Vynovili vďaka "stavebku"

Príbeh tohto domu sa začal písať v roku 1987, kedy si ho vyhliadol mladý, zamilovaný pár a rozhodol sa, že práve v ňom si vybuduje svoje spoločné šťastie. A podarilo sa.

Manželia do domu investovali hneď po kúpe. Keďže v tom čase to bola len rozostavaná stavba, začali si ho upravovať podľa svojich predstáv. Dobudovali pivničné priestory, s ktorými pôvodná stavba nepočítala a úpravám sa nevyhol ani interiér. Pár nie je fanúšikom predelených priestorov a preto sa rozhodli svoje bývanie „prevzdušniť.“ Po týchto základných a nevyhnutných úpravách už dom Jánovi Beňovi a jeho manželke Danke výborne slúžil viac ako 30 rokov. A potom prišiel čas na ďalšiu rekonštrukciu.

Problémom sa nevyhli

Ján a Danka sa do obnovy svojho bývania, kde prežili toľko spoločných rokov, pustili s nadšením a optimizmom. Najväčšia časť stavebných prác sa zrealizovala pred dvoma rokmi, ale ešte stále sa nájdu nejaké záležitosti, ktoré čakajú na ruku domáceho pána. „Rozhodli sme sa pre sprchovací kút a vyhodili sme zo starej kúpeľne vaňu. To bola jedna časť rekonštrukčných úprav. Pri práci nás však nemilo prekvapilo prasknuté vodovodné potrubie, ktoré sme museli celé vymeniť. Nerátali sme s tým, ale nemali sme na výber. Riešili sa aj podlahy, elektrina,“ spomína si Ján Beňo s tým, že celá obnova trvala približne dva mesiace. Do leta však podľa vlastných slov ešte s manželkou dokončia dlažbu v kuchyni a schody v obývacej izbe.  

Na čo sú najviac hrdí?

Ján Beňa, hlava rodiny, je muzikant. Fanúšikovia ho poznajú z kapely Progres, to však neznamená, že by nedokázal priložiť ruku k dielu. Práve naopak. Prezradil nám, že najviac je hrdý na kúpeľňu a dlažbu. Aj zvyšok rodiny je z vynoveného domu nadšený. „My s manželkou financujeme a rodine sa to páči,“ zasmial sa domáci pán. V týchto dňoch si užíva svoj dom len s Dankou, ich ratolesti sa už totiž postavili na vlastné nohy. Rodičia sú však šťastní, že ich majú blízko. „Deti postupne odišli, ale sú v Gbeloch, takže nás každý deň príde niekto navštíviť. A tešíme sa na leto. Vtedy je tu veľmi príjemne,“ pochvaľuje si pán Beňa.  

PSS opäť pomohla

O to, aby bol dom útulný a všetci sa v ňom dobre cítili, sa postarala pani Danka. Jej vkus a cit pre dekorácie chváli nielen rodina, ale aj cudzí návštevníci. Miesto pri stole tu má aj obchodná zástupkyňa Prvej stavebnej sporiteľne Viera Reich. Práve ona sa totiž postarala o to, aby rodina získala, po čom túžila - teda krajšiu a lepšiu strechu nad hlavou. A je vraj radosť pracovať pre klienta, ktorý si nechá poradiť.

Na sporenie nedá dopustiť

„S domácou pani sa poznám už dávno. Raz mi zatelefonovala s prosbou o radu, kde a ako investovať peniaze. Rozhodla sa nakoniec pre stavebné sporenie. A to nielen ona, ale aj celá rodina. Sporili si pravidelne „na plnú štátnu  prémiu“, komunikovali, čo sa vyplatí a potom, keď sa doba sporenia skončila, mohli začať stavať. Po šiestich rokoch si peniaze z účtov stavebného sporenia vybrali a investovali ich do rekonštrukcie a modernizácie svojho bývania,“ chváli klientov Viera Reich. To však nebolo všetko. „Potom si táto rodina začala sporiť opäť. Veď čo ak budú ešte niekedy v budúcnosti potrebovať obnoviť svoj dom? A dovtedy majú v Prvej stavebnej sporiteľni svoje financie bezpečne a výhodne uložené.“ Radosť zo sporenia sa v tejto rodine skrátka naozaj „nosí“ a rozhodne tu platí, že kto šetrí, má za tri.    

  • 17.04.2019
  • Text: Miroslava Juričková
  • Foto: Miro Pochyba