Šťastie praje pripraveným

Je skvelé, keď život hrá s vami a nie proti vám. Keď si dlhodobo sporíte a pripravujete sa na budúcnosť, potom si vyberiete miesto, kde chcete žiť a dom, v ktorom budete bývať.

Manželia Novákovci sa klientmi Prvej stavebnej sporiteľne stali skôr, ako si naplno dokázali uvedomiť výhody tohto rozhodnutia. „Mala som 14 rokov, keď mi rodičia uzatvorili zmluvu o stavebnom sporení a začali mi na ňu sporiť. Keď som dospela, pokračovala som v tom akosi prirodzene aj sama,“ začína svoje rozprávanie pani Erika s tým, že podobný štart do sveta dospelých mal aj jej manžel Vladimír.

Z bytu do rodinného domu

Dvaja ľudia s podobnou krvnou skupinou si vďaka PSS zabezpečili svoje prvé bývanie. Ako sporiaci klienti si mohli požičať za tých najvýhodnejších podmienok. Výsledkom bol ich prvý spoločný byt v Žiline. Mali tam prácu, priateľov... ale s príchodom syna Adama na svet sa zmenili ich priority. „Povedali sme si, že byt potrebujeme vymeniť za rodinný dom. Túžili sme po väčšom pozemku v blízkosti prírody, niekde v tichej a bezpečnej lokalite. Hľadali sme najprv v Žiline a okolí. Márne. Napokon nám pomohla manželova rodina. Boli ochotní predať nám stavebný pozemok v obci Mikšová,“ vysvetľuje Erika.

Keď pomôže len PSS

Mikšová sa nachádza asi 25 kilometrov od Žiliny, neďaleko Bytče v susedstve rovnomennej vodnej nádrže. Stavebný pozemok mladých manželov má 1800 m2. Manželia si ho kúpili za peniaze, ktoré si sami nasporili. Na výstavbu rodinného domu si však opäť museli zobrať úver. Najprv navštívili banku, v ktorej majú zriadený bežný účet. Nepochodili. Potom sa porozhliadli v bankách, ktoré sa predbiehajú vo vyhláseniach, že majú tie najvýhodnejšie úverové podmienky. Ani v nich úver nedostali. Vtedy sa na nich usmialo spomenuté šťastie v podobe PSS. Banka, ktorej verili odmalička, ich opäť nezradila a znova im pomohlo pravidelné a dlhodobé sporenie na účte stavebného sporenia. Požičané prostriedky spolu s peniazmi, ktoré získali za predaj svojho žilinského bytu, im stačili nielen na výstavbu rodinného domu ale aj na jeho zariadenie. „Je naozaj úžasné, keď ľudia pochopia zmysel stavebného sporenia a jeho výhody dokážu využiť vo svoj prospech. To je aj prípad tejto mladej rodiny. A mňa mimoriadne teší, že hoci šťastie skúšali aj inde, napokon sa aj tak vrátili k nám, pretože my sme im reálne dokázali pomôcť,“ konštatuje Danka Hložná, obchodná zástupkyňa PSS.

Až po dôkladnom prieskume

„Rozhodli sme sa pre drevodom. Najprv som sa stretol s ľuďmi, ktorí ho už mali a pýtal som sa ich na to, ako sa im býva, koľko platia za energie, akú majú teplotnú pohodu v izbách. Po dôkladnom prieskume sme si povedali, že takýto bungalov bude pre nás tá správna voľba,“ hovorí Vladimír. Neveľký bezbariérový dom žiariaci slnečno jasnou oranžovou farbou s tromi izbami, kúpeľňou spojenou s toaletou a technickou miestnosťou nie je podpivničený. Stojí na betónovej doske. Zato je celý kvalitne zateplený. „V každej miestnosti máme elektrické podlahové kúrenie. Vodu, ktorú ťaháme zo studne na dvore, zohrievame v 110-litrovom kotle. Elektriku používame na svietenie aj na varenie. Mesačne nás to stojí 65 eur. Ten, ktorý ma presvedčil o správnosti tohto riešenia, mi sľúbil, že ak mi mesačný predpis prekročí stovku, tak zvyšok doplatí z vlastného,“ smeje sa Vladimír. Zatiaľ to však ani zďaleka nehrozí. Nad vykurovaním domácnosti bdejú termostaty umiestnené v každej z miestností. A o pohodu v dome sa rovným dielom starajú všetci traja jej obyvatelia. Pre PSS je radosť pomáhať takýmto klientom.

Danka Hložná

obchodná zástupkyňa PSS Žilina

 

 

"Pre Prvú stavebnú sporiteľňu pracujem už 17 rokov. Osobitne ma teší, keď sa mi podarí vybudovať si dlhodobý vzťah s klientom, ako sa to stalo aj v tomto prípade. Pomohla som im získať prvé spoločné bývanie a neskôr tiež vysnívaný rodinný dom. Pravda, bez ich uvedomelého prístupu k zodpovednému sporeniu si na účte stavebného sporenia by to nebolo možné. Spoločne sa nám však podarilo dosiahnuť ciele, ktoré si stanovili. A ja som rada, že som mohla byť aktívne pri tom."

  • 22.01.2019
  • Text: Robert Juriš
  • Foto: Miro Pochyba

Poradňa

Dofinancovanie hypotéky

Mám u vás stavebné sporenie, ale v poslednom čase počúvam, že sa dnes už neoplatí. S priateľkou plánujeme budúci rok svadbu, potom by sme sa radi osamostatnili a postavili si rodinný dom. Ako môžem využiť čo najlepšie svoje nasporené peniaze?

Poradňa

Sporenie pre deti

Rada by som sa poradila ohľadom zmlúv, ktoré sme v PSS uzatvorili našim deťom. Jedna zmluva je staršia ako 6 rokov a druhá je z roku 2015. Obom deťom pravidelne sporíme. Keďže sa od januára 2019 zmenili podmienky pre stavebné sporenie, ako je to, prosím, s dokladovaním a štátnou prémiou?

Poradňa

Zariadenie do nového domu

Spolu so synom sme nedávno kúpili nový dom. Syn si zobral hypotéku a použili sme aj takmer všetky naše úspory. Potrebujeme ho ešte zariadiť, ale nechceme minúť všetky peniaze. Sme dlhodobí klienti PSS, preto sme sa rozhodli obrátiť na vás. Viete nám pomôcť?

Zisti viac

Financovanie tejto zmeny

Chcete vedieť viac o stavebnom sporení? Potrebujete nájsť tú najvýhodnejšiu ponuku priamo pre vás? Viac sa dozviete tu.