Dom plný prekvapení

Na mieste, kde si rodina Ivanková zrekonštruovala dom, stála kedysi chalúpka ich predkov. Tí svoje bývanie natoľko milovali, že ho dali zvečniť maliarovi. Ich potomkom tak do dnešných dní ostala milá pamiatka na miesto plné lásky a pokoja. Vitajte v Trnovci, ďalšom mieste, kde sa Prvá stavebná sporiteľňa postarala svojim klientom o vynovenú strechu nad hlavou.

V útulnej dedine, pár kilometrov od Holíča, nás privítala domáca pani Jana Ivanková. Hneď po príchode sme zažili milé prekvapenie. Dom, ktorý pri pohľade z ulice vyzerá naozaj malý, nás doslova šokoval svojim rozľahlým priestorom vo vnútri. Zrejme za tento optický klam môže samotná stavba domov, typických pre Záhorie. Aj keď to zvonku vyzerá tak, že sused susedovi vidí do kuchyne, pravda je v tomto prípade úplne iná. Pani Ivanková si všimla náš údiv a od srdca sa zasmiala. „Ľudia sú často prekvapení, keď k nám prídu. Áno, na nedostatok miesta sa tu nemôžeme sťažovať. Je tu 5 izieb, dve kúpeľne a jedna kuchyňa,“ prezradila nám s tým, že v novo zrekonštruovanom dome býva aj so svojou rodinou už dva mesiace.

Útulné bývanie vďaka PSS

Cesta k vynovenej streche nad hlavou však nebola jednoduchá. „V bankách nás pri žiadosti o úver odmietli a preto sme sa vybrali do Prvej stavebnej sporiteľne. Vtedy sme už boli s manželom aj trochu smutní, pretože na takú nákladnú rekonštrukciu, akú sme plánovali, sme potrebovali viac peňazí, ako nám núkali banky. Mali sme však veľké šťastie na Vieru Reich, obchodnú zástupkyňu, ktorá nás uistila, že PSS-ka nám určite pomôže. Dodala nám optimizmus a my sme uverili, že sa konečne po dvadsiatich rokoch manželstva môžeme presťahovať do vlastného,“ povedala nám Janka Ivanková. A tak sa aj stalo. „Títo klienti ku mne naozaj prišli po skúsenostiach v bankách s obavami a strachom, ale peniaze získali a ja mám veľkú radosť z toho, že si mohli zaobstarať takéto krásne bývanie,“ dodala obchodná zástupkyňa PSS Viera Reich. Sympatická rodina momentálne využíva výhody úveru na rekonštrukciu nehnuteľnosti bez záložného práva v kombinácii s úverom na vybavenie domácnosti. Výhodný úver na rekonštrukciu nehnuteľnosti môže dostať aj "neklient". Dôležité je však poznamenať, že ten kto myslí dopredu, uzatvorí si zmluvu o stavebnom sporení skôr a istý čas na ňu aj sporí, získa vždy výhodnejšie úverové podmienky ako klienti bez predchádzajúceho sporenia. 

Rekonštruoval manžel

Tak, ako mala pani Ivanková šťastie pri výbere úveru od PSS-ky, mala šťastie aj pri výbere manžela. Ten sa totiž o kompletnú rekonštrukciu domu, ktorý zdedili po starej mame, postaral úplne sám. „Je tu nové v podstate všetko. Dali sme do poriadku steny, zateplila sa podlaha, stropy, máme nové elektrické rozvody, kúrenie, omietky. Z pôvodnej stavby ostali len obvodové múry,“ dozvedeli sme sa od domácej pani. „Bolo tu naozaj veľa práce a trvalo to dva roky, ale stálo to zato,“ dodal jej manžel. „Keď si teraz spomeniem na to, ako dom vyzeral kedysi a dnes, ani sa mi nechce veriť, že je to ten istý dom.“

Najlepšie sa býva vo vlastnom

Manželia sa na rekonštrukcii vo všetkom dohodli a spoločne hľadali cestu, ako si bývanie čo najviac zútulniť. Z typického dedinského domčeka so zlou dispozíciou a málo využitým priestorom tak neostal kameň na kameni. Rodina po rekonštrukcii získala veľkorysý otvorený priestor a bonus, ktorý potešil najmä ich dve dcéry. Maturantku Janku a o desať rokov mladšiu Nelku. Prerobilo sa totiž aj podkrovie a každá z nich má teraz vlastnú izbu. A to nie je všetko. „Potrebujeme ešte nejaký nábytok a dievčatá by chceli aj bazén, takže na všetkom stále pracujeme, ale už teraz viem, že to budú krásne Vianoce. Konečne vo vlastnom,“ vyhlásila s radosťou pani Ivanková, ktorá by svoje bývanie určite nemenila. Nič sa vraj nevyrovná dedinskému pokoju a rodine, ktorú má hneď nablízku.

Trnovec a trdelníky

Prvá zmienka o obci Trnovec sa datuje do roku 1548. Domy v obci stavali už v 18. storočí z hliny a nepálených tehál, aby sa znížilo riziko vzniku požiarov. Názov Trnovec nesie obec od roku 1920. Majú tu tradíciu malé trdelníky, ktoré sa piekli na ohni na drevených trdlách počas fašiangov.

  • 10.02.2020
  • Text: Miroslava Hýbl
  • Foto: archív PSS