Obnova: Áno či nie?

Šikovnosť, dôveryhodnosť, empatia a zdravý rozum v kombinácii s množstvom vedomostí zo sveta bývania a technológií. Približne taká by mala byť „výbava“ každého predsedu spoločenstva vlastníkov bytov (SVB).

Práve tieto vlastnosti a schopnosti má vo svojom repertoári Milan Gabaj z Púchova, ktorý predsedá SVB dvoch bytových domov v Púchove. Oba sú rozsiahle, s množstvom bytov, nepatria práve k najmladším a obnovu potrebovali viac než akútne.

Keď to nejde naraz

Štvorpodlažný panelový dom na Pribinovej ulici slúži svojim obyvateľom od roku 1975. Nachádza sa v ňom 64 jedno- až štvorizbových bytov s úžitkovou plochou spolu takmer 4 000 m2. „Pred niekoľkými rokmi nás postretli viaceré problémy. Začalo nám zatekať, balkóny dosluhovali a ľudia sa sťažovali na privysoké účty za energie. Nastal čas konať,“ spomína M. Gabaj, ktorý pôvodne myslel, že by obnovu bytového domu mohli a mali urobiť naraz a hĺbkovo. Vtedy sú náklady na jednotlivé činnosti nižšie a dosiahnuté úspory naopak vyššie. V tomto prípade to však možné nebolo. SVB si síce sporilo na účte stavebného sporenia v Prvej stavebnej sporiteľni, ale na hĺbkovú obnovu potrebovalo úver a jeho výška sa vlastníkom bytov zdala privysoká. Rozhodli sa preto pre postupné kroky, pričom bolo zrejmé, že odsúhlasenie každého nasledujúceho bude podmienené spokojnosťou s tým predošlým.

Obnova krok za krokom

„Zobrali sme si úver z PSS a začali sme zaizolovaním a zateplením problematickej strechy. Už vďaka tomu sme znížili spotrebu tepla a v bytoch na najvyššom podlaží sa zvýšil komfort bývania. Nasledovalo vyregulovanie vykurovacej sústavy a namontovanie termostatických ventilov a meračov tepla na všetky radiátory. Ročné vyúčtovanie viacerým susedom doslova vyrazilo dych,“ rozpráva predseda SVB, ktorý už potom nemal problém vlastníkov bytov presvedčiť, aby odsúhlasili ďalšiu fázu obnovy domu. Dokonca sa mu podarilo primäť ich k tomu, aby si v bytoch na vlastné náklady vymenili staré okná za nové. Paralelne prebiehala oprava 88 balkónov. Na záver prišlo na rad zateplenie obvodového plášťa domu a popri ňom aj výmena vstupných brán, výmena okien na schodiskách a zateplenie pivničných priestorov.

Náklady nižšie o 70 %

„V našom dome žijú prevažne starší ľudia. Záleží nám na tom, ako to tu vyzerá a ešte viac oceňujeme, že sa obnova odrazila aj v našich peňaženkách. Náklady na teplo a prípravu teplej úžitkovej vody klesli až o 70 %,“ vysvetľuje muž, ktorý, hoci sa to nezdá, tento rok oslávi 77. narodeniny. Dodá len, že vlastníci bytov v obnovenom dome nielenže stíhajú splácať úver, ale si aj naďalej v PSS sporia. M. Gabaj ich totiž presvedčil, že bude potrebné i dodatočné zateplenie domu. Vďaka nemu by mohli na energiách usporiť ďalšie financie. Bytovka je totiž zateplená polystyrénom s hrúbkou 8 centimetrov, no súčasné normy vyžadujú takmer dvojnásobok.

Aj tehly treba zatepliť

Bytovka na ulici M. R. Štefánika je úplne iná ako bytový dom na Pribinovej ulici. Jej 45 centimetrov hrubé múry sú z plných pálených tehál, je trojpodlažná a do užívania bola odovzdaná pred takmer 60 rokmi. „Mnohí dnes tvrdia, že tehlové domy nie je potrebné zatepľovať. My sme sa však presvedčili o tom, že je to nevyhnutné. Oba domy majú rovnaký počet bytov. Vlastníci bytov v tehlovom dome však pred obnovou platili za energie takmer dvojnásobok toho, čo vlastníci z panelového domu. To bol hlavný dôvod, prečo aj oni súhlasili s obnovou,“ konštatuje M. Gabaj.

Záleží i na ľuďoch

Aj pri tomto bytovom dome sa obnova začala opravou a zateplením strechy. Nasledovala výmena okien, zateplenie obvodového plášťa domu a výmena horizontálnych a vertikálnych rozvodov vody. Úspora na kúrení dosiahla 40 %. Prejavila sa hneď po skončení prvej zimy. Pravda, samotná úspora závisí od viacerých faktorov. Jedným z nich je napríklad počasie v zimných mesiacoch, ale tiež správanie sa vlastníkov bytov, ktoré sa po obnove domu musí zmeniť hlavne vo vzťahu k intenzite vykurovania či vetrania bytov.

Niet nad sporenie

„Pri tejto bytovke sme taktiež využili skutočnosť, že sme si sporili na účte v PSS. Keď sme potrebovali, ,naša‘ banka nám poskytla úver, ktorý sme skombinovali s prostriedkami zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Aj ostatným správcom odporúčam zvoliť si práve takýto spôsob financovania obnovy bytového domu. Niet nad to, keď si sporíte a v prípade potreby máte po ruke hotové peniaze,“ uzatvára M. Gabaj.

  • 01.08.2017
  • Text: Robert Juriš
  • Foto: Miro Pochyba