Bývanie plné hudby

Dom, ktorý má dušu, sme objavili na bratislavských Kramároch. Očaril nás atmosférou čias minulých aj závanom modernej doby. Okrem Konstantina (38 ) a Evy (34 ) Ilievskych v ňom bývajú aj ďalší členovia ich rodiny. Trojposchodová vila z 30-tych rokov im na to poskytuje dostatok pohodlia.

Vo dverách vily, ktorá je na skok od centra hlavného mesta a aj napriek tomu je obklopená množstvom zelene, nás privítal domáci pán – Konstantin Ilievsky. Čoraz viac populárnejší dirigent európskeho formátu, ktorý k nám prišiel z Bulharska za hudbou, keď mal len 14 rokov. „Slovensko bola v tom čase široko–ďaleko jediná krajina, kde sa dalo študovať dirigovanie a som za to vďačný,“ usmieva sa Konstantin, ktorý dnes patrí k hviezdam mnohých orchestrov. Chce byť však aktívny aj v hudobnom živote na Slovensku, kde našiel druhý domov. V minulej sezóne dirigoval Slovenskú filharmóniu a publikum očaril pri koncertoch so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu. „Teší ma to o to viac, že tu momentálne bývam,“ hovorí s tým, že s manželkou dlho uvažovali, kde sa vlastne usadia.

Z periférie je lukratívna štvrť

Mladý pár sa rozhodol pre Bratislavu. „Je výhodná svojou polohou. Máme to blízko do Prahy, Viedne aj do Budapešti,“ vysvetľuje Eva Ilievsky. S výberom bývania mysleli, samozrejme, aj na Gabi, Konstantinovu talentovanú 10-ročnú dcérku, ktorú onedlho čaká štúdium na prestížnej škole vo Viedni. „Povedali sme si, že keď už máme priestory v našej rodinnej vile, neinvestujme do nového bývania, ale do rekonštrukcie jej prízemnej časti,“ vysvetľuje pani domu, ktorá miesto, kde vyrastala, miluje. „Túto vilu postavil môj pradedo v roku 1932. V tom čase to bolo na periférii Bratislavy, dnes sme už takmer v centre. Dom bude mať onedlho sto rokov a preto bolo jasné, že ho musíme udržať v dobrej kondícii,“ dodala.

Chýba už len kuchyňa

S rekonštrukciou prízemných priestorov, v ktorých boli kedysi pivnice a práčovňa, manželom veľmi pomohol výhodný úver od Prvej stavebnej sporiteľne. „Bol pre nás najlepšou voľbou, oceňujeme nízke splátky,“ povedali nám s tým, že financie využili aj na terénne úpravy a ošetrenie múrov vily. Práce sa začali približne pred rokom. „Vždy, keď sa vrátime z ciest a koncertov, nájdeme si čas na zútulnenie nášho bývania. Byt rastie spolu s nami,“ neskrýva spokojnosť Konstantin Ilievsky. Jeho manželka sa teší na to, že onedlho sa pustia aj do kuchyne. „Tá mi tu teraz najviac chýba. Manžel je vďačný stravník, miluje českú a slovenskú kuchyňu. Chodím teda zatiaľ variť na tretie poschodie k mame,“ smeje sa. Bývanie, ktoré si obaja zariadili, dýcha na prvý pohľad láskou k hudbe. Nechýba tam nádherné čembalo a množstvo nôt a partitúr, ktorým manželia museli v byte vyhradiť špeciálne miesto.

Namiesto bazéna ihrisko

Konstantin a Eva si nevedia vynachváliť množstvo zelene okolo vily. Na pozemku nechýba ani bazén, ktorý bol vybudovaný rovnako ako dom v 30-tych rokoch minulého storočia. „ Keď bývalo vo vile viac detí, bláznili sa a občas, samozrejme, padali do bazéna. Preto sa radšej voda vypustila,“ smeje sa Eva. Do bazéna sa teda v 50-tych rokoch „zapustila“ tráva a dnes tam rodina hráva stolný tenis. Záhrada je jedinečná aj tým, že sa v nej nachádza prekrásna sakura, ktorá rozdáva romantiku doslova na počkanie.

Potomkovia štúrovcov

Hrdosť na rodinnú vilu a jej úžasné dejiny cítiť na každom kroku. Nielen Konstantin Ilievsky sa totiž môže pochváliť predkami, ktorí sa v hudbe radia medzi európsku špičku. „Z maminej strany patrí naša rodina k potomkom štúrovcov. Pochádzame z vetvy Ľudovítovho brata Samuela,“ prezradí nám jeho šarmantná manželka, ktorá dobrú povesť predkov dlho pripomínala výhrami na mnohých recitačných súťažiach.

 

Kto je Konstantin Ilievsky?  

Bulharský skladateľ a dirigent, ktorý na seba už ako dieťa upozornil výrazným  talentom. Vyhral mnohé klavírne súťaže, napokon sa však na radu pedagógov a rodičov rozhodol uprednostniť dirigentskú dráhu. Pôsobí na území celej Európy a diriguje obľúbenú formáciu Sinfonietta dell Arte. Dirigent napísal aj knihu – Komponista ako interpret svojho sveta vnímania. Momentálne vyučuje na bratislavskom štátnom konzervatóriu.

 

Funkcionalistické domy spôsobili revolúciu

V 20-tych a 30-tych rokoch 20. storočia sa u nás objavili stavby tzv. funkcionalistických víl. Vo svojej dobe spôsobili v architektúre revolúciu. Je to štýl, v ktorom je všetko podriadené funkcii. Heslom je: Form follows function – forma nasleduje funkciu. Uplatňoval sa tu minimalizmus, pričom niektoré jeho postupy a vzory sa využívajú dodnes. Medzi znaky funkcionalizmu patrí budova v tvare kvádra, plochá strecha, či hladká fasáda bielej farby.

 

  • 04.05.2018
  • Text: Miroslava Juričková
  • Foto: Miro Pochyba, archív Eva Ilievsky

Zisti viac

Financovanie tejto zmeny

Chcete vedieť viac o výhodných úveroch? Potrebujete nájsť tú najvýhodnejšiu ponuku priamo pre vás? Viac sa dozviete tu.