Chata ako druhý domov

Počas víkendov často unikáme do prírody, aby sme sa zregenerovali a oddýchli si od stresujúceho každodenného života. Ideálnym miestom, kde môžeme načerpať novú energiu, sú chaty a chalupy. Ako si vybrať chatu, ktorá nám bude prinášať radosť, relax a pohodu?

O našich českých susedoch sa hovorí, že sú národ chalupárov. No keďže nás spája spoločná história, chalupárčenie sme si obľúbili aj my, Slováci. K popularite chalupárčenia prispieva i ďalší rozšírený fenomén dnešnej doby – stres. Únava zo života v meste a celková vyčerpanosť nás vedie k tomu, že pociťujeme prirodzenú potrebu návratu k prírode. Útočiskom sa pre nás často stáva chata či chalupa. Tu môžeme načerpať nové sily, v záhradke si dopestovať biozeleninu či ovocie alebo si oddýchnuť pri starostlivosti o kvetinové záhony. Ak zatiaľ vlastnú chalupu nemáte, no už vám nevyhovuje si ju na víkendy či prázdniny prenajímať, možno je načase pouvažovať nad jej kúpou. Dnes sa však na chaty a chalupy kladú vyššie nároky. Očakávame skrátka vyšší štandard než v minulosti. Preto by sme mali byť pri ich výbere obozretní a dobre zvážiť viacero faktorov. Na čo si dať pozor, aby ste nekupovali mačku vo vreci?

Čo všetko treba zvážiť

Ak vás nehnuteľnosť osloví, prizvite si radšej na obhliadku odborníka, ktorý jej stav zhodnotí skúseným okom. Chalupu si prezrite od podlahy až po povalu, zamerajte sa na strechu, krovy, trámy, skontrolujte vlhkosť stien, rozvody elektriny a vody, ale aj kúrenie a stav komína. Získajte čo najviac údajov o lokalite a jej špecifikách. Zastavte sa na obecnom úrade a skontrolujte územný plán, aby vás o pár rokov neprekvapila diaľnica či cesta, ktorá zrazu povedie v blízkosti vašej vytúženej oázy ticha. Ak kupujete staršiu nehnuteľnosť, poraďte sa so stavebným odborníkom, aké úpravy budú nutné a s akými nákladmi bude treba rátať.

10 vecí, na ktoré by ste nemali zabudnúť

• Skontrolujte statiku, stav rozvodov, strechy a podkrovia, prípadný výskyt plesní či vlhkosti.
• V katastri nehnuteľností overte rozlohu nehnuteľnosti, vlastníctvo aj vecnoprávne obmedzenia vlastníckeho práva.
• Preskúmajte územný plán lokality, zistite, či nejde o záplavovú alebo inak rizikovú oblasť.
• Overte si, kto je vlastníkom pozemku prístupovej cesty k chalupe.
• Informujte sa o dostupnosti služieb, obchodov, vzdialenosti k lekárovi, možnostiach dopravného spojenia.
• Zistite si, aké voľnočasové a športové aktivity môžete v okolí podniknúť.
• Všímajte si sklon pozemku a v období, keď nie sú stromy práve zelené, sa zamerajte i na to, či bude pozemok v lete dostatočne presvetlený.
• Zoznámte sa so susedmi. Môžete od nich získať rôzne praktické informácie, prípadne zistíte, či sú vám sympatickí.
• Preverte si cenu chát v okolí. Ak je tá vaša výrazne predražená, môžete ponuku ešte raz prehodnotiť. A naopak, ak kupujete hlboko pod cenou, môže to signalizovať, že niečo nie je v poriadku.
• Ak sa chystáte zobrať si na kúpu chaty či chalupy úver, včas si preverte, či a za akých podmienok vám ho banka poskytne.

 

Aby náklady nenarástli

Náklady na prevádzku chaty alebo chalupy môžu byť naozaj rôzne. Veľa záleží na tom, o akú chalupu ide a aké sú nároky majiteľov. Pri uvažovaní o budúcich nákladoch treba brať do úvahy najmä to, či ide o novostavbu, za ktorú zvyčajne na začiatku zaplatíme vyššiu cenu, alebo o staršiu chalupu, v ktorej mnohé veci dosluhujú a budú potrebovať obnovu. Z finančného hľadiska môže byť zaujímavé zamyslieť sa aj nad otázkami, v akej vzdialenosti od domova sa chalupa nachádza, koľko nám bude trvať cesta, ako často ju plánujeme podniknúť, koľko ľudí bude chatu využívať a ako budeme financovať náklady na údržbu, kúrenie, vodu, elektrinu alebo čistenie odpadu. Treba si uvedomiť, že aj pomerne zachovalá chalupa vyžaduje neustálu starostlivosť. A platí to ešte viac, ak sa pri nej nachádza veľký pozemok či záhrada. Pre mnohých vyťažených ľudí, ktorí sú radi, keď konečne majú svoje vytúžené voľno, je prenájom chalupy lepším riešením než jej kúpa. Môžu si tak užívať relax, tráviť čas prechádzkami a výletmi po okolí, bicyklovať sa, opaľovať a kúpať sa v bazéne bez toho, aby na ich pleciach ležalo množstvo výdavkov či starostí, ktoré sa spájajú s vlastníctvom. Výhodou prenájmu je aj to, že si možno zobrať vždy inú chalupu, prípadne takú, aká je práve potrebná (inú chalupu budete potrebovať, ak plánujete romantický víkend vo dvojici, inú, ak chystáte rodinnú oslavu). Ak máte pocit, že chatu alebo chalupu chcete vlastniť, ale nie ste si celkom istí, ako vám to s chalupárčením pôjde, môžete zatiaľ vyskúšať kompromisné riešenie – dlhodobý prenájom.

