15.02.2024

Záujem o stavebné sporenie vzrástol minulý rok takmer o tretinu

Výhody stavebného sporenia objavuje čoraz viac ľudí. Podľa údajov PSS vzrástol záujem o nové zmluvy v minulom roku takmer o tretinu. Výrazne sa tiež zvyšuje suma, ktorú si ľudia na nové bývanie odkladajú. Rast podporili najmä zvyšujúce sa úrokové sadzby v poslednom období. Množstvo ľudí, ktorí využívajú stavebné sporenie ako vhodný nástroj na financovanie bývania, sa bude aj naďalej zvyšovať.

Počas minulého roka si ľudia uzavreli 70 256 zmlúv stavebného sporenia, čo je o 29 % viac ako v roku 2022. Objem cieľových súm vzrástol o 42 % a presiahol 2 miliardy eur. Záujem o stavebné sporenie pre deti sa v roku 2023 zvýšil ešte výraznejšie. Rodičia uzavreli svojim deťom o 60 % zmlúv stavebného sporenia viac ako v roku 2022.

„Rast úrokových sadzieb a potreba vlastných zdrojov pri kúpe nehnuteľnosti prostredníctvom hypotéky spôsobili, že dnes už sa málokto môže spoliehať iba na úver pri financovaní bývania. Ľudia sa preto začali na tento krok dopredu pripravovať,“ hovorí Milan Baláž, riaditeľ obchodu Prvej stavebnej sporiteľne. Zmeny úrokových sadzieb na trhu zdraželi úvery, ale naopak zvýhodnili ľudí, ktorí si sporia. „Stavebné sporenie predstavuje vhodný nástroj na financovanie vlastného bývania. Kombinuje v sebe rozumné zhodnotenie počas sporenia a výhodné možnosti úveru v budúcnosti. Stále viac klientov toto riešenie oceňuje a vyhľadáva,“ dodáva Milan Baláž.

Záujem o stavebné sporenie bude pravdepodobne rásť aj naďalej. Okrem výhodného úročenia vkladov ho môže podporiť aj zmena podmienok, ktoré je potrebné splniť na získanie štátnej prémie. Aby stavebný sporiteľ získal 70 eur v podobe štátnej prémie, je potrebné vložiť v roku 2024 na stavebné sporenie 1 000 eur, čo je výrazne menej oproti sume 2 800 eur v roku 2023. Výška štátnej prémie tak môže dosiahnuť až 7 % z ročného vkladu. „Vďaka tejto zmene pomôže štátna prémia väčšiemu množstvu ľudí, a to najmä tým s nižšími príjmami. Spolu s úrokovou sadzbou tak budú ich úspory rásť ešte rýchlejšie,“ hovorí Milan Baláž. Nárok na štátnu prémiu má stavebný sporiteľ, ak jeho priemerný mesačný hrubý príjem za kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, za ktorý sa uplatňuje nárok na štátnu prémiu, neprekročil 1,3 násobok priemernej mzdy v hospodárstve. Deti do 18 rokov majú nárok na štátnu prémiu bez skúmania príjmu rodičov, resp. zákonných zástupcov.