Štýlové posuvné dvere

Náš domov dotvára množstvo prvkov, ktoré mu dodávajú neopakovateľnú atmosféru. Typickým príkladom sú interiérové dvere. Ich tvarové, materiálové, ale aj technické vyhotovenie je mimoriadne variabilné. Jedno z najzaujímavejších riešení predstavujú v súčasnosti posuvné dvere.

Klasické dvere, ktoré sú zavesené na pántoch a ktoré sa otvárajú do priestoru, už dnes neoslovia každého. Pre mnohé interiérové riešenia nie sú totiž najvhodnejšie, a najmä potrebujú dostatok voľného priestoru, ktorý tiež nie je úplnou samozrejmosťou. Preto aj keď sa v slovenských domácnostiach ešte stále využívajú hlavne „pántové dvere“, čoraz viac preniká do našich príbytkov ich konkurencia – posuvné dvere.

Otvorený priestor

Jedným z dôvodov, prečo sa posuvným dverám darí stále viac, je popularita otvorených priestorov. Kuchyne prepojené s obývacou izbou sú dnes obľúbeným dispozičným riešením. Niekedy však vzniká situácia, že je potrebné veľký priestor dočasne rozčleniť na menšie celky, prípadne operatívne zmeniť veľkosť jednotlivých miestností alebo zabezpečiť súkromie. A ruka v ruke s tým ide aj požiadavka, aby takáto zmena bola estetická a zároveň zaberala čo najmenej priestoru. Posuvné dvere takýmito atribútmi disponujú. Navyše sa pri nich zväčša môžeme rozhodnúť, či sa budú posúvať po povrchu steny