Dom či byt? To je otázka...

Aj vy váhate ako odpovedať na túto záludnú otázku? Skúsme sa teda spoločne zamyslieť. Čo je pre vás dôležitejšie? Vlastná záhrada, priestor pre deti, aj pre domáce zvieratá? Alebo byt v oblasti, kde to máte všade blízko a žiadne starosti s údržbou? Poradíme vám.

Sú ľudia, ktorí na túto otázku dokážu odpovedať okamžite. Ale sú aj takí, ktorí najprv zvážia všetky „pre“ a „proti“. Odpoveď na otázku „Ako a kde bývať?“ totiž patrí medzi najdôležitejšie životné rozhodnutia. Každý z nás predsa potrebuje strechu nad hlavou a na výber máme obvykle dva typy dlhodobého bývania - byt a rodinný dom. Obe možnosti majú svoje výhody i nevýhody a záleží len na nás a na našich možnostiach, čomu dáme prednosť.

Rodinný dom

Vlastný dom je snom mnohých ľudí a mať spolu s ním aj vlastnú (aspoň úplne malú) záhradu je pre mnohých na nezaplatenie. Môžete kedykoľvek vybehnúť von, na dvor, naháňať sa so psom alebo odtrhnúť si jablko z vlastnej záhrady. Plánujete na víkend grilovačku? V rodinnom dome bez problémov zorganizujete párty pre susedov či rodinu. Oceníte ho aj vtedy, ak ste  milovníkom domácich zvierat, ktoré sa v uzavretom priestore necítia vždy komfortne. Aj pre rodiny s deťmi sa rodinný dom javí ako lepšie bývanie. Na dvore sa totiž poriadne vybláznia a budú na čerstvom vzduchu. Výhodou domu je aj fakt, že netreba brať ohľad na susedov tak veľmi ako v byte. Skúste si tam niekedy totiž hlasnejšie pustiť hudbu alebo zorganizovať nejakú oslavu. Skôr či neskôr vám určite niekto zaklope na dvere...

 

 

Pred kúpou rodinného domu si však musíte zložiť ružové okuliare a zvážiť aj mínusy takéhoto typu bývania. Máte vzťah k prírode, pestovaniu kvetov, dokážete sa postarať o trávnik alebo záhradu? A budete mať na to čas? Nebudete tráviť dlhé minúty v aute kvôli dochádzaniu do práce? V dnešnej dobe je totiž veľká ponuka rodinných domov v satelitoch na okrajoch väčších miest, kde často nie je dobudovaná infraštruktúra. A nezabudnite, že aj deti budete musieť rozvážať do školy alebo na krúžky.

 

 

Mestský byt

 

Mnohí ľudia, ktorí celý život prežili v paneláku, si nedokážu predstaviť, že by mali opustiť pohodlie mesta a presťahovali sa na vidiek do rodinného domu. Chýbala by im návšteva kina, divadla, športových podujatí či koncertov. V meste sa nemusíte tak veľmi trápiť kvôli doprave ako v „satelitoch“, pretože ak vás omrzí dopravná zápcha, jednoducho nasadnete na električku a o pár minút ste tam, kde ste chceli. Aj starostlivosť o byt má v porovnaní so starostlivosťou o rodinný dom svoje výhody. Ušetríte veľa času. Pri dome nestačí upratať interiér, aj jeho okolie si vyžaduje starostlivosť. Pre mladých ľudí je kúpa bytu často dostupnejším variantom bývania. Pozor však na to, že ak uvažujete o hypotéke na jeho kúpu, tak na to, aby ste ju získali, už dnes musíte mať aj niečo nasporené. A čím skôr začnete sporiť, tým lepšie.

 

 

Nezabúdajte preto na výhody stavebného sporenia, ktoré môže byť skvelou štartovacou čiarou ku kúpe vášho vysnívaného bývania. Viac sa dozviete na strane číslo... A dodajme, že pri rozhodovaní o tom, či je pre vás lepšou voľbou, byt alebo dom, záleží aj na tom, aké máte plány napríklad s rodinou či prácou. S definitívnou voľbou sa teda netreba unáhliť, ale poriadne zvážiť všetky „pre“ a „proti.“

 

 

Mali by ste vedieť

Vlastniť nehnuteľnosť je tradíciou na Slovensku, ale nie vo svete. Tam si ľudia často svoje bývanie len prenajímajú - a to aj na celý život. V Nemecku či Rakúsku napríklad vlastní nehnuteľnosť, v ktorej býva, len polovica jej obyvateľov. 

 

Aké je vaše ideálne bývanie?

 

Barbora Švidraňová, herečka a speváčka:

Pod ideálnym bývaním si predstavujem veľký dom s veľkou záhradou. Páčia sa mi najmä bungalovy. Záhradu považujem za obrovskú výhodu. Viem si predstaviť život na predmestí, ale aj niekde pri mori.

Lucia Siposová, herečka

Vlastná záhradka, pokoj, ticho, stromy, alebo ruch a „nespavosť“ mesta, odkiaľ je všade blízko. To je môj životný konflikt. A viete čo? Potrebujem aj jedno, aj druhé.

Zuzana Vačková, herečka

Výhody rodinného domu boli pre mňa obrovské a nedali sa porovnať s iným bývaním. Už predtým som žila v dome a vedela som, že to nechcem meniť.

Svetlana Rymarenko, speváčka

Bývame v byte v Rači a sme doslova zaťažení na prírodu. Jeden z dôvodov, prečo sme si vybrali tento byt, bola aj zeleň v okolí. Výhľad z balkóna nás očaril na prvý pohľad.

Patrik Herman, moderátor

Láka ma ísť niekam do ticha, kde by som mal svoj priestor a nemal by som steny spojené so susedom. Ak by som si mohol vybrať, bol by to samostatný dom s pozemkom, nie radová zástavba. Ale pri mojom životnom tempe by som starostlivosť oň nezvládal.

Katka Koščová, speváčka

Aj my sme najprv riešili dilemu, či ostaneme v meste alebo na dedine. Ale keď sme si prišli pozrieť náš budúci dom, hneď sme vedeli, že to je „náš dom.“ A okrem toho za 25 minút sme v Prešove. A ak chceme ísť niekedy von s kamarátmi, tak máme poruke rodičov a pomôžu nám s deťmi.

  • 28.05.2020
  • Text: PSS
  • Foto: archív