8 tipov ako si lacno skrášliť bývanie

Nechce sa vám púšťať do náročnej rekonštrukcie svojho bytu či domu? Ani sa vám nečudujeme. Potrebujete na to nielen peniaze, ale aj dostatok času. Možností na skrášlenie vášho bývania je však veľa. A sú aj také, ktoré váš rozpočet priveľmi nezaťažia. Stačí len využiť zopár jednoduchých trikov. Aj malá zmena sa totiž počíta.

1. Premiestnite nábytok

Jedným zo spôsobov, ako si lacno „oživiť“ bývanie, je aj hra s nábytkom. Môžete si tak vytvoriť úplne novú obývaciu izbu alebo potešiť svoje deti zmenou v ich izbe. Stačí len napríklad premiestniť stolík či sedačku. Čoraz viac ľudí oceňuje jednofarebné tapety, ktoré dodajú vášmu bývaniu úplne nový facelift. A záleží len na vás, aké farby sa vám páčoa alebo aké sa hodia do vášho interiéru. 

2. Využite palety

O univerzálnom využití obyčajných paliet a debničiek nikto nepochybuje. Za pár drobných si tak na terase vyčarujete nový nábytok, kútik pre seba či pre posedenie s rodinou. Palety alebo debničky môžete aj namaľovať a ozdobiť vankúšmi.

3. Vymeňte doplnky

Niekedy stačí len nová váza alebo nový poťah na vankúše či sedaciu súpravu a svoje bývanie ani nespoznáte! Doplnky by mali ladiť aj so zvyškom interiéru. Ak napríklad milujete minimalizmus, prezdobené dečky či dekoratívne predmety tam nemajú svoje miesto.

4. Pridajte obrazy

Prázdne steny v byte či dome pôsobia často „sterilne“. Nebojte sa vytvoriť si na nich galériu z obľúbených fotografií rodiny či exotických dovolenkových miest.

 5. Dajte zelenú zeleni

Už aj pár zelených rastlín či kvetov vám vytvorí dokonalý pocit domova. Ak nemáte k prírode vzťah, vyberte si zeleň, ktorá nevyžaduje veľa starostlivosti a nezabudnite, samozrejme, ani na pekný kvetináč.

 6. Nájdite si obľúbenú vôňu

Predstavte si, že otvoríte dvere a okamžite ucítite vôňu svojho domova. Ten pocit je na nezaplatenie, však? Na trhu je dostatočný výber vonných sviečok, ktorá bude tá vaša?

  7. Vyberte si textílie

Záclony alebo závesy dokážu zútulniť byt aj dom tak, ako nič iné. A nemusíte pritom vyberať drahé a exkluzívne kúsky. Aj tie lacné totiž dokážu spraviť  s atmosférou bývania hotové zázraky. A ak k tomu doplníte aj malý koberec alebo nové obliečky, dlho očakávaná zmena je na svete!

   8. Tešte sa z farieb

Aj vaše poličky majú už celé roky rovnakú farbu? Tak vezmite do ruky štetec a doprajte im nový náter. Alebo hneď dva. Poličky predsa vôbec nemusia byť jednofarebné. Nebojte sa experimentovať, stojí to za to.

 

 

 

 

 

 

 

  • 08.09.2020
  • Text: Miroslava Hýbl
  • Foto: pixabay