PSS a projekt RenovActive

Pred rokom sme sa vybrali do Šale, za rodinou Hučkovcov, ktorá si vďaka projektu RenovActive a Prvej stavebnej sporiteľni začala rekonštruovať dom. Sympatickú rodinu sme navštívili opäť. Chceli sme vedieť, ako sa zabývali v novom a tiež, ako môžu aj iní záujemcovia získať dom snov.

„Býva sa nám tu výborne. Zvykáme si na domček a domček na nás. Je to iný typ bývania ako bolo bývanie v paneláku. Je to super,“ dozvedeli sme sa hneď pri dverách od nadšených členov rodiny, ktorí si už v slnečnom počasí môžu užívať aj pobyt vonku, v záhrade. Keď však prší, Hučkovci si nevedia vynachváliť strešné okná. Ale to nie je všetko. „Vnútorná klíma je veľmi dobrá, zatiaľ sme tu zimu nestrávili. Sme tu len od jari. A keď je teplo, tak nie je až také, ako sme sa obávali. Klimatizáciu zatiaľ určite nepotrebujeme. Myslím, že aj v zime to bude dobré,“ tvrdí hlava rodiny.

Aj susedia dom chvália

Do debaty o novom dome sa zapojili aj deti. Kristínkina najobľúbenejšia miestnosť je rozhodne jej izba a dievčatko je spokojné s tým, že dom im pochválili aj susedia. „Kristínkine kamarátky už všetky chcú tiež bývať v dome. Tie, čo sa boli pozrieť na jej izbičku, tak hovoria, že aj ony chcú takú,“ pousmiali sa rodičia, ktorí by podľa vlastných slov momentálne na dome nič nemenili. Ani nespravili inak. „Sme spokojní. Dom je taký, aký sme čakali. Dokonca ešte lepší. Miestnosti sú dobre rozložené, aj vetranie je spravené dobre. Snažíme sa o priečne vetranie a deti sa nesťažujú.“

Dobrý projekt, dobrá rekonštrukcia

Rodina Hučkovcov sa kompletnej rekonštrukcie svojho domu nevedela dočkať. Aj keď začiatky boli naozaj náročné. „Keď sa dom začal stavať, bol to pre nás trochu šok. Nikdy predtým sme totiž dom nestavali. Ale dobre to dopadlo a nakoniec to nebolo také hrozné. Všetko išlo podľa plánu,“ vyhlásil pán Hučko, ktorý by podobnú rekonštrukciu určite odporúčal aj iným záujemcom. „Ak máte dom, ktorý sa oplatí rekonštruovať, choďte do toho. Staré domy majú niečo do seba a s dobrým projektom sa to rozhodne oplatí.“

Tip odborníka

Ak ste sa aj vy rozhodli pre rekonštrukciu alebo výstavbu svojho vysnívaného domu, PSS má pre vás riešenie v podobe špecifického úveru s názvom  – „postupné financovanie“. Záložným objektom je v tomto prípade stavba, ktorú práve prestavujete alebo staviate. Financie z úveru budeme uvoľňovať postupne, ako bude váš nový domov rásť. Výška úveru môže byť až 340 000 € na jeden financovaný objekt.

Financujte svoju prestavbu s PSS

Na Slovensku je vraj až 800-tisíc rodinných domov, z ktorých je zrekonštruovaná len niečo viac ako tretina. Projekt RenovActive Slovensko počas obnovy domu Hučkovcov predviedol, ako môžeme využiť potenciál domov, ktoré sa u nás postavili v 60-tych a 70-tych rokoch.To všetko aj vďaka Prvej stavebnej sporiteľni, ktorá je špecialistom na financovanie bývania. Nové bývanie sa totiž dá získať za rozumné peniaze. A práve toto ponúka záujemcom PSS v podobe úveru na financovanie výstavby ale aj prestavby rodinného domu. Maximálna výška takéhoto úveru je až 170 000 € na jednu zmluvu o stavebnom sporení.

Renovujte múdro ako rodina Hučkovcov

Dom Hučkovcov bol renovovaný vo variante ŠTANDARD PLUS, pričom práce zahŕňali aj výmenu krovu (čo nemusí byť vždy pravidlom). Toto riešenie zahŕňa zateplenie obálky budovy na úrovni odporúčaných hodnôt, vrátane zateplenia podlahy. V dome sú 2 kúpeľne, rekonštrukciou prejdú obe poschodia. Je realizovaná vstavba podkrovia. Použité sú materiály z kategórie Štandard Plus.Rekonštrukciou získate:4 izby a kuchynský kút, 115 m2 úžitkovej plochy, 2 kúpeľne, presvetlenie denným svetlom, automatickú prirodzenú ventiláciu, automatické tienenie dom v energetickej triede A1.

 

  • 09.09.2020
  • Text a foto: PSS, RenovActive