Od stupačiek až po kamery

Rača má svoju typickú atmosféru. Bývanie v tejto bratislavskej lokalite si nevedia vynachváliť najmä tí, ktorí majú radi prírodu. Nájdu tu pokoj odľahlejšej mestskej časti a romantickú atmosféru vinohradníctva, ktorá sa odtiaľto ešte nestihla vytratiť.

Vinice, blízkosť lesov s turistickými a vychádzkovými trasami, pôvodné račianske domčeky... to všetko dotvára unikátny kolorit tohto miesta. Možno aj preto jej popularita rastie a v ostatnom čase tu pribúda čoraz viac novostavieb. Nedajme sa však pomýliť, aj Rače sa týka „sídliskový fenomén“. Aj tu nájdeme klasické paneláky a všetko to, čo s nimi súvisí – mladícke partie postávajúce pod bránami, drobné výtržníctvo, poničené spoločné priestory a chátrajúce fasády bytoviek.

Keď treba obnovu

Je už akýmsi osudom panelových domov – špeciálne tých vyšších, s väčším počtom bytov – že sú náročné na údržbu. Dalo by sa hovoriť priam o „neudržateľnosti“. Mnohé panelové domy, ktoré boli postavené ešte za čias socializmu a odvtedy neprešli obnovou, dnes vyzerajú naozaj odstrašujúco. Schátrali a mládež tak svojím spôsobom pozývajú na ďalšie ničenie a vandalizmus. Týmto problémom čelili aj obyvatelia panelového domu na Žarnovickej ulici č. 5. Štrnásťposchodová bytovka, v ktorej žije viac než 70 rodín, bola postavená v 80. rokoch. Má už teda čo-to za sebou. Brána, výťahy aj chodby ešte pred časom nevyzerali najlepšie, vnútorné schodisko sa uvoľňovalo od steny, za domom sa povaľoval odpad a okolo kontajnerov boli neustále porozhadzované smeti. Okrem neporiadku trápili obyvateľov obrovské tepelné úniky v dome, a tiež vysoké výdavky na energie a tepelný diskomfort. Nebolo pochýb, že všeličo treba zmeniť.

Zmena potrebuje líderku

Domy, v ktorých sa obyvatelia rýchlo menia a kde majitelia počas roka nežijú a byty iba prenajímajú, zvyknú mať problém s tým, že niet osoby, ktorá by sa zmeny ujala. Bytovka na Žarnovickej ulici našťastie takúto líderku má. Je ňou jedna z pôvodných obyvateliek, Mária Červenková. Pretože sa už na neporiadok a zničené priestory nemohla dívať, a miestami išlo dokonca o bezpečnosť (napríklad uvoľňujúce sa schodisko), začala zmeny krok za krokom realizovať. „Som síce na invalidnom dôchodku, ale nedokázala by som len tak doma sedieť a nič nerobiť. Hovorila som o potrebe zmeny s niekoľkými pôvodnými obyvateľmi domu a tí so mnou súhlasili. Záležalo nám na tom, chceli sme predsa bývať kvalitne a pekne,“ hovorí čiperná červenovlasá pani, ktorá zmeny iniciovala. Dom v jej osobe získal nielen manažérku obnovy, ale aj človeka, ktorý po rekonštrukcii dohliada na to, aby sa v dome udržal poriadok a nové zariadenie sa nezničilo.

Financovanie s PSS

 

Mária Červenková

„Na hĺbkovú obnovu bytového domu sme si zobrali úver so

splatnosťou 15 rokov. Keď sa znížili úrokové sadzby, navýšili

sme peniaze aj na obnovu interiéru. Splácanie v súčasnosti

nepociťujeme a predpokladáme, že o 7-8 rokov budeme mať úver

vyplatený. Na spolupráci s PSS oceňujeme najmä dobrú komunikáciu.“

 

 

 

 

