Keď sa čiastkové opravy neoplatia

Na Slovensku sa bytové domy zatepľujú už 25 rokov. Napriek dlhoročným skúsenostiam a neodškriepiteľným výsledkom, ktoré táto činnosť prináša, sa ešte vždy nájde niekto, kto tvrdí, že obnovovať a zatepľovať bytové domy na juhu našej krajiny, kde panujú vyššie priemerné teploty ako na severe, sa neoplatí.

Opak je však pravdou. A tiež je dokázané, že komplexná obnova bytového domu je pre vlastníkov bytov výhodnejšia než postupná obnova, rozdelená na niekoľko častí či období.

Jedenkrát nestačí

Po príklad sme vycestovali do Komárna. Práve tu sa nachádza 52-ročný bytový dom, ktorý v súčasnosti podstúpil druhú fázu obnovy. Prečo druhú? Pretože tá prvá bola neúplná, inak povedané nedostatočná. S obnovou bytového domu na Košickej ulici sa začalo v roku 2008. Vlastníci bytov sa rozhodli, že si dajú opraviť a zatepliť strechu, vymeniť rozvody tepla aj teplej vody a zatepliť dve štítové steny. S výsledkom však spokojní neboli. Keďže nevymenili okná v spoločných priestoroch, nezateplili dom ako celok a neurobili viacero ďalších nevyhnutných činností, úspora na teple na vykurovanie sa po obnove rovnala prakticky nule. Do domu začalo navyše cez schodištia zatekať a objavili sa aj plesne. „Ukázalo sa, že je nevyhnutné obnovu dokončiť. V rokoch 2016 a 2017 sme zateplili zvyšné dve steny, pričom sme museli zrekonštruovať aj tie prvé dve. Tá z nich, ktorá je obrátená k železničnej stanici, bola úplne zdevastovaná reklamnými panelmi,“ hovorí Michal Piterka, riaditeľ Stavebného bytového družstva Komárno, ktoré má v správe viacero už obnovených bytových domov.

Druhé kolo s lepším úverom

Podľa jeho slov, druhé kolo obnovy bytového domu sa podarilo spojiť s refinancovaním pôvodného úveru. V ostatných rokoch totiž výrazne klesli úrokové sadzby všetkých úverov na slovenskom bankovom trhu, úvery na obnovu bytových domov nevynímajúc. „Bola by škoda nevyužiť túto situáciu. Siahli sme po výhodnej ponuke od Prvej stavebnej sporiteľne. Úver sme navýšili o 128-tisíc eur a mohli sme si dovoliť ďalšie úpravy,“ konštatuje M. Piterka s tým, že okrem zateplenia obalu budovy sa podarilo tiež hydraulicky vyregulovať kúrenie a zabezpečiť aj energetický certifikát domu.

Bez vysvetľovania to nejde

„Po prvom kole nie príliš vydarenej obnovy nebolo jednoduché presvedčiť vlastníkov bytov, väčšinou starších ľudí, aby odsúhlasili ďalšie úpravy. Našťastie, domová dôverníčka Mária Paálová im veľmi zrozumiteľne dokázala vysvetliť, čo im táto obnova prinesie,“ hovorí Eva Gondová, obchodná zástupkyňa Prvej stavebnej sporiteľne. Keďže obnovu domu dokončili až v roku 2017, presnú úsporu na energiách vlastníci bytov spoznajú až po skončení tohtoročnej zimy. Podľa odhadu by to malo byť minimálne 25 %.

Do tretice, snáď naposledy

Chybičkou krásy je len skutočnosť, že ani táto obnova nie je pre bytovku na Košickej ulici posledná. Opravu budú potrebovať ešte balkóny. „Predsa len, miestni obyvatelia nie sú natoľko odvážni, aby odsúhlasili všetky zmeny naraz. Najmä dôchodcovia sa na platby do fondu prevádzky, údržby a opráv pozerajú hlavne cez svoj dôchodok. Výmenu balkónových výplní si preto nechali na neskôr. Rovnako je to aj s výmenou elektrických rozvodov a výťahmi. Ich modernizácia je pre nás výzvou prakticky v celom meste,“ uzatvára M. Piterka, podľa ktorého by bolo najvýhodnejšie, ak by sa obnova bytových domov robila naraz, komplexne. Jednotlivé práce by na seba nadväzovali v rýchlom slede a výsledný efekt v podobe úspor by bol podstatne vyšší ako v prípade čiastkových úprav.

  • 09.02.2018
  • Text: Robert Juriš
  • Foto: Miro Pochyba

Zisti viac

Financovanie tejto zmeny

Chcete vedieť viac o sporení pre bytové domy a financovaní ich obnovy? Potrebujete nájsť tú najvýhodnejšiu ponuku priamo pre vás? Viac sa dozviete tu.