Najväčšie chyby pri zariaďovaní bývania

Zariadiť si svoje vysnívané bývanie? Mnohí z nás si povedia, že je to jednoduché. Nie vždy je to ale pravda. Poučiť sa na cudzích chybách je preto múdrejšie, preto sme si pre vás pripravili zoznam najčastejších chýb pri zariaďovaní bývania.

Kríženie prúdnic

Jednou z najčastejších chýb je kríženie tzv. prúdnic, teda pomyselných ciest v priestore. V takom prípade sa stáva, že pri prístupe k jednému kusu nábytku nechtiac vrážame do iného.

Ako sa tomu vyhnúť?

Už pri návrhu interiéru premýšľajme kadiaľ, kedy a ako často budeme chodiť. Pri výbere zariaďovacích predmetov vyberáme ako prvé prvky späté so stavbou, teda kuchyňu či šatníky. Následne riešime voľné interiérové prvky ako posteľ, sedačku či komodu. Postupujeme od najväčších kusov.

Podľahnutie módnym trendom

Štýly v dizajne sa objavujú a opäť zmiznú. No kuchynskú linku alebo kúpeľňu nebudeme prerábať každé tri roky. Preto by sme sa mali snažiť dosiahnuť nadčasovosť dizajnu.

Ako sa tomu vyhnúť?

Pri návrhu interiéru sa riaďte jednoduchým pravidlom. Stavte na prirodzenosť a použite prírodné materiály, ktoré sú nadčasové a neomrzia.

Príliš prekombinované

Častou chybou je, že interiér je veľmi prekombinovaný. V snahe použiť tie najzaujímavejšie materiály a farby tak nakoniec priestor vyzerá gýčovo.

Ako sa tomu vyhnúť?

Platí pravidlo menej je viac, obytný priestor musí vedieť dýchať. Už na začiatku si jasne zvoľme štýlotvorný koncept s výberom materiálov a farieb a držme sa ho počas celej realizácie.

Interiér bez bielej farby

Príjemnú atmosféru vieme dosiahnuť použitím farieb. Pri tmavších farbách a odtieňoch sa však priestor opticky zmenšuje a pocitovo nás tlačí.

Ako sa tomu vyhnúť?

Je dôležité ponechať v obytnom priestore aj biele steny. Táto farba je totiž pre človeka najprirodzenejšia, odráža svetlo. A ak bielu doplníme farebným akcentom v podobe jednej steny, určite neurobíme chybu!

Náš tip

Ak neviete, kde začať s materiálovým konceptom, začnite podlahou, ktorá je najväčšou plochou interiéru. Potom sa už omnoho ľahšie tvorí zvyšok.

  • 17.04.2019
  • Text: Ing. arch. Lucia Mészárová, Design Academy
  • Foto: isifa/shutterstock, archív firiem