Ako v novostavbe

Obnova je zrealizovaná tak profesionálne, že keď vkročíme do vnútra bytovky, máme na chvíľu pocit, že sme sa ocitli v novostavbe. Dokonca ešte aj spoločné priestory, v ktorých sa obyvatelia stretávajú na domových schôdzach, sú zrekonštruované nadštandardne (nová dlažba, sociálne zázemie a i.). Množstvo drobných detailov a vkus, s ktorou je obnova urobená, takmer vyráža dych. Všetko je novučičké, voňavé, čisté. Pravdaže, zmeny v dome sa realizovali na etapy a najskôr bolo treba podniknúť základné opatrenia proti únikom tepla. Ako prvá sa v roku 2003 zateplila štítová stena a strecha. O rok neskôr sa zateplil aj zvyšok fasády a potom sa vymenili okná. Asi najväčšiu zmenu z hľadiska tepelnej pohody prinieslo to, že na chodbách sa otvorené mreže vymenili za klasické plastové okná. „Zatepľovanie sme robili na trikrát. A keď už sme v roku 2006 mali spravené všetky opatrenia proti únikom tepla, prišiel rad aj na kotolňu,“ hovorí pani Červenková. Vybudovania kotolne sa ujala šikovná firma, a tak boli do pol roka všetky práce hotové. A výsledok? Kotolňa k pohodovému životu obyvateľov len a len prispela. „Vlastnú kotolňu sme si zriadili preto, lebo sme už nedokázali akceptovať vysoké ceny od dodávateľa tepla. Odpojili sme sa a sme spokojní. Prednedávnom sme iba vymenili čerpadlo. Potrebovali sme vyregulovať systém a navyše nám praskalo v radiátoroch. S novým silným čerpadlom sme sa tohto problému zbavili,“ vysvetľuje Mária Červenková. Nezanedbateľné je, že s novým čerpadlom ušetria na elektrike. A aby pani Červenková nebola na starostlivosť o dom sama, dozor nad chodom kotolne drží jej manžel.

Od stupačiek až po kamery


„Chceli sme mať celý dom v poriadku, aj interiér, aby sme sa tu cítili príjemne,“ hovorí pani Červenková. A tak je logické, že keď prebehla základná obnova, prišiel čas aj na vynovenie interiéru. Dnes je už všetko úhľadné, má svoj poriadok, na chodbách ešte stále vonia maľovka. Vstupná brána má zabudovaného elektronického vrátnika, dvere a zárubne sú vymenené a tie, ktoré nie sú nové, sú aspoň pekne natreté, s novými kľučkami. Všetko je farebne zladené a vnútro domu pôsobí harmonicky. „Všetko som navrhla aj kúpila sama. Dala som si však poradiť od syna,“ usmieva sa pani Červenková, ktorá pre vstupné priestory vybrala decentnú sivú farbu. Zatiaľ poslednou novinkou v dome sú výťahy, ktoré boli vymenené pred rokom. A keďže v dome sú nainštalované aj bezpečnostné kamery, s trochou nadhľadu by sme mohli povedať, že dnes je už dom naozaj zrekonštruovaný „od stupačiek až po kamery“. Práve tri kamery, ktorých inštaláciu odsúhlasili všetci majitelia bytov, veľmi pomáhajú kvalite bývania v dome. „Žije tu veľa ľudí, množstvo bytov je prenajatých, bez toho by sme poriadok neudržali. Ideálne by bolo, keby si obyvatelia vynovené priestory vážili, dávali na ne pozor, nepoškodzovali ich. Ale v realite to tak vždy nie je. Kedysi by záškodník odprisahal, že on škodu neurobil, teraz stačí ukázať kamerový záznam a je po diskusii,“ upresňuje Mária Červenková dôvody, prečo sú kamery v ich dome nevyhnutné. Ako príklad uvádza kontajnerové stojisko. Kedysi s ním boli problémy nepretržite. Dnes je uzamknuté, vybavené solárnym senzorovým osvetlením a vďaka tomu, že kamery „dovidia“ až ku kontajnerom, sa už vedľa smetných nádob žiadny odpad nepovaľuje.

Vzorom pre ostatných

Veľkých panelových domov, ktoré riešia ťažkosti s kvalitou bývania a čistotou, je v okolí viacero. Obyvatelia niektorých z nich chodia do tejto ukážkovo vynovenej bytovky nakúkať. Niektoré si postupne dávajú vymeniť stupačky, obnovujú výťahy, prípadne si tiež dávajú nainštalovať kamery. „Ak sem príde niekto, kto povie, že tu máme pekne, to ma samozrejme vždy poteší. A ak viem, tak sa rada podelím aj o informácie,“ hovorí Mária Červenková. Bytovka na Žarnovickej ulici č. 5 bola na tom ešte pred pár rokmi podobne ako iné zanedbané domy. Teraz je príkladom toho, že „keď sa chce, dá sa všetko“.

Úspora po obnove

Pavlína Pavuková, správkyňa bytového domu, PAMA

„Po úplnom zateplení bytového domu, obnove strechy, osadení okien do chodbových priestorov, osadení nových plastových dverí do schodiskového
priestoru, novej vchodovej brány, zateplení soklov a výmene pivničných okien za plastové dosiahol bytový dom 30 % úsporu na teple. Po týchto prácach sa obyvatelia rozhodli vymeniť výťahy, vymaľovať a obnoviť chodbové a schodiskové priestory a vestibul. Hoci sme porovnávali aj úvery z iných bánk, najvýhodnejšia bola ponuka od Prvej stavebnej sporiteľne. Bytový dom preto všetky zmeny financoval úverom od PSS."

 

  • 01.12.2016
  • Text: Lenka Krištofová
  • Foto: Miro Pochyba