Malý dom, veľká rekonštrukcia

Malé bytové domy si na Slovensku získavajú čoraz väčšiu popularitu. Ich obyvatelia totiž oceňujú menšiu mieru anonymity, ale zároveň dostatok súkromia, ak ho práve potrebujú. Jeden taký sme našli aj v okrese Prešov, kde sa fungujúca komunita nájomcov a vlastníkov bytov postarala o vydarenú renováciu svojej strechy nad hlavou.

Do Šarišských Bohdanoviec na východe Slovenska je síce ďaleká cesta, ale stálo to za to. Videli sme totiž na vlastné oči, že pomoc Prvej stavebnej sporiteľne sa opäť dostala tam, kde ju najviac potrebovali. „Nasťahovali sme sa tu v čase, keď domu veľmi chýbala rekonštrukcia. Bývame totiž na 3. poschodí, pod strechou, a objavila sa nám tu vtedy pleseň. Toto nás poriadne posúrilo, aby sme sa čím skôr pustili do obnovy a opráv,“ povedala nám v mene obyvateľov a vlastníkov bytov pani Mária Borov s tým, že sa spoločne dohodli na všetkom. A najmä - rýchlo.

Obrátili sa na PSS

V Šarišských Bohdanovciach sa teda pustili do rekonštrukcie, pričom prvé práce sa začali v apríli 2018. „Tento bytový dom je naozaj maličký. Podobné domy na dedinách kedysi patrili družstvám alebo obecným úradom a bývali tam ich zamestnanci. Dnes je, samozrejme, situácia iná,“ vysvetlil Jaroslav Lejko, obchodný zástupca a supervízor pre Prešovský kraj.  „Obyvateľom sme v tom čase poskytli zvýhodnený úver v akciovej sadzbe s maximálnou dobou splatnosti, takže splátky ich fond priveľmi nezaťažovali,“ dodal.

Poctiví majstri

A o čo všetko sa museli obyvatelia spolu s odborníkmi postarať? Bytový dom dostal nový obvodový plášť a zateplenie. Odstránili sa najzávažnejšie poruchy a systémové chyby, modernizovalo sa vykurovanie a nezabudlo sa ani na inštaláciu termostatických ventilov. „Okrem toho sme sa pustili aj do obnovy balkónov a lodžií, vymenili a rekonštruovali sme stúpačky, spoločné rozvody, elektroinštaláciu či domové vstupy,“ vyrátala Mária Borov. „A nezabudnite spomenúť aj zaizolovanú strechu a výmenu a montáž okien,“ pripomenul nám aj ďalší z obyvateľov bytovému domu, ktorý by rád majstrov pochválil. „Poctivo pracovali!“

Pleseň zmizla

Rekonštrukcia bytového domu v Šarišských Bohdanovciach sa skončila v septembri 2018 a obyvatelia, samozrejme, dúfali, že vďaka tomu bude úspora na energiách čo najvyššia. Našli sa však aj takí, čo predpokladaných 65 % rozhodne neočakávali. „Ja som predpokladal 40-50 %,“ priznal sa nám jeden z okoloidúcich obyvateľov. „Rozdiel po rekonštrukcii rozhodne cítime. Aj pri platbách za energie, aj v lete. Dokonca aj pleseň zmizla,“ teší sa spolu so susedmi Mária Borov. Ich radosť je motiváciou aj pre Jaroslava Lejka, obchodného zástupcu a supervízora pre Prešovský kraj, ktorý tomuto bytovému domu pomáhal s úverom od PSS. „Mám rád svoju prácu, je kreatívna. Nedokázal by som sedieť niekoľko hodín na stoličke v kancelárii. Napĺňa ma, že som v pohybe a medzi ľuďmi.“

 

Kde tento bytový dom nájdete?

Šarišské Bohdanovce sú obec na východe Slovenska v okrese Prešov. Nachádzajú sa v Košickej kotline, v dolnej časti údolia východného prítoku Torysy.

  • 10.02.2020
  • Text: Miroslava Hýbl
  • Foto: archív PSS