Hrdí na svoj dom

Najlepšie obnovené bytové domy sa u nás vďaka Prvej stavebnej sporiteľni oceňujú už desať rokov. V minulom čísle sme vám priniesli reportáž o úspechu renovácie objektu na Prievozskej ulici v Bratislave, ktorý získal prvé miesto. Vybrali sme sa však aj do Popradu a navštívili sme „strieborný“ dom na Okružnej ulici. Ten sa dočkal zateplenia, nového obvodového plášťa fasády, obnovy balkónov a elektroinštalácie. A výsledok? Predpokladaná úspora energie viac ako 66 % pôvodných nákladov!

Na Okružnej ulici v Poprade nás čakala Stanislava Černá, ktorá bola až do jari tridsať rokov domovou dôverníčkou.Momentálne je zástupkyňou dôverníka, ale všetky stavebné práce na bytovom dome prebehli aj pod jej dohľadom. „Keď sme si vo fonde opráv našetrili peniaze, tak sme postupne riešili to, čo nám spôsobovalo najväčšie problémy. Po čase však bolo jasné, že si musíme vziať úver a obnoviť náš dom kompletne. Bola to naozaj obsiahla obnova,“ povedala nám s tým, že s mimoriadne výhodným úverom od Prvej stavebnej sporiteľne súhlasili všetci obyvatelia domu.

So strachom si poradili
Pani Černá priznáva, že v bytovom dome žije veľa starších ľudí a z úveru mali najprv veľký strach. „Nechceli sme predsa našim deťom nechať byt s dlhom. Ale neskôr sme o tom ešte raz dôkladnejšie popremýšľali a rozhodli sme sa, že sa do obnovy predsa len pustíme.“ A dobre urobili. Mali totiž veľké šťastie na skvelých majstrov, ktorí im vo všetkom vyšli v ústrety. „Boli sme s nimi veľmi spokojní, zaplatili sme si aj stavebný dozor. V dome býva dvanásť rodín a teším sa, že sme to spolu dobojovali.“ Práce na dome sa začali v júli a boli ukončené doprvého septembra. Obyvateľov však čakali aj „prekvapenia“. „Na povale sme našli neporiadok, ktorý sa tam zbieral už od 50-tych rokov. Všetci, ktorým sa niečo doma nehodilo, to tam nahádzali, takže už bolo naozaj načase poriadne v dome upratať. Máme ešte nedostatky v pivničných priestoroch, ale na vybetónovanie si musíme opäť našetriť,“ prezradila nám zástupkyňa domového dôverníka.

Na balkónoch si dali záležať
Obyvatelia o postupoch stavebných úprav rozhodovali spoločne. „Na schôdzi sme odhlasovali každý jeden krok, každú vec, ktorú sme chceli opraviť. Či už to bola farba fasády, alebo rekonštrukcia balkónov,“ vysvetlila Stanislava Černá. A práve na balkóny je hrdá aj jedna z obyvateľov domu Alžbeta Blahušiaková, ktorá tu žije už 60 rokov. „Chceli sme niečo iné, ako majú ostatné bytové domy. Malo to byť „extra“ a myslím si, že nám to vyšlo. Ladí to aj s fasádou. Bola som taká spokojná s prácou murárov, že keď skončili, upiekla som im koláč,“ pousmiala sa. „Keby len koláč! Aj kávu sme im cez lešenie podávali a obzerali sme si, ako pracujú,“ pridali sa ďalší spokojní obyvatelia domu na Okružnej ulici. „Aj náš Martin nám veľmi pomohol, vybavil nám úver, poradil,“ chváli obchodného zástupcu PSS Alžbeta Blahušiaková. „Som rád, že ste spokojní. Aj mne sa po ulici, kde sú také pekné domy, lepšie kráča,“ tvrdí Martin Vaščák.

Diplom má čestné miesto
Okrem zateplenia, fasády, či novej elektroinštalácie sa obyvatelia s nadšením pustili aj do iných vecí. „Mali sme tu napríklad pivnice s drevenými priečkami, ktoré už dosluhovali. Vybúrali sme ich a urobili sme murované,“ dozvedeli sme sa. Práce obnovy, do ktorých musíme započítať aj zateplenie a zaizolovanie strechy, stáli takmer 130 000 eur. K obnove sa pristúpilo vďaka úveru od Prvej stavebnej sporiteľne a predpokladaná úspora energie je viac ako 66 % pôvodných nákladov. „Na konci prác sme si všetci sadli a urobili si spoločné posedenie. Poďakovali sme všetkým, ktorí nám pomáhali. A potom sme sa dozvedeli, že sme získali za obnovu nášho domu aj cenu! Diplom sme si zavesili do vchodu. Sme veľmi hrdí, že žijeme v takom krásnom dome,“ povedala pani Černá, ktorá kedysi vôbec nevedela, kde sa Poprad nachádza. „Som z Pardubíc, môj manžel je vojak. V 60-tych rokoch sa jeho útvar sťahoval do Popradu a keď som sa to dozvedela, musela som si toto mesto vyhľadať na mape. A vidíte, bývame tu od roku 1962,“ usmieva sa spokojná obyvateľka.

Martin Vaščák, obchodný zástupca, PSS, Poprad:

„Obyvateľov bytového domu na Okružnej ulici čakala náročná úloha, ale aj keď sú mnohí z nich na dôchodku, s nadšením a s neuveriteľnou energiou sa pustili do obnovy. Dvojmesačné nepohodlie zvládli naozaj statočne a môžu byť príkladom aj iným obyvateľom v tom, že obnova bytového domu sa naozaj vyplatí. Som naozaj veľmi rád, že som im mohol pomôcť."

 

  • 17.07.2018
  • Text: Miroslava Juričková
  • Foto: Miro Pochyba