Pod Tatrami bývajú lacnejšie

Zima pod Tatrami môže byť tuhá. A keď človek býva v nezateplenom bytovom dome, môže počas zimy pociťovať naozaj nepohodu. Obyvatelia popradských sídlisk si preto dávajú postupne svoje bytovky zatepľovať. Okrem komfortu je dôležitým faktorom aj úspora financií.

Najväčšie popradské sídlisko Juh bolo postavené v 70. rokoch. Bytové domy sa však odvtedy chtiac-nechtiac zdevastovali. Spoločné priestory sa postupne poničili, ošumeli a pôvodné bývanie už nevyhovuje ani súčasným energetickým štandardom. Obyvatelia jedného z domov nás pozvali na návštevu, aby nám porozprávali o svojich skúsenostiach s obnovou.

Čas na rekonštrukciu

V bytovom dome na Šrobárovej ulici býva Milan Poliak, ktorý je zároveň aj predsedom spoločenstva vlastníkov bytov, stará o to, aby „jeho“ dom nielen dobre vyzeral, ale aj efektívne hospodáril. Stav spred desiatich rokov, než sa začalo s rekonštrukciou bytovky, opisuje ako katastrofálny. „Na chodbách sme mali veľké železné konštrukcie. Okná siahali od podlahy až po strop. To samo osebe už bol jeden veľký tepelný most. Sklá sa postupne porozbíjali, cez diery prefukovalo. Tepelné úniky boli obrovské,“ spomína. Nezostávalo nič iné, ako pouvažovať nad zateplením. Ideálne tak, aby sa realizovalo čo najvýhodnejšie a čo najkomplexnejšie. K slovu sa dostala spolupráca s Prvou stavebnou sporiteľňou.

Rozhodli sa pre úver

V sedempodlažnom bytovom dome sa nachádza v štyroch vchodoch spolu 68 bytov. „Od začiatku sme vedeli, že budeme brať úver. Najskôr sme sa však museli osamostatniť od okresného stavebného bytového družstva,“ vysvetľuje Milan Poliak. Medzi obyvateľmi, našťastie, nebol problém sa dohodnúť, čo sa bude robiť ako prvé. „Prvý úver sme si zobrali na zateplenie. Kovovo-sklenenú konštrukciu sme rozobrali, stenu sme zamurovali, osadili sme plastové okná. Okná na bytoch si obyvatelia menili individuálne, balkóny sa zateplili iba z čelnej strany. Kvôli úspore energií sme dali zatepliť aj strechu. Predtým sme mali problémy so zatekaním, po zateplení máme pokoj.“ O čosi neskôr bolo treba riešiť aj bleskozvody. „Bleskozvody boli dlho nefunkčné, a tie, čo fungovali, už nespĺňali súčasné normy. To bola teda ďalšia vec, ktorej sme museli venovať pozornosť," hovorí.

Úspora ich potešila

Kvalita bývania sa krátko po zateplení výrazne zlepšila. A zmeny bolo takmer okamžite poznať aj na vyúčtovaní. „Hneď po odstránení kovovosklenených konštrukcií a zateplení sme mohli na chodbe odstaviť radiátory. Vypnutím stúpačky ušetril každý byt približne 160 eur ročne,“ vysvetľuje zástupca SVB. „Hneď v prvý rok po zateplení nám ako bytovke vrátili 7 000 eur. Zateplenie teda malo zmysel – nielen z hľadiska nášho tepelného komfortu, ale aj financií,“ zdôrazňuje.

Rozvody, výťahy a ďalšie

Úver, ktorý si obyvatelia zobrali na zateplenie, po pár rokoch refinancovali. Získali tak výhodnejšie podmienky a v dome mohla pokračovať rekonštrukcia. „Vďaka výhodnejšej úrokovej sadzbe mohli dokonca úver navýšiť a znížiť splátku. Získali tak peniaze navyše, ktoré potom investovali do ďalšej obnovy. Aby zbytočne nepreplácali, takisto využili možnosť realizovať mimoriadne splátky bez poplatku vo výške pôvodnej splátky,“ hovorí obchodný zástupca PSS Martin Vaščák. „Dali sme vymeniť všetky rozvody, urobiť podlahu, zatepliť strop v prízemí, obnoviť výťah,“ dopĺňa Milan Poliak. Naposledy sa v dome menili merače tepla na radiátoroch a merače spotreby teplej a studenej vody. Odpočet je diaľkový a každý dnes môže pohodlne sledovať svoju spotrebu. Milan Poliak sleduje financie pozorným okom a snaží sa náklady znižovať všade tam, kde sa to dá. Naposledy sa mu podarilo dohodnúť výhodnejšie poistenie bytového domu. Keď na účte narastú peniaze, na bytovke vždy pribudne niečo nové. Onedlho po našej návšteve to bude nová podlaha v pivnici a čipové otváranie brány. Keď má dom dobrého hospodára, je radosť vidieť, ako sa mení k lepšiemu.

  • 23.09.2016
  • Text: Lenka Krištofová
  • Foto: Miro Pochyba