Veľké škatuľové cestovanie alebo sťahovanie bez problémov

Hovorí sa, že je lepšie dvakrát vyhorieť, ako sa raz sťahovať. Ak aj vás v blízkom čase čaká sťahovanie a nechcete dať tomuto prísloviu za pravdu, prinášame vám niekoľko tipov. Veľké škatuľové cestovanie z bodu A do bodu B s nimi hravo zvládnete.

Pri sťahovaní je tou najcennejšou devízou čas. Budete ho potrebovať na rozmýšľanie o tom, či to všetko zvládnete sami, s pomocou spoľahlivých a silných kamarátov alebo radšej oslovíte sťahovaciu firmu. No tiež aj na zabezpečenie obalov vhodných na prepravu či vybavovanie rôznych papierových formalít. Pri množstve povinností vás možno poteší aspoň fakt, že ak sa sťahujete v rámci toho istého mesta, zamestnávateľ vám musí poskytnúť deň voľna, a ak do iného mesta, sú to dokonca dva dni. Ale pozor, na náhradu mzdy máte nárok iba vtedy, ak ide o sťahovanie v záujme zamestnávateľa.

Nostalgiu nechajte bokom

Či už sa z bytu alebo rodinného domu sťahujete po roku, alebo po dvadsiatich rokoch, určite ste sa stihli doma zásobiť množstvom nevyhnutných a užitočných vecí. V každej domácnosti sa však časom nazbierajú aj predmety, ktoré sú nepotrebné. Svoj sladký sen o ničnerobení zvyčajne snívajú na tých najmenej viditeľných a najmenej dostupných miestach. Rovnako dobre by sa im istotne darilo aj na novom mieste. S takýmito „spolubývajúcimi“ sa pri sťahovaní bez výčitiek rozlúčte. Staré elektrospotrebiče s vysokou spotrebou a malým výkonom, plastové dózy bez vrchnákov, zaváracie poháre, puknuté taniere, suveníry, o ktorých už ani neviete, že ich máte, vám v novom byte k šťastiu chýbať určite nebudú. To isté platí aj pri oblečení. Ak ste si niečo zo svojho šatníka neobliekli niekoľko rokov, je málo pravdepodobné, že sa to zmení.

Náš tip

Ak vaše nové bývanie ešte nie je pripravené, môže sa stať, že si bude musieť veci niekam uložiť. V prípade, že nemáte pivnicu či iné vhodné miesto, využite tzv. „selfstorage sklady“. Nachádzajú sa v nich bezpečné klimatizované úložné priestory rôznych veľkostí. Dočasne si v nich môžete uskladniť zariadenie menšieho, ale i väčšieho bytu či domu.

Správne obaly – polovica úspechu

Po prísnej a nepochybne aj bolestivej selekcii vecí (pretože myšlienka, že „sa to ešte môže zísť“, bude mátožiť stále) treba vyriešiť ďalší problém: v čom sa budú veci sťahovať. Škatule od banánov sú síce klasickým a ľahko dostupným sťahovacím vybavením, no nedajú sa dobre stohovať, a ak sa naplnené uložia na seba, je len otázkou času, kedy sa pod tlakom hornej škatule podlomia boky tej spodnej. Preto sú praktickejšie špeciálne prepravné kartóny. Môžete si ich buď kúpiť, alebo požičať od sťahovacej firmy. Sú pevné, majú jednotné rozmery, dajú sa stohovať a priestor v sťahovacom aute vyplnia racionálnejšie než neforemné igelitové vrecia alebo škatule najrôznejších tvarov a rozmerov. Koľko prepravných kartónov budete potrebovať? Hoci je to veľmi individuálne, odborníci odporúčajú počítať na jeden štvorcový meter plochy domácnosti s jedným kartónom.

Ako ukladať veci

Platí staré dobré pravidlo – na spodok škatúľ treba dávať ťažké predmety, hore zase tie ľahšie. Miesto medzi nimi môžete vyplniť bublinkovou fóliou, textilom, papierom alebo novinami. Samozrejme, cenným a krehkým veciam treba pri balení a sťahovaní venovať zvýšenú pozornosť. Mimoriadne hodnotné veci si môžete pred sťahovaním dočasne uložiť na bezpečné miesto – napríklad do bankového trezora. Pre lepšiu a rýchlejšiu orientáciu môžete na krabice napísať, čo sa v nich nachádza, prípadne ich môžete farebne označiť (každej izbe prideľte inú farbu). Vďaka tomu krabice neskôr oveľa ľahšie roztriedite a prenesiete na to správne miesto. A môže sa začať vybaľovanie....

  • 03.08.2016
  • Text: Oldřiška Luptáková
  • Foto: isifa/Shutterstock