinohrady

Našli ste teda nielen svoje šťastie, ale aj miesto pre život?

- Áno, našli sme tu svoje miesto. Stále je však čo zlepšovať, renovovať, upravovať. Základ rekonštrukcie už máme za sebou, teraz náš byt už len „šperkujeme.“ Sme šťastní, že práve tu sme našli nový spoločný začiatok našej rodiny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čo ste o Svetlane nevedeli 

Svetlana Rymarenko preferuje „zero waste“ spôsob života – teda bez tvorenia odpadu. Rozhodla sa tak potom, ako videla dokument o znečistených moriach a oceánoch. „Už nechceme kupovať potraviny zabalené v plaste a vytvárať nový odpad,“ vyhlásila speváčka so svojou rodinou.  

Kto je Svetlana Rymarenko?

Po absolvovaní gymnázia sa rozhodla pokračovať v štúdiu manažmentu, aj počas toho však spievala s kapelami funkových nadšencov. Živila sa aj ako šepkárka na Novej scéne. Jej nenapodobiteľný hlas ju priviedol medzi esá na slovenskej hudobnej scéne a dnes je známa najmä ako vokalistka skupiny Fragile.

  • 09.10.2018
  • Text: Miroslava Juričková
  • Foto: Miro Pochyba, Matúš Lago, archív Svetlana Rymarenko