01.02.2024 Produkty

Štátna prémia v roku 2024 ešte výhodnejšia

Nový rok priniesol pre stavebných sporiteľov pozitívnu zmenu. Zmenili sa totiž podmienky na získanie štátnej prémie a splniť ich je o niečo jednoduchšie.

Suma maximálnej štátnej prémie, ktorú je možné získať, sa nemení – ostáva vo výške 70 €. Zmenila sa však výška vkladu, ktorý je potrebné vložiť, aby stavebnému sporiteľovi vznikol nárok na plnú sumu štátnej prémie.  

Aby stavebný sporiteľ získal 70 eur v podobe štátnej prémie, je potrebné vložiť v roku 2024 na stavebné sporenie 1 000 eur, čo je výrazne menej oproti sume 2 800 € v roku 2023. Výška štátnej prémie tak môže dosiahnuť až 7 % z ročného vkladu. Je to výrazný nárast oproti minulému roku a úspory na nové bývanie tak vďaka tomu budú rásť ešte rýchlejšie.

Nárok na štátnu prémiu má stavebný sporiteľ, ak jeho priemerný mesačný hrubý príjem za kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, za ktorý sa uplatňuje nárok na štátnu prémiu, neprekročil 1,3 násobok priemernej mzdy v hospodárstve. Deti do 18 rokov majú nárok na štátnu prémiu bez skúmania príjmu rodičov, resp. zákonných zástupcov.
Zistite viac o stavebnom sporení pre vás alebo vaše deti.

Čo je štátna prémia?

Štátna prémia je peňažná čiastka, ktorou štát prispieva na účet stavebného sporiteľa ako podpora bývania a výstavby. Pripisuje sa klientovi na účet stavebného sporenia raz ročne podľa výšky vkladov v príslušnom kalendárnom roku. Výška štátnej prémie na príslušný kalendárny rok sa vypočítava podľa vzorca uvedeného v zákone 310/1992 Zb. o stavebnom sporení v znení neskorších predpisov.

Prečo sa oplatí založiť si stavebné sporenie?

  • výšku vkladu aj jeho frekvenciu si klient určuje podľa svojich aktuálnych finančných možností
  • možnosť získať aj štátnu prémiu, ktorá je v roku 2024 vo výške 7 % z ročných vkladov, maximálne 70 eur ročne
  • uzatvorením zmluvy o stavebnom sporení získate v budúcnosti možnosť poskytnutia stavebného úveru na financovanie vášho bývania alebo bývania pre vaše deti
  • najväčšou výhodou stavebného úveru je istota fixnej a nemennej úrokovej sadzby až do jeho úplného splatenia, vďaka čomu sa vám mesačná splátka úveru nezmení počas celej doby jeho splácania
Máte otázky?
Naši obchodní zástupcovia vám poradia
Dohodnúť stretnutie

Podobné články

06.03.2024 Produkty
Záujem o stavebné sporenie prudko rastie
Výhody stavebného sporenia objavuje čoraz viac ľudí. V minulom roku vzrástol záujem o nové zmluvy takmer o tretinu a výrazne sa tiež zvyšuje suma, ktorú si ľudia na nové bývanie odkladajú.
Čítať viac
29.04.2020 Produkty
Poistenie v čase pandémie ochorenia COVID-19
Prečítajte si, čo všetko je dobré vedieť o poistení v čase pandémie ochorenia COVID-19
Čítať viac