16.06.2021

Aj detské domovy skrývajú výnimočné talenty. Odborná porota vybrala tie najväčšie z nich

Prvý ročník projektu  Predveď svoj talent a my ti pomôžeme splniť tvoj sen o vlastnom bývaní pozná svojich víťazov.

Porotu najviac zaujala výtvarníčka a študentka liečebnej pedagogiky Miriam Kalinayová. Projekt, ktorý organizuje Prvá stavebná sporiteľňa, sa  zameriava na mladých ľudí, ktorí odchádzajú z Centier pre deti a rodiny (bývalých detských domovov). Jeho cieľom je pomôcť im pri štarte do samostatného života a podporiť ich pri rozvoji ich talentu.

Vo finále prvého ročníka, ktorý zorganizovala Prvá stavebná sporiteľňa, sa stretlo jedenásť mladých ľudí z celého Slovenska. „Som veľmi šťastná, že som sa dnes mohla stretnúť s mladými ľuďmi, ktorí napriek tomu, že majú relatívne ťažký vstup do dospelosti, majú zároveň aj veľké odhodlanie a chuť v živote niečo dokázať. Ak to bude čo i len trošku v mojich silách, rada ich v tom podporím,“ hovorí ambasádorka projektu a predsedníčka poroty Renáta Názlerová.

„Na to, aby sa talent mohol rozvíjať, potrebuje mať vytvorené podmienky. Som veľmi rád, že môžeme takouto formou pomôcť mladým ľuďom, ktorí nám dnes ukázali, že chcú pracovať na sebe a svojej budúcnosti,“ hovorí David Marwan, člen predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne,  ktorý aktívne pôsobí v odbornej porote projektu. 

Víťazom prvého ročníka sa stala výtvarníčka a študentka liečebnej pedagogiky Miriam Kalinayová, ktorá by chcela po škole pracovať s deťmi z detských domovov. Jej talentom je kreativita, výtvarné umenie, ale aj nadanie na prácu s deťmi.  Na druhom mieste sa umiestnila športovkyňa a budúca policajtka Denisa Halajová. Má talent na viacero športov, ale najviac jej prirástol k srdcu volejbal, ktorému sa aktívne venuje. Jej životným snom je stať sa členkou policajného zboru. Tretie miesto patrí Jánovi Šovčíkovi, ktorý sa venuje thajskému boxu, ale svoju budúcnosť vidí ako kvalitný kuchár, vďaka čomu sa chce v budúcnosti postaviť na vlastné nohy. Pomáha mu v tom jeho cieľavedomosť a pracovitosť.

Traja najtalentovanejší účastníci získali podporu, ktorá im pomôže pri plánovaní ich vlastnej budúcnosti – poradenstvo a mentoring od ambasádorky projektu Renáty Názlerovej a tiež účet stavebného sporenia môjDOMOV s veľmi zaujímavým príspevkom, ktorý môže počas rokov vytvoriť základ pre budúce bývanie, pre budúci domov. Každý z nich si navyše ako odmenu odniesol kvalitný notebook.

Porota sa však rozhodla oceniť aj ďalších dvoch finalistov. Kvalitný notebook vďaka svojmu talentu získali tiež Ondřej Neipl, ktorý sa venuje masteringu a hudobnej postprodukcii a nadaná tanečníčka Aneta Lakatošová. 

Charitatívny projekt Predveď svoj talent a my ti pomôžeme splniť tvoj sen o vlastnom bývaní je určený mladým dospelým vo veku od 18 do 25 rokov, ktorí bývajú alebo bývali v Centrách pre deti a rodiny alebo v Domove na polceste na území Slovenskej republiky. Zapojiť sa bolo veľmi jednoduché. Stačilo popísať alebo predviesť svoj talent a tiež to, akým spôsobom ho chcú rozvíjať a pracovať na svojej budúcnosti. Bez obmedzení. Mohlo ísť o spev, tanec, programovanie, prípravu na budúce povolanie, maľovanie či športové úspechy.

Pozvanie do odbornej poroty prijali spolu s Renátou Názlerovou a Davidom Marwanom aj zástupcovia Centier pre deti a rodiny  Timea Selnekovičová a Tomáš Smatana, Rozália Sáhóová z Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny a Ladislava Cengelová, generálna riaditeľka sekcie bytovej politiky, stavebníctva a mestského rozvoja  Ministerstvá dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Ceny pre súťažiacich :

 1. miesto: 
  1. založenie stavebného sporenia môjDOMOV s vkladom 1 800 €
  1. žiadne poplatky pri otvorení a spravovaní účtu stavebného sporenia počas celej doby sporenia
  1. nasporené finančné prostriedky za rok budú zdvojnásobené usporiadateľom projektu (max. do 2 800 €)
  1. poradenstvo/mentoring od predsedníčky poroty (do 6 x ročne)
  1. notebook

2. miesto:

 • založenie stavebného sporenia môjDOMOV s vkladom 1 000 €
  • žiadne poplatky pri otvorení a spravovaní účtu stavebného sporenia počas celej doby sporenia
  • nasporené finančné prostriedky za rok budú zdvojnásobené usporiadateľom projektu (max. do 2 000 €)
  • poradenstvo/mentoring od predsedníčky poroty (do 6 x ročne)
  • notebook

3. miesto

 • založenie stavebného sporenia môjDOMOV s vkladom 750 €
  • žiadne poplatky pri otvorení a spravovaní účtu stavebného sporenia počas celej doby sporenia
  • nasporené finančné prostriedky za rok budú zdvojnásobené usporiadateľom projektu (max. do 1 500 €)
  • poradenstvo/mentoring od predsedníčky poroty (do 6 x ročne)
  •  notebook

Ostatní finalisti projektu získali možnosť otvorenia účtu stavebného sporenia bez poplatku a vedenie účtu do konca roka 2021 bez poplatkov.