Ako býva Dominika zo šou Zem spieva?

Vyštudovala herectvo a všimli sme si ju v seriáloch Autoškola, Divoké kone, vo filmoch Pirko či Johankino tajomstvo. Vďaka kapele S hudbou vesmírnou sa Dominika Morávková Zeleníková presadila aj v tomto žánri. A do tretice - určite si ju pamätáte ako sympatickú moderátorku folklórnej šou Zem spieva. Ako si žije mama dvoch malých detí, manželka, herečka, speváčka, moderátorka a vegetariánka?

Ešte pred tridsiatkou ste stihli porodiť dve deti, vydať sa, presláviť sa v hudobnej kapele, aj ako moderátorka úspešnej šou. To je celkom slušný štart - aj v šoubiznise, aj v súkromnom živote. Ako to hodnotíte vy?
  
- Keď som bola mladšia, obdivovala som detské hviezdy, ktoré odmalička hrali vo filmoch, reklamách a premýšľala som, že ja som také šťastie v živote nemala, lebo som z obyčajnej rodiny. Dnes to, samozrejme, vidím úplne inak. Každý v živote potrebuje na isté veci dozrieť a každý z nás má inú cestu. Toto je tá moja, som spokojná a vďačná za to, čo mám, kde som, čo robím. Všetko je správne načasované, keď na to netlačíme.
 
Pochádzate z umeleckej rodiny, vaša cesta teda bola jasne vopred určená. Alebo nie?

- Hoci môj dedko hrával na husle, saxofón, klarinet, nepamätám si ani raz, že by som ho videla hrať... Dokonca ocino hrá na trúbku, babka a mamina hrali v ochotníckom divadle, ale pred nami sa tomu nevenovali. Ale moji rodičia ma vždy podporovali v tom, čo som chcela robiť - krúžky, škola, herectvo... Možno práve vďaka ich umeleckej duši a podpore som v tom pokračovala. 

Tip pre fanúšikov

Dominika je aktívna na sociálnych sieťach, môžete ju sledovať na jej profiloch na Facebooku či na Instagrame. Dozviete sa tak nielen viac o jej práci, nových projektoch, ale aj o jej rodine.


Na základe čoho a prečo si vyberáte pracovné ponuky? Mali sme možnosť vás vidieť v seriáloch, filmoch, divadle, televíznej šou, kapele... Čo je vaša srdcovka?

- Asi všetko... v istej miere. Mám rada divadlo - je to istým spôsobom moja srdcovka, lebo sa mu venujem najdlhšie. Filmom som fascinovaná a veľmi ma baví, kapela je môj ostrov dobrej nálady, kreativity, lásky k hudbe a moderovanie je niečo, z čoho mám najväčší stres a trému. :)

 Na dnešné pomery ste sa vydávali pomerne mladá a s manželom už máte dve krásne deti. Prečo prišlo rozhodnutie nečakať a ísť do manželstva - bez váhania? 

- Od nášho prvého zoznámenia som chcela Janka spoznať viac. Boli sme spolu dva roky a spoznávali sa v rôznych situáciach. Vždy nám bolo spolu dobre. Tak sme sa rozhodli spoznávať sa aj naďalej a robíme tak dodnes. Vždy je kam sa posúvať a vždy je čo nové na sebe objavovať. 

Ste vegetariánka, prečo ste sa tak rozhodli a čo na to vaša rodina? Ako mama pripravujete vegetariánske jedlá aj manželovi a deťom?

- Je to približne osem rokov, kedy som prestala jesť mäso, pretože som mala často problémy s trávením. Prestala som zo dňa na deň. Viem, že to môže znieť drasticky, ale moje telo, aj myseľ, to prijali ako nevyhnutné a istým spôsobom aj prirodzené. Tiež som prešla rôznymi fázami, ako striktne sa toho budem držať. To potom pôsobilo rôzne na moju rodinu, lebo už nevedeli, čo mi majú uvariť, čo jem a čo nie. Ale nikdy som nikoho do rovnakého stravovania netlačila. Moja dcéra jedávala niekedy najviac mäaso, nič iné nechcela. Ale už pár mesiacov papá viac rastlinnej stravy a manžel už pár týžňov vraví, že mu nemusím variť mäso, vraj mu chutí moje jedlo. Tak sme aktuálne všetci na jednej vlne. :-)
 
Ako by ste charakterizovali svoj životný štýl?

- Premenlivý, hľadajúci, myslím, že to tak bude vždy. Teda dúfam, pretože stále sa dá čo zlepšovať. Stále sa dá milovať našu planétu a prírodu, ľudí a seba samého - viac.

  A čo štýl v rámci bývania?

- To je tiež niečo, čo sa vyvíja podľa nálady, veku a súžitia s ostatnými. Milujem nami vytvorené prostredie, kde je láskavá atmosféra, ktorú vytvára každý obraz, kvet, doplnok, poriadok. 
 
Kto a ako sa postaral o zariadenie vášho bytu?

- Nasťahovali sme sa do domu, kde boli tmavé podlahy a biely gauč.  Dve veci, pre ktoré by som sa ja nerozhodla, byt pôsobí tmavo. Tak sme sa s manželom postupne dostali do bodu, kedy byt presvetľujeme, hráme sa s farbami. Momentálne chceme viac kvetín a obrazov. Zariaďujeme si ho tak, aby sme sa cítili v ňom DOMa. :) Dobre. Aby nám prinášal pokoj a ochranu, aby sme v ňom túžili tráviť čas. 

Preferujete bývanie v meste alebo na vidieku?

- Z praktického hľadiska vidím už trošku nedostatky bývať mimo mesta, ale napriek tomu som radšej na vidieku. I keď to nie je vidiek v pravom slova zmysle, teda nebudí ma kotkodákanie kohúta ani neokopávam na záhrade zemiaky. Ale aj tak to má svoje čaro. 

Aké je vaše vysnívané bývanie?
- Upratané. :) Zatiaľ som spokojná, určite časom príde ešte väčší sen o bývaní.

 

 

 

  • 09.09.2020
  • Text: Miroslava Hýbl
  • Foto: archív D. Morávková, Stanislava Topoľská, TV JOJ