Výber lokality

Ceny chát a chalúp sa veľmi líšia v závislosti od toho, či je chalupa nová alebo stará, či je celoročne obývateľná a v akom je technickom stave. Niektoré chalupy sa môžu cenovo približovať k rodinným domom. Podstatnú rolu pri cene chaty zohráva aj lokalita – ak sa v jej blízkosti nachádzajú jazerá, lyžiarske vleky alebo je daná lokalita vychytená, cena bude vyššia. Lokalitu by ste si však mali vyberať aj podľa toho, aký typ človeka ste. Ak obľubujete pokoj a ticho, chalupa v dedine s väčším počtom obyvateľov alebo zastavanej chatovej oblasti s množstvom susedov vám nemusí vyhovovať. Pravdepodobne viac oceníte lazy alebo kopanice, kde spolu s chatou kúpite aj väčší pozemok. A naopak, ak ste extrovertný typ, hľadajte chalupu skôr v zaľudnenej oblasti, kde môžete voľný čas stráviť aj v spoločnosti iných ľudí. Lokalitu vyberajte podľa toho, koľko kilometrov a ako dlho ste ochotní cestovať a ako často budete dochádzať (zvážte, či zvládnete napríklad cestovať trikrát do mesiaca 200 kilometrov na chalupu a ďalších 200 naspäť). Ak máte radi hory a lyžovanie, vytipujte si lokality v blízkosti lyžiarskych stredísk, vopred si však overte aj lyžiarske podmienky a to, ako v danom stredisku fungujú služby.

Chalupa na bývanie

V súčasnosti je veľkým trendom kupovať chalupu alebo chatu, ktorú je neskôr možné upraviť na trvalé bývanie. Pri kúpe takejto chaty sa však oplatí dať si pozor na niektoré faktory, ktoré by mohli trvalé bývanie skomplikovať.

Pitná voda – overte si, či jej je v oblasti, kde chata stojí, dostatok. Často sa stáva, že na chatovú oblasť pripadá iba jedna studňa a pitná voda na celoročnú spotrebu nepostačuje.
Príjazdová komunikácia – zistite, ako je udržiavaná v zimných mesiacoch a komu patrí.
Odvoz odpadu a pošta – na mnohých odľahlejších miestach nie je možné zabezpečiť pravidelný odvoz odpadu ani zabezpečiť pravidelnú donášku pošty.
Pozemok – niekedy môže ísť iba o predaj nehnuteľnosti a pozemok, na ktorom chata stojí, môže patriť obci. Pri chatách nebýva nájom obci vysoký, no radšej si overte, ako je to v prípade, že chcete chatu prekvalifikovať na rodinný dom.
Financovanie – ak chcete kúpu chaty financovať cez úver, taktiež si preverte, či môžete počas jeho splácania zmeniť rekreačný objekt na dom, ktorý bude obývaný celoročne.

Aby nám chata či chalupa priniesla všetky výhody, ktoré očakávame, mali by sme si dobre premyslieť všetky spomínané faktory. Ak svoje možnosti a sily nepreceníme a vyberieme si s rozvahou, potom získame dokonalé miesto na víkendový či dovolenkový relax.


