29.11.2022

Viete, ako zlepšiť svoje okolie? Prihláste svoj projekt a získajte podporu z grantového fondu PSS

Máte dobrý nápad, ako zlepšiť, či skrášliť vaše okolie, časť obce, sídlisko, vnútroblok alebo jednoducho miesto, kde sa stretávate v rámci svojej komunity? Dokáže váš nápad prispieť k riešeniu klimatickej krízy? Grantový fond Prvej stavebnej sporiteľne podporuje dobré nápady, ktoré zlepšujú život v mestách a obciach na Slovensku už osem rokov. Prihlásiť svoj projekt do nového ročníka môžete

Ľudia častokrát vedia, čo v ich okolí chýba, alebo ako premeniť svoje sídlisko  na bezpečné a komfortné  miesto plné života. Veľa dobrých projektov však stroskotá na chýbajúcich financiách. Vďaka grantovému fondu PSS môžete získať na financovanie vášho nápadu až 7 500 eur. „V PSS vieme, že na to, aby mali ľudia dobrý pocit zo svojho domova, nestačí mať iba pekne zrekonštruovaný byt, či dom. Bývanie sa totiž nekončí za zatvorenými dverami. Rovnako dôležitý je priestor v okolí, kde si môžu ľudia oddýchnuť, tráviť spoločný čas, či vytvárať funkčné susedské vzťahy. Aj preto sme sa v spolupráci s Úniou miest Slovenska a našimi ďalšími partnermi rozhodli mestám a obciam, občianskym združeniam, ale aj aktívnym jednotlivcom, ponúknuť možnosť financovania ich nápadov, ktoré zanedbaným verejným priestorom na našich sídliskách vdýchnu život,“ hovorí vedúci samostatného odboru komunikácie Prvej stavebnej sporiteľne Jozef Plško.

Ak chcete zlepšiť vaše okolie, viete, čo na vašom sídlisku chýba, neváhajte. Či už ide o chýbajúcu lavičku pre seniorov alebo komplexný projekt, ktorý zníži riziko klimatickej krízy. Grantový program  aj v novom ročníku prispeje ku krajším, bezpečnejším a zelenším domovom v ďalších mestách a obciach po celom Slovensku. „Podporovať dobré nápady a iniciatívy tam, kde žijeme, má vždy zmysel, ľudia ich chcú, potrebujú a vnímajú. Všetci túžime po tom, aby sme bývali a žili v bezpečnom, komfortnom a estetickom prostredí. Teší nás táto dlhodobá spolupráca a máme radosť z každej pozitívnej zmeny,“ hovorí výkonná viceprezidentka  Únie miest Slovenska Jana Červenáková.

Grantový program Podpora revitalizácie verejných priestranstiev a vnútroblokov v obytných zónach miest a obcí Slovenska vyhlásila Prvá stavebná sporiteľňa už v septembri 2015, prvý projekt bol zrealizovaný o rok neskôr. Členmi poradného zboru, ktorý rozhoduje o rozdelení grantov, sú zástupcovia univerzít, Únie miest Slovenska a Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky. Vďaka finančnej podpore PSS boli doteraz zrealizované desiatky projektov, ktoré pomohli zlepšiť a skrášliť mestá a obce po celom Slovensku.

Termín podávania žiadostí je do 31. januára 2023. Viac o kritériách, podľa ktorých sa budú projekty posudzovať, si môžete prečítať na podstránke pre Grantový fond.