Šťastie našli na hranici s Ukrajinou

Za klientmi Prvej stavebnej sporiteľne, ktorí si vďaka stavebnému sporeniu a úveru od PSS mohli dopriať naozaj krásne bývanie, sme neváhali vycestovať až do Veľkých Slemeniec. Obec nájdete priamo na hranici medzi Slovenskom a Ukrajinou. Vlastne, presnejšie by sa dalo napísať, že hranica obec už od roku 1946 rozdeľuje na dve časti. Jedna patrí Slovensku a druhá Ukrajine. A aj keď sme o tom vedeli, pri príchode sme boli poriadne zmätení.

Čo nás vo Veľkých Slemenciach najviac prekvapilo? Rozhodne sme nečakali, že nás v obci na slovensko – ukrajinskej hranici budú vítať aj maďarské nápisy. Potom, čo sme niekoľkokrát skontrolovali GPS, nás však domáci so smiechom uistili, že sme došli na správne miesto. V tejto obci totiž paradoxne žijú väčšinou ľudia, ktorí sa hlásia k maďarskej národnosti. Ku klientom PSS sme už potom trafili rýchlo a privítala nás domáca pani Silvia Dudáš, ktorej manžel sa viac - menej vlastnými rukami sa postaral o to, aby dom poskytoval jeho rodine všetko, čo potrebuje.

Dlhá cesta k vysnívanému domu

 „Rekonštrukcia trvala asi rok a tri mesiace,“ zaspomínal si pán Tibor s tým, že kedysi to bola veľmi tichá obec. „Ale odkedy sa otvorila slovensko – ukrajinská hranica, máme tu celkom rušno,“ pousmiala sa pani Silvia, ktorá oceňuje, že ich dom má, našťastie, dostatok miesta aj pre návštevy. Cesta k nemu však nebola celkom typická. Dom sa totiž kedysi dostal k bývalým majiteľom darom, tí ho však odmietli, pretože jeho rekonštrukcia by bola veľmi nákladná. Tiborovi Dudásovi sa však nehnuteľnosť zapáčila natoľko, že neváhal osloviť kompetentné orgány a pokúsil sa ju získať. Po niekoľkých mesiacoch sa to podarilo.

Nízkoenergetické bývanie

„Ako prvé sme zbúrali predsieň a strechu. Ostatné veci, napríklad elektrina, sa už riešili postupne. Nemali sme ani vodu. Dom sme prerábali celý,“ prezradil nám domáci pán, ktorý je síce zamestnaný ako profesionálny vojak, to mu však nebránilo po práci venovať čas aj energiu stavbe. Pomáhal mu najmä otec, dobré rady našiel aj na internete. „Je to nízkoenergetický dom, lebo ak už máme platiť aj hypotéku, aj inkaso, tak potom treba naozaj rozumne riešiť energie. V celom dome máme napríklad led osvetlenie, keď príde tuhšia zima, kúrime s tuhým palivom,“ dozvedeli sme sa.

Výhodný úver od PSS

Na pekné bývanie však väčšina ľudí potrebuje peniaze a nie vždy sa nájdu doma vo vlastnej peňaženke. „Prvá stavebná sporiteľňa nám dala veľmi dobrú ponuku. Vyhovovala nám výška splátky úveru, aj samotná dĺžka splácania. Predtým sme, samozrejme, mali aj stavebné sporenie. Zmlúv v rodine bolo dokonca viac, takže sme boli na financovanie s pomocou PSS pripravení,“ prezradili nám spokojní majitelia domu. 

  • 28.05.2020
  • Text: Miroslava Hýbl
  • Foto: archív PSS