Záclony, závesy, žalúzie, rolety...

Ak sa sťahujete do nového domu či bytu, prípadne plánujete pekne zrekonštruovať ten starý, jednou z vašich úloh určite bude – vybrať najvhodnejšie tienenie. Dnes sú už v ponuke mnohé možnosti ako sa chrániť pred slnkom či zvedavými pohľadmi. Viete však, ktorá je pre vás najvhodnejšia?

   

 Záclony

Rozhodne najjednoduchší a najlacnejší spôsob ako vyzdobiť interiér a zároveň sa postarať o jeho tienenie sú záclony. Môžete sa rozhodnúť pre hotové alebo metráž. Ak vám „sadne“ na vaše okno či priestor už hotová záclona, odporúčame vybrať si túto možnosť. Ušetríte si tak starosti so šitím, strihaním či meraním. Výhodou metráže je zas jej variabilita. A ak náhodou kúpite viac ako reálne využijete, môžete si z nej ušiť nejaký iný bytový doplnok.

+ dodajú interiéru útulnosť a pocit domova

+ farebne osviežia priestor

+ jednoduché pranie

+ nemusia sa žehliť

- sú to lapače prachu a roztočov, nevhodné pre alergikov

- obľúbená hračka domácich miláčikov, psy a mačky sa na nich často poriadne „vyzúria“

Závesy

Plnia okrem estetickej a dekoračnej, aj tieniacu funkciu. Mnohí ľudia im dávajú prednosť pred žalúziami, pretože domovu dodajú väčší pocit pohodlia. Podľa názoru mnohých bytových dizajnérov by vo vašej spálni určite nemali chýbať. Niektoré druhy závesov dokážu miestnosť zatemniť dokonca až na 100 percent – neprepustia tak do miestnosti v prípade potreby vôbec žiadne svetlo. A môžete si vybrať naozaj z mnohých farieb či vzorov.

+ ochrana pred svetlom

+ aj pred zvedavými susedmi

+ zútulnia miestnosť

+ rýchla výmena

+ kombinovanie s ďalšími textíliami

+ zakryjú nedostatky miestnosti

- náročnejšie pranie

- dlhšie sušenie

Žalúzie

Čoraz viac ľudí si dnes vyberá ako spôsob tienenia v byte či dome žalúzie. Poznáme interiérové a exteriérové. Ak vám do miestnosti páli slnko, oceníte ich najmä počas horúcich letných dní, pričom sa práve tie vonkajšie dokážu postarať o ešte väčší chládok a prítmie. Vyžadujú si však náročnejšie montovanie a rovnako sa pripravte aj na to, že miniete viac peňazí. Nezabudnite však na kvalitný materiál, aby vaša investícia nevyšla nazmar.

+ výrazné zníženie teploty a svetla

+ možnosť sklápania do rôznych polôh

+ odolnosť voči zlému počasiu

+ univerzálnosť

- finančne náročnejšie

- komplikovanejšie čistenie

Rolety

Rozdiel medzi žalúziami a roletami je v tom, že rolety sú zvyčajne vyrobené z textílie. Výhodou však je, že si preto opäť môžete vyberať z množstva druhov, materiálov a farieb. Všeobecne však platí, že čím kvalitnejší textilný materiál, tým drahšia investícia. Na trhu sú však už aj také, ktoré odpudzujú prach alebo odrážajú svetlo.  Manipulácia s nimi je pomerne jednoduchá, keďže majú len dve polohy – vytiahnutú a zatiahnutú.

+ ochrana pred slnkom

+ rôzne stupne tienenia

+ dekorácia okien

+ veľký výber

- len dve polohy

- náročnejšie čistenie

 

  • 21.02.2020
  • Text: Miroslava Hýbl
  • Foto: Fotky&Foto