Myslime na sporenie

Cesta k našej vysnívanej práci nemusí byť vždy priama. Niekedy si nás nájde vtedy, keď ju najmenej čakáme. To je aj prípad našej kolegyne Zdenky Lipovej z Malaciek, ktorá prišla do Prvej stavebnej sporiteľne pracovať po tom, ako odišla zo Slovenskej televízie. Dnes je však obchodnou zástupkyňou už 16 rokov a ako sama hovorí: „Stalo sa to, čo sa malo. A ja som spokojná“.

„Pravda je taká, že som stratila zamestnanie v Slovenskej televízii,“ začala svoje rozprávanie o tom, ako si našla prácu v PSS, Zdenka Lipová. Bez okolkov dodala, že krátko pred touto nepríjemnou udalosťou si vybavovala  úver od Prvej stavebnej sporiteľne a doma sa rozhodne nechystala sedieť. „ Začala som sa obzerať okolo seba a rozmýšľať, kde by som mohla skúsiť šťastie. Spomenula som si na PSS-ku, keďže mali na dverách oznam, že hľadajú obchodných zástupcov,“ zasmiala sa s tým, že túto prácu hneď aj získala.

Podpora a pomoc kolegov

Začiatky však neboli ľahké. „Dlho som si musela zvykať na prácu v teréne. Predtým som to nikdy nerobila a nemala som s takýmto typom práce nijaké skúsenosti. Rovnako som mala nepríjemný pocit pri telefonátoch neznámym ľuďom. Ale vďaka pomoci a podpore kolegov som sa cez to preniesla a prekonala som počiatočné obavy,“ prezradila nám obchodná zástupkyňa pre Malacky. Prácu si nakoniec veľmi obľúbila a dnes by už vraj nemenila. „Vydržala som, pretože práca a návštevy u klientov sa po čase odrazu zmenili. Prestali byť pre mňa nepríjemné. Spoznala som ľudí, dostala som sa im pod kožu, začali mi dôverovať a ja som sa stala akoby ďalším členom ich domácnosti. Náš vzťah bol potom úplne iný,“ vysvetlila s tým, že dnes už u nej nechýbajú ani kytice kvetov ako poďakovanie od klientov za pomoc pri riešení ich problémov s bývaním či financiami. „Niekedy mi od dojatia aj slzy vypadli. Ja to predsa beriem ako svoju prácu, ktorá je zároveň aj mojím koníčkom. Je to normálna vec.“

Ľudia nemyslia na budúcnosť

Zdenka Lipová však priznáva, že ako každá práca s ľuďmi, tak aj táto má svoje úskalia a tienisté stránky. Ona si však, našťastie, našla spôsob, pri ktorom sa jej najlepšie oddychuje. „Objavila som wellness a veľmi mi to pomáha. Chodím tam pravidelne a práve tu si najlepšie oddýchnem. Človek vtedy úplne vypne, niekedy to je naozaj potrebné,“ povedala s tým, že práce je naozaj veľa. „Ľudia sú veľmi zadlžení a málokto myslí na sporenie. Tu, v Malackách, pracuje v priemyselnej zóne veľa ľudí zo stredného a východného Slovenska, ktorí potrebujú bývanie. Nechcú bývať v podnájmoch, preto pre nich riešime najmä úvery,“ prezradila nám pani Lipová s tým, že aj v prípade ich pobočky platí: Sme tu, aby sa ľuďom ľahšie žilo.

Zdenka Lipová, obchodná zástupkyňa:

Na práci v PSS sa jej najviac páči: každodenný kontakt a komunikácia s ľuďmi

Záľuby: wellness, turistika, práce v záhradke

Kontakt: 0915 74 0012

E-mail: zdenka.lipova@pss.sk

  • 09.07.2019
  • Text: Miroslava Hýbl
  • Foto: Miro Pochyba