Perfektná izbová zeleň aj cez zimu

Počas chladnejších dní vnímame izbovú zeleň o niečo intenzívnejšie. Je to aj tým, že trávime množstvo času vo vnútri. O zeleň v záhrade sa teraz starať netreba, o to viac sa môžeme venovať zeleni interiérovej. Poradíme vám, na čo sa pri tom sústrediť.

V zimných mesiacoch majú interiérové rastliny sťaženú existenciu. Krátke dni so sebou prinášajú nedostatok prirodzeného svetla, čo väčšine rastlín neprospieva. Častým problémom, ktorý ich trápi, je aj suchý vzduch v miestnosti. Nie práve ideálne podmienky sa môžu prejaviť tak, že rastliny začnú chradnúť, strácajú svoju reprezentatívnu hodnotu. Takémuto nežiaducemu efektu dokážeme zabrániť správnou starostlivosťou.

Svetlo a čerstvý vzduch

Počas jesenných a zimných dní je najdôležitejšie rastlinám zabezpečiť dostatok prirodzeného svetla. Ideálne je, ak k nim prichádza z viacerých strán, sú potom husto olistené a pôsobia vitálne. Postarať sa o dostatok svetla však nie je v tomto ročnom období práve jednoduché. Na začiatku zimy je preto vhodné rastliny premiestniť aspoň čo najbližšie k oknu, prípadne k preskleným plochám. Tie by mali byť samozrejme čisté, pretože len vtedy prepustia dostatok svetla. Treba sa vyhnúť zaťahovaniu žalúzií a závesov, najmä na miestach, kde sa nachádzajú rastliny, ktoré sú citlivé na dostatok svetla (pestrolisté druhy – difenbachie, panašované figovníky, zelenec a pod.). Zatemnenie urobí rastlinám dobrú službu len počas dní, kedy by im silnejšie zimné slnko mohlo popáliť listy. Je potrebné dávať pozor, aby sa po premiestnení rastliny nedotýkali okenných tabúľ. Počas mrazivých dní by ich mohol chlad poškodiť. Dôležité, ale často zanedbávané, je aj vetranie. Miestnosti treba vetrať vždy napoludnie, počas slnečných dní, vtedy, keď nemrzne.

Nepresádzať a nepremiestňovať

Počas zimy majú rastliny obdobie vegetačného pokoja. Preto nie je vhodné ich presádzať (počkajte s tým aspoň do apríla). Rovnako zle znášajú rastliny v zime časté premiestňovanie. Nezriedka naň reagujú žltnutím alebo opadávaním listov. Druhy, ktoré kvitnú, určite nepremiestňujte. S veľkou pravdepodobnosťou by prišli o kvety.

Zálievka a vlhkosť vzduchu

Izbové rastliny zalievame počas zimy pomenej. Netreba zabúdať, že substrát musí medzi zálievkami mierne preschnúť. Voda, ktorú používame, by mala mať izbovú teplotu. Toto pravidlo treba dodržať najmä pri druhoch, ktoré pochádzajú z trópov (bromélie, orchidey). Takisto by pred použitím mala odstáť aspoň jeden deň. Najlepšie je zalievať rastliny ráno, vždy na povrch substrátu, nie na listy či stonky. Vybraným rastlinám (drobnolisté, africké fialky, cyklámeny) je ideálne naliať vodu do podmisky a zvyšnú zálievku, ktorú substrát nenasiakol, vyliať. Počas zimy je dôležité zabezpečiť aj dostatočnú vlhkosť vzduchu. Nemali by sme na to zabúdať najmä v bytoch, kde je citeľne suchší vzduch. Na rastlinách sa suchý vzduch prejavuje napríklad opadávaním listov, prípadne hnednutím špičiek listov. Na zvýšenie vlhkosti môžeme použiť dekoračné keramické zvlhčovače, ktoré sa dajú zavesiť na radiátor, účinné sú aj misky so zvlhčovacími kamienkami umiestnené v blízkosti rastlín, prípadne moderné zvlhčovacie zariadenia. Efektívne sú aj izbové fontánky alebo jednoduché mechanické rozprašovače.

Prihnojovať alebo nie?

Počas zimy prihnojujeme len kvitnúce rastliny, aj to iba polovičnou dávkou hnojiva. Prihnojovať by sme mali ideálne raz za 2-3 týždne. Nekvitnúce rastliny neprihnojujeme, ale pokiaľ chceme, aby boli pekne olistené (palmy, dracény, juky, monstery), môžeme im raz za mesiac poskytnúť menšiu dávku hnojiva. Vždy by sme mali používať iba hnojivo určené pre izbové rastliny.

Odstraňovanie prachu

Počas zimy je veľmi dôležité čistiť rastliny od prachu. Platí to najmä u veľkolistých druhov. Prachová vrstva, ktorá sa na rastlinách usádza, totiž obmedzuje prístup svetla a vzduchu k pletivám, čo sa na ich vzhľade okamžite prejaví. Čistenie by sme mali opakovať aspoň raz týždenne. Na odstránenie prachu je najlepšie používať vlhkú handričku. Pri menších druhoch rastlín je účinným spôsobom očisty aj sprchovanie. Rastlinám s jemne ochlpenými listami, pichľavým či tŕnistým druhom môžeme listy očistiť aj pomocou suchého plochého štetca. Počas zimy by sme nemali zabúdať rastliny zbavovať listov či kvetov, ktoré sú suché, zvädnuté, poškodené či napadnuté chorobami. Pri poctivom dodržiavaní všetkých týchto pravidiel dosiahneme, že izbová zeleň bude vyzerať nádherne aj počas zimy.

Zazimovanie kaktusov

Kaktusom treba počas zimy dopriať špeciálne podmienky. Správne zimovanie posilní nielen ich celkovú vitalitu, zabezpečí aj kvitnutie v nasledujúcej sezóne. Kaktusy je ideálne zazimovať v chlade a na svetle. Svetlo je pritom najviac dôležité na konci zimovania, keď kaktusy opäť začínajú rásť. Vzduch v miestnosti by mal mať cca 10°C. Nie je dobré kaktusy umiestňovať v teple. Ideálnym miestom na prezimovanie sú schodištia, chodby, verandy či suché pivnice. Na chladnejšie obdobie roka by ste mali začať kaktusy pripravovať už na jeseň. Zálievku postupne obmedzujte, až ju znížite na minimum. Neprihnojujte. Na prezimovanie musia ísť rastliny so suchým substrátom. Na konci a začiatku roka nechajte kaktusy bez zálievky, potom môžete zálievku opäť začať zvyšovať. Viac však polievajte až v marci. Medzi kaktusmi sa nachádzajú aj epifytické druhy, ktorých vegetačné obdobie končí na jeseň a v zime kvitnú (napr. vianočný kaktus). V tomto období potrebujú teplejší priestor, vyššiu vzdušnú vlhkosť a intenzívnejšiu zálievku.

  • 01.11.2017
  • Text: Daniel Košťál
  • Foto: isifa/Shutterstock