Zariaďovanie chalupy

Chaty a drevenice, v ktorých nie je zavedená elektrina či voda, sú už v dnešnej dobe skôr vzácnosťou. Väčšina chát a chalúp sa zariaďuje a rekonštruuje tak, aby boli obývateľné celoročne, t. j. aby v nich nechýbala elektrina, voda, kúrenie. Tí, čo potrebujú väčší komfort, si do chát a chalúp umiestňujú aj elektrospotrebiče, ako sú chladnička, umývačka riadu či práčka. To všetko, samozrejme, závisí od toho, ako často a na aké dlhé obdobia je chata využívaná. Ak je chata obsadená rodinou s malými deťmi počas celých letných prázdnin, potom práčka či umývačka riadu nie je luxusom, ale žiadanou pomocou. Najmä ak sa chata nachádza v oblasti, v ktorej sa pohybuje málo ľudí (napríklad na samote), je dobré myslieť aj na jej zabezpečenie a do interiéru neumiestňovať drahé veci či luxusné zariadenie. Ak chatu využívate hlavne v lete, na jeseň ju nezabudnite zazimovať, aby ste si škody na majetku nenapáchali sami. Zavrite vodu v šachte a vypustite vodu z rúrok, aby počas tuhej zimy nezamrzla. Ak odchádzate na dlhší čas, vypnite aj hlavný elektrický istič.

Aký typ chaty zvoliť

Ideálna chata či chalupa by nám mala ponúkať dostatok možností
na regeneráciu a nemala by nás oberať o energiu svojimi
nedostatkami. Mala by byť teda komfortná, moderná, nachádzať
sa v príjemnom prostredí a byť kvalitne vybavená. Na výber sú
dnes rôzne murované či kamenné stavby, prestavané dedinské
domy, pôvodné drevenice, chaty postavené s dôrazom na ekológiu,
nízkoenergetické stavby, ale nechýbajú ani hausbóty či honosné
haciendy. Záleží len na možnostiach a požiadavkách majiteľa.
Samozrejme, každý typ chaty a chalupy má svoje plusy aj mínusy.

1. Drevenica
S drevenicami sa spája romantika, ale majú aj svoje praktické výhody. Drevo má dobré izolačné vlastnosti, preto drevenicu pomerne rýchlo vykúrite. Ušetríte tak náklady aj prírodné zdroje. Naopak, nevýhodou je, že drevenica nie je príliš odolná proti prírodným živlom a musí byť dobre zaizolovaná, aby v nej nebolo počuť hluk a aby z nej neunikalo teplo. Taktiež treba brať do úvahy, že rôzne druhy dreva potrebujú rôzny prístup a ošetrenie. O drevenicu sa skrátka treba starať a drevo budete musieť pravidelne ošetrovať. Ak sa chystáte drevenicu postaviť nanovo, o výhodách a nevýhodách jednotlivých druhov dreva sa poraďte s odborníkmi.

2. Murovaná chata
Ak ju v zime dobre vykúrite, môžete na deň-dva pokojne odísť a chata si bude stále držať pomerne stabilnú teplotu. V lete počas veľkých horúčav zase pomerne dlho udrží príjemný chládok. Výhodou murovanej chaty je aj vysoká miera bezpečnosti. Nemusíte sa napríklad báť, že by ju mohol kompletne zničiť požiar spôsobený horúčavami, tak, ako sa to môže stať v prípade drevenice. Murované chaty sú odolnejšie aj proti vetru či silnému dažďu. Ak máte chatu priamo v dedine, oceníte ticho, ktoré vám murované steny prinesú. Nevýhodou murovaných chát môže byť napríklad to, že potrebujú časté vetranie. Môže sa v nich totiž držať chlad a vlhkosť, čo za istých podmienok môže spôsobiť aj pleseň.

3. Nízkoenergetická chata
Nízkoenergetické a pasívne stavby sa tešia čoraz väčšej obľube aj na Slovensku. A to práve pre nízke náklady a jednoduchú údržbu. Ak sa pri stavbe chaty spoľahnete na odborníkov a do výstavby investujete čas i financie, môžete nakoniec výrazne ušetriť. Takéto stavby totiž držia pomerne stabilnú teplotu aj vo veľkých mrazoch. Aj počas chladných nocí ich stačí iba slabo temperovať. Na ohrev vody sa zväčša využíva slnečná energia. Takéto chalupy si stavajú najmä ekologicky zmýšľajúci ľudia. Mnohí ich využívajú ako svoj druhý domov, odkiaľ môžu na diaľku pracovať, prípadne sa do nich neskôr i sťahujú.

4. Hausbót
Pre milovníkov vody, člnkovania a splavovania riek je hausbót čosi ako splnený sen. Môže ísť o jednoduchú chatku, ale aj o pomerne extravagantný, dobre vybavený, moderný víkendový dom. Výhodou hausbótov je, samozrejme, spomínaná blízkosť vody (možnosť plávania, člnkovania), krásne scenérie, ticho, a často aj neprítomnosť susedov. Mínusom môže byť to, že hausbóty nie sú príliš odolné proti prírodným živlom – najmä vysoká voda môže majiteľom spôsobiť značné problémy. V lete môžu pobyt znepríjemniť komáre. V zime môžu byť staršie typy, prípadne nezrekonštruované hausbóty ťažko obývateľné.

  • 09.05.2017
  • Text: Lucia Čarná
  • Foto: isifa/Shutterstock