Prvá stavebná sporiteľňa

Prvá stavebná sporiteľňa 


Menu

Lišiacke trendy v bývaní


PSS a Úsmev ako dar

 

Centrá na obnovu rodiny dávajú šancu začať odznova. Poskytujú dočasný domov rodičom v ťažkej životnej situácii, pomáhajú im postaviť sa opäť na vlastné nohy a predovšetkým zabraňujú umiestneniu ich detí do detských domovov. To je poslaním krízových centier Úsmevu ako dar, ktoré okrem strechy nad hlavou klientom ponúkajú sociálne, psychologické, či odborné poradenstvo.

Úsmev ako dar už trinásť rokov buduje centrá na pomoc deťom a rodinám v kríze a to nielen v najchudobnejších regiónoch. Pred rokom prvých obyvateľov privítalo prvých obyvateľov takéto zariadenie v Bratislave. Je určené predovšetkým rodinám s deťmi, ktoré sa ocitli bez strechy nad hlavou, alebo im takáto situácia hrozí. Kapacita zariadenia je 17 osôb v štyroch samostatných bytových jednotkách.

Podľa zistení organizácie Úsmev ako dar v ústavnej starostlivosti žije viac ako 5000 detí, vyše polovica z nich by sa mohla vrátiť k rodičom, keby sa rodine niekto systematicky venoval a podal jej pomocnú ruku. Za desať rokov sa takto podarilo pomôcť 255 rodinám, 469 deťom a 218 mladým dospelým.

Kúpa budovy centra a jeho rekonštrukcia si v minulosti vyžiadali 83.000 euro, projekt podporil aj Arcibiskupský úrad výťažkom zo siedmeho ročníka Svätomartinskej zbierky, ktorá bola prerozdelená aj do ostatných centier na Slovensku.  „Úsmev ako dar je spoločenstvo ľudí, ktorí sú nadchnutí službou pre dobro rodín. Pomáhajú rodinám i manželstvám v kríze a zároveň majú veľkú vnímavosť voči tým, ktorí sa dostali do detských domovov. Táto ich vnímavosť je pre mňa veľkým povzbudením,“ povedal bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. Výrazne finančne prispelo tiež Katolícke hnutie žien Slovenska výnosom z charitatívneho podujatia Podeľme sa v roku 2016.

Obnova strechy si vyžiadala 15.000 euro. ,,Myslíme si, že dom bez strechy je ako dieťa bez rodiča. Pomoc bratislavskému centru Úsmevu ako dar je našou srdcovou záležitosťou. Aj z príbehov našich klientov, ktorým sme sa postarali o novú alebo vynovenú strechu nad hlavou, totiž vieme, že niekedy samotný úsmev ako dar pre človeka v núdzi nestačí.  Mnohí potrebujú aj hmotnú pomoc a preto sme boli s radosťou súčasťou tohto projektu. Dúfame, že pod touto novou strechou im život začne písať aj nový a lepší príbeh,“ povedal Radovan Slobodník, hovorca Prvej stavebnej sporiteľne.

Úsmev ako dar v súčasnosti aktívne podporuje až 353 biologických rodín, v ktorých sa nachádza cez 1057 detí vrátane rodín mladých dospelých a podporuje 148 náhradných rodín, v ktorých vyrastá 350 detí. ,,Sme najšťastnejší vtedy, ak sa nám podarí zvrátiť osudy rodín, ktorým reálne hrozilo, že ich deti budú vyňaté a umiestnené do CDR. Vďaka našim partnerom môžu tieto deti stráviť bezpečné detstvo vo vlastnej rodine,“ uzavrel Jozef Mikloško, predseda Úsmevu ako dar.

Ak sa chcete dozvedieť viac o nadácii Úsmev ako dar a jej pomoci rodinám v núdzi, navštívte stránku http://www.usmev.sk

 

 

 

 

 Pre zlepšenie našich služieb používame na našich stránkach cookies. Ďalším prehliadaním stránky súhlasíte s ich využitím.

Čo sú cookies