Farebná zima v záhrade

Keď sa povie „zima v záhrade“, aj vy si predstavíte zasnežený biely reliéf a pocukrované vetvičky stromov? Alebo v tom horšom prípade skôr monotónnu „šeď“? Záhrada nás však aj počas zimy dokáže príjemne prekvapiť žiarivými farbami.

Hoci teraz už toho so „šedivou“ či „bezfarebnou“ záhradou veľa nenarobíte, môžete sa prinajmenšom inšpirovať a začať vyberať rastliny, ktoré na jar vysadíte, aby vás počas nasledujúcich zím záhrada potešila svojou farebnosťou.

Pestré koráliky

Do záhrady vnášajú počas zimy farbu predovšetkým dreviny s okrasnými plodmi. Na začiatku zimy sú to napríklad plody okrasných jabloní, vždyzelenej hlohyne (Pyracantha coccinea), jarabiny (Sorbus aria), skalníka (Cotoneaster horizontalis), bršlena (Euonymus europaeus) alebo cezmíny (Ilex aquifolium). Červenkasté bobule vždyzelenej cezmíny sú skutočnou ozdobou záhrady nielen počas skorej, ale aj neskorej zimy. Vďaka cezmíne získate i vďačnú adventnú dekoráciu. V ponuke sú aj mnohé kultivary s bielo alebo žlto panašovanými listami. K najkrajším okrasným krom s ozdobnými plodmi patrí krásnoplod (Callicarpa bodinieri). Plody tohto opadavého listnáča sú buď biele, alebo nádherne fialové, lesklé, usporiadané v bohatých súplodiach. Z menších drevín upúta pozornosť množstvom červených plodov gaultéria (Gaulteria procumbens). Prosperuje vo vegetačných nádobách alebo vo vresoviskách.

Dekoratívne kry

Kry s dekoratívnymi a farebnými plodmi môžete vysádzať od jari až do neskorej jesene. A aby bola úroda plodov každoročne bohatá, vyberte pre ne slnečné miesto s priepustnou a výživnou pôdou. Uplatnia sa nielen ako solitéry, ale aj v skupinách s inými krami či v živých plotoch. Nezabudnite, že atraktivita ich plodov vynikne najviac vtedy, ak sú zasadené pred vždyzelenými drevinami (listnáčmi či ihličnanmi).

Trvalky a okrasné trávy

V zimnom období sú mimoriadne pôsobivé i mnohé druhy okrasných tráv. Bohatá je ponuka ostríc (Carex), ktoré nás očaria farebne výraznými, najčastejšie hnedastými alebo takmer do medena sfarbenými steblami. Ostrice sú vhodné do väčších i menších záhrad. Pokiaľ ide o trvalky, v zime sú na pohľad lahodné nielen druhy, ktoré dekorujú odkvitnuté súkvetia (rozchodníkovce, rudbekie, veroniky, monardy, astilby, rebríčky). K najkrajším v zime kvitnúcim trvalkám patria tie so vždyzelenými listami (bergénia, kopytník, čemerica).

 

Aj kôra zaujme

Niektoré druhy stromov či krov počas zimného obdobia zaujmú štruktúrou kôry alebo jej farebnosťou. Prekrásnu, výraznú krvavočerveno sfarbenú kôru ponúka svíb biely (Cornus alba „Sibirica“). Táto drevina má množstvo kultivarov, ktorých mladé výhony môžu byť sfarbené nielen do červena, ale aj do oranžova či takmer fialova. Pekne sfarbenú kôru, často do červena, majú aj niektoré druhy japonských javorov. Výrazne žltou kôrou upúta v záhrade vŕba (Salix alba „Vitellina“), svíb (Cornus stolonifera „Flaviramea“), štedrec alpínsky (Laburnum alpinum), bledohnedou farbou pajazmín (Philadelphus coronarius), zelenožltou zlatovka (Forsythia intermedia), svietivozelenou kéria (Kerria japonica), zanoväť (Cytisus) alebo kručinka (Genista). Z briez má najkrajšie vyfarbenú kôru breza papierovitá (Betula papyrifera). Zaujímavo však pôsobí aj kôra brezy čiernej (Betula nigra), ktorá sa nápadne odlupuje.

 

Stále zelené

Neprehliadnuteľné sú vždyzelené dreviny, ktorých ponuka je mimoriadne široká. Vďaka nim sa v záhrade aj počas mrazivých dní objavuje vzácna zeleň. Krásou osloví najmä nenáročná skimia (Skimia japonica), ktorá vynikne pred tmavým pozadím z ihličnanov alebo v popredí skupín. Dorastá do výšky 1 m, má príjemne aromatické listy a darí sa jej aj vo vegetačných nádobách. Vďačné sú aj vavrínovce (Prunus laurocerasus), ktoré upútajú väčšími kožovitými listami. Môžeme ich využiť aj na výsadbu do živých plotov. V zimnej záhrade zaujmú aj majestátne pôsobiace kaliny (Viburnum rhitidophyllum), pestré aukuby (Aucuba japonica), prípadne nižšie bršleny (Euonymus), ktoré sú vhodné aj do veľmi malých záhrad. Klasikou je brečtan, ktorý zazelená problematické miesta, prípadne krušpán, ktorý môže v našich rukách nadobudnúť podobu netradičného umeleckého diela, pretože sa vynikajúco tvaruje.

Oceľovomodré ihličnany

Fascinujúcu farebnosť do záhrady vnášajú aj mnohé ihličnany. Niektoré sfarbujú počas chladnej zimy svoje ihličie do oceľovomodrých až sivastých odtieňov. K takýmto patrí borievka obyčajná (Juniperus communis „Hibernica“), ktorá upúta aj kompaktným stĺpovitým vzrastom. Efektné je aj modrosivé ihličie borievky šupinatej (Juniperus squamata „Blue Star“). Klasikou je strieborný smrek (Picea pungens „Glauca“). Niektoré borovice na zimu sfarbujú ihličie do žlta (Pinus mugo „Winter Gold“), vybrané tuje (Thuja occidentalis „Mirjan“) zase do oranžova. Možností, ako dodať záhrade v zime viac farieb či zaujímavých prvkov, je veľa. Záhradníctva dnes už disponujú širokou ponukou. Záhrada nás tak môže svojou farebnosťou tešiť nielen počas hlavnej sezóny, ale aj v najchladnejších mesiacoch roka.

  • 01.12.2016
  • Text a foto: Daniel Košťál