Skalka ako ozdoba záhrady

Skalku si môžete vyskladať tak, že bude kvitnúť od jari až do neskorej jesene. Stačí, ak zvolíte správne rastliny a premyslenú kompozíciu výsadby. Ponuka rastlín je dnes už rozmanitá.

Skalka môže farebne ožiť už na skorú jar – vo februári. Postarajú sa o to nižšie cibuľoviny a hľuznaté rastliny. Sú to predovšetkým snežienky, tavolíny, kosatčeky, krokusy, ale aj scily či puškínie. Z hľuznatých rastlín sú zaujímavé napríklad veternice. Neskôr, približne koncom marca, rozkvitajú botanické tulipány, ktorých ponuka je dnes široká. Klasické vyššie tulipány, prípadne narcisy a hyacinty – ktoré rozkvitajú približne v apríli a končia začiatkom mája – sú však pre skalky menej vhodné. Uprednostnite teda radšej nižšie kultivary. Cibuľoviny sa do skalky vysádzajú vždy začiatkom jesene. Platí, že čím skôr ich vysadíme, tým skôr rozkvitnú. Po týchto rastlinách začínajú v skalke kvitnúť chudôbky s nádherne svietivožltými kvetmi. Postupne sa k nim pridávajú aj lomikamene s menšími bielymi, tmavočervenými alebo ružovými kvetmi. Koberce plné výrazných fialových kvetov vytvoria v skalke začiatkom apríla taričky. K nim sa pridávajú arábky. Medzi rastliny, ktoré môžu v skalke zažiariť počas skorej jari, patria aj prvosienky (existuje mnoho atraktívnych druhov), prípadne čemerice (napr. menej časté, neskoršie kvitnúce druhy ako Helleborus orientalis). Klenotom skalky môže byť i vzácnejší poniklec (napr. Pulsatilla vernalis) alebo hlaváčik (napr. Adonis vernalis). Obe tieto rastliny je však potrebné zakúpiť, nemali by sa brať z voľnej prírody, pretože sú chránené. Ďalšou krásnou a nenáročnou rastlinou pre skalky je iberka.

Náš tip

Kým začnete s budovaním skalky, vyberte sa do prírody. Dôkladne si všimnite usporiadanie kameňov a rastlín nachádzajúcich sa okolo nich.

Neskorá jar

K vďačným a neprehliadnuteľným rastlinám, ktoré v skalke otvárajú máj, patrí tarica. Jej súkvetia sú plné jarnej energie, svietivožlté, rastlina je efektná i striebristými listami. V tomto období rozkvitajú aj floxy. Rovnako ako taričky vytvárajú efektné farebné koberčeky. V záplave kvetov v nich nevidno ani listy. Ich kvety sú, v závislosti od kultivaru, fialové, biele, ružové alebo modré. Paleta rastlín kvitnúcich v máji je naozaj široká. Nádherné sú aj plazivé dryádky, rozchodnice, trávničky, levízie, ale aj rožec. Ten okolo seba potrebuje dostatok miesta, pretože sa rozrastie. Približne koncom mája a začiatkom júna môžu v skalke rozkvitnúť astry alpínske, klinčeky, horce, devätorníky, ružovokvitnúce mydlice a silenky, ale i na bielo kvitnúca piesočnica. Modrými kvetmi prekvapia zvončeky, horce či veronika.

Leto a jeseň

V lete kvitne menej skalničiek. Takisto však medzi nimi možno nájsť mnoho pekných druhov – napríklad niektoré rozchodníky, ktoré v skalke kvitnú až do jesene. K najkrajším, a až v septembri kvitnúcim druhom, patrí rozchodník nádherný. Vysadiť však možno aj nižšie druhy, napríklad rozchodník kamčatský. Vo väčších skalkách sa uplatní plazivá pupalka, ktorá kvitne žltými kvetmi (i v lete). Zaujímavý je tiež oman mečolistý. Pomerne dlhým obdobím kvitnutia sa v lete vyznačuje zvonček karpatský. Bohaté listnaté trsy sú typické pre plesnivec alpínsky a za krátky čas vytvoria zaujímavé kvitnúce trsy aj nižšie druhy gypsomiliek (napr. Gypsophilla repens). Ich kvety sú biele alebo ružové. Hoci väčšina najkrajších skalničiek kvitne na slnečných miestach, mnohé sa dobre rozrastú aj v polotieni. K takýmto patria napríklad pakosty, ktoré sa vyznačujú dlhším obdobím kvitnutia v lete. Jeseň zase môže priniesť nádherne zakvitnuté astry. V neskorom lete a začiatkom jesene sa klenotom skalky môžu stať jesienky.

Rady odborníka

Pravidlá zakladania skalky

Skalka má pôsobiť prirodzene a zaujímavo. Najviac zapadne do svahovitého pozemku v podhorskej oblasti. Okrem predzáhradiek sú pre založenie skalky vhodné väčšie i menšie záhrady. Platí zásada, že skalky treba budovať vždy bližšie k domu. Nie je vhodné, ak sa v ich blízkosti nachádzajú zeleninové záhony, kompost, ovocné kry či stromy. Ideálne sú na východ alebo na sever orientované svahy. Naopak, svah obrátený na západ či juh skalkám neprospieva. Rastliny sú tu vystavené priamym slnečným lúčom a rýchlo vysychajú. Hoci krátkodobý tieň skalkám nevadí, nie je dobré ich zakladať v tieni vysokých budov. Vyhnúť by sme sa mali i budovaniu skalky pod mohutnejšími listnatými stromami. Odstraňovanie napadaného lístia by mohlo byť príliš prácne. Navyše, pod prikrývkou z lístia môžu niektoré skalničky zahnívať.
 

Jeden druh kameňa

Skalky by mali byť vybudované vždy len z jedného druhu kameňa. Estetické je, ak z neho použijete viacero veľkostí. Užitočná je aj drobná suť, ktorú využijete ako drenáž alebo ako výplň priestoru medzi rastlinami. Do skalky sa odporúča použiť kameň, ktorý je pre danú lokalitu typický. Ideálny je napríklad vápenec, žula, dolomit, travertín, bridlica či tufový kameň. Nevhodné sú oblé riečne okruhliaky alebo ostré lomové kamene. Kamene musia byť pevne ukotvené a stabilné, vždy je nevyhnutné ich čiastočne zapustiť do terénu. Odporúčaná šírka skalky je minimálne 1,2 m. Zároveň by mala byť skalka primerane dlhá. Miniatúrne skalky alebo skalky umiestnené uprostred trávnika nepôsobia vkusne ani zaujímavo.
 

Voňavé bylinky

Slnečné skalky na suchších miestach sú ako stvorené pre pestovanie byliniek. Pekne sa tu rozrastie pamajorán, saturejka, šalvia, tymián, ale aj levanduľa, yzop, santolína či slamiha. Čím viac slnka budú bylinky mať, tým budú aromatickejšie a tým viac zakvitnú. Bylinky obľubujúce slnko si žiadajú suchší, pokojne aj kamenistý či piesočnatý, mierne výživný priepustný substrát. Prínosná je blízkosť kameňov, ktoré kumulujú teplo a prehrievajú substrát. Bylinky je najlepšie vysádzať s koreňovým balom počas celého vegetačného obdobia. Najideálnejšia je však jarná výsadba.

  • 03.08.2016
  • Text a foto: Daniel Košťál