Ako Anna a Peter získali dom snov

Nájsť miesto, kde chcete prežiť tie najkrajšie roky so svojou rodinou, nemusíte hneď na prvýkrát. Aj mladá rodina, za ktorou sme cestovali na východ Slovenska do Sobraniec, ho hľadala trochu dlhšie, ale stálo to za to. Vedeli, čo chcú a nakoniec to našli. Dnes ich krásny nový dom dýcha láskou a pokojom.

Anna Mogišová vyrastala v Sobranciach a vždy sa jej tu veľmi páčilo. Veď nakoniec mať rodinu a priateľov vo svojej blízkosti je naozaj na nezaplatenie. S manželom však spoločnú cestu životom začali v Košiciach. Najprv v podnájme, potom si tam kúpili prvý spoločný byt. Nezariaďovali sa v ňom však natrvalo, aj keď tam mali dobrú prácu. Cítili totiž, že ich domov je niekde úplne inde. „Vyrastala som v rodinnom dome. Veľmi som túžila, aby ho mali aj moje deti. Najviac práce však bolo s pozemkom. Nájsť taký, ktorý sa nám páčil, trvalo celé roky. Pozemok sme nakoniec kúpili v roku 2015,“ spomína si Anna s tým, že o rok neskôr už boli hotové na ich vysnívanom dome základy. Rodina sa do nového sťahovala 1. septembra 2018.

Pomohol úver od PSS

„Na dobré sa rýchlo zvyká,“ zasmiala sa domáca pani pri otázke, ako sú spokojní s bývaním v Sobranciach a v novom rodinnom dome. Ich cesta k streche nad hlavou však vďaka stavebnému sporeniu nebola až taká náročná akoby si snáď niekto mohol myslieť. Práve naopak. „Predali sme náš byt v Košiciach a keďže ceny nehnuteľností od jeho kúpy narástli, pomohlo nám to vytvoriť si finančný základ na stavbu domu,“ spomína si Anna. Bývanie nakoniec získali kombináciou hypotéky a úveru od Prvej stavebnej sporiteľne. A keďže banky už po novom neposkytujú 100 % ceny nehnuteľnosti, práve táto cesta môže byť príkladom pre iné mladé rodiny.

Už len príjemné starosti

Štvorčlenná rodina v zložení mama Anna, otec Peter a synovia Peťko a Samko mali jasnú predstavu o tom, ako by mal vyzerať ich vysnívaný dom. Keďže však v katalógoch moderného bývania pani Mogišová nenašla nič také, čo by sa jej páčilo, priložila ruku k dielu sama. „Vzala som si ceruzku a papier, išla som z jednej izby do druhej a kreslila som si, ako chcem, aby bol náš dom zariadený,“ prezradila nám s tým, že miluje drevo a svetlo. A práve to sa postaralo o to, aby pôsobil ich dom sviežo a priestranne. Rodina preferuje minimalistický štýl a teší sa z toho, že je všade dostatok priestoru. „Naozaj si to tu užívame, sme veľmi spokojní. Z Košíc sme odišli preto, že nemáme radi hluk a tu si konečne môžeme vychutnávať ticho a pokoj,“ vysvetlila nám Anna, ktorá sa už nevie dočkať ďalších stavebných prác. Manželov totiž čoskoro čaká úprava exteriéru, plotu, terasy a trávnatej plochy. „Ešte je tu veľa práce, ale sú to príjemné starosti!“  

Malé peniaze, veľké veci

O starosť menej ale mali manželia vďaka pomoci obchodnej zástupkyne PSS. „Sú to dlhodobí klienti Prvej stavebnej sporiteľne. Anička je moja bývalá žiačka a zároveň dobrá priateľka mojich detí,“  prezradila nám Jana Kalapošová. „Teším sa, že na modernizáciu a rekonštrukciu svojho domu využili ponuku od PSS-ky. Dom je krásny a bývanie majú naozaj útulné. Mám radosť z toho, že práve my sme im pomohli k tomu, aby boli samostatní,“ povedala nám s tým, že títo klienti si vzali od PSS dva spotrebiteľské úvery a využili v prospech úveru aj svoje stavebné sporenie. „V dnešnej dobe mladé rodiny nemôžu sporiť vo veľkom, ale aj malé peniaze môžu v budúcnosti s bývaním urobiť veľké veci. Tak, ako v prípade tejto rodinky,“ teší sa spolu s nimi aj Jana Kalapošová, ktorá v PSS –ke čoskoro oslávi pracovné výročie – desať rokov.

Jana Kalapošová, obchodná zástupkyňa PSS Sobrance:

„Mám radosť, keď môže Prvá stavebná sporiteľňa pomôcť ľuďom k tomu, aby boli samostatní a mali vlastnú strechu nad hlavou. Najdôležitejšie je podľa mňa naučiť sa sporiť. Nemusia to byť obrovské sumy, stačí málo, ale nech je to trvalý návyk. Je to neoceniteľná pomoc v budúcnosti pre mnohých našich klientov.“

Prečo navštíviť Sobrance?

V meste sa nachádza gitarové múzeum s viac ako 1000 gitarami. Exponáty pochádzajú z obdobia rokov 1947 až 1989. Nájdete tu model gitary, na akej hrával George Harrison, člen legendárnej skupiny Beatles či gitaru Petra Jandu zo skupiny Olympic.

  • 09.07.2019
  • Text: Miroslava Hýbl
  • Foto: Miro Pochyba

Zisti viac

Financovanie tejto zmeny

Chcete vedieť viac o výhodných úveroch? Potrebujete nájsť tú najvýhodnejšiu ponuku priamo pre vás? Viac sa dozviete tu.