Keď obnova, tak zásadná

Zhruba polovica obyvateľov Slovenska žije v bytových domoch. Tí, ktorí nebývajú v novostavbách, zväčša uvažujú, ako si bývanie vylepšiť. Ideálne by bolo, keby po obnove vyzeralo ako nové, a navyše by bolo zdravé, bezpečné a energeticky úsporné.

Podobne uvažovali aj obyvatelia 14-podlažného bytového domu s atypickým pôdorysom v tvare trojcípej hviezdy, ktorý sa nachádza na Ulici Ľudovíta Okánika v Nitre. Približne pred piatimi rokmi sa na schôdzi vlastníkov bytov dohodli, že by so svojou takmer 50-ročnou bytovkou mali niečo urobiť. Po dlhšej diskusii dospeli k tomu, že obnova by mala byť zásadná.

Miliónová investícia

Vlastníci bytov odsúhlasili opravu systémových chýb a porúch, opravu balkónov, zaizolovanie a zateplenie strechy i obvodového plášťa budovy. V rámci rekonštrukcie schválili aj výmenu okien v jednotlivých bytoch, aby sa efekt zateplenia umocnil. Takisto chceli osadiť nové okná v pivničných kobkách. Rozsah plánovaných prác bol široký a na pokrytie všetkých činností bolo potrebné zabezpečiť takmer milión eur.

Z viacerých zdrojov

„Snažili sme sa nájsť optimálny model financovania. Napokon sme sa rozhodli skombinovať tri rôzne zdroje,“ hovorí Marián Betka, riaditeľ Okresného stavebného bytového družstva Nitra. „Najväčšiu čiastku sme získali zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Ďalšiu časť peňazí sme mali z fondu prevádzky, údržby a opráv bytového domu, a tiež z úveru od Prvej stavebnej sporiteľne.“ V prospech PSS sa obyvatelia rozhodli z viacerých dôvodov. „Presvedčili nás výhodné úverové podmienky v kombinácii s priaznivou úrokovou sadzbou. Navyše, kým v iných bankách môže vybavenie úveru trvať aj zopár mesiacov, PSS to stihne v priebehu niekoľkých dní,“ vysvetľuje M. Betka.

Obnova do pol roka

Od zrodu idey až po finálnu realizáciu ubehla neuveriteľne krátka doba, len 15 mesiacov, a samotné stavebné úpravy trvali iba necelý pol rok. Obyvatelia domu si rýchle napredovanie obnovy aj celkový výsledok nevedia vynachváliť. Zatiaľ síce nemôžu porovnať účty za kúrenie pred obnovou a po nej, ale všetci tvrdia, že uplynulú zimu kúrili menej než počas tých predchádzajúcich.

Vynovený a omladený

Obnovený dom upúta aj pozornosť okoloidúcich. Pôsobí moderne, nikto by si netrúfol hádať jeho skutočný vek. Osobitnú pozornosť priťahujú balkóny obložené plastovými doskami. Predstavujú úplne inú estetickú aj funkčnú kvalitu ako niekdajšie kovové zábrany. Nepochybne najkrajším miestom sú vstupné priestory. Hostí v nich víta priestranné a presvetlené zádverie s mramorovou podlahou a malou zimnou záhradkou, ktoré pokračuje do vestibulu s výťahmi. Mimochodom, tento bytový dom nie je v Nitre jediný, ktorý bol obnovený aj zo zdrojov Prvej stavebnej sporiteľne. Len miestne OSBD má v správe 21 bytoviek, ktoré už úver splácajú, a 13 si na obnovu s PSS sporí.

  • 01.11.2017
  • Text: Robert Juriš
  • Foto: Miroslav Pochyba

Zisti viac

Financovanie tejto zmeny

Chcete vedieť viac o sporení pre bytové domy a financovaní ich obnovy? Potrebujete nájsť tú najvýhodnejšiu ponuku priamo pre vás? Viac sa dozviete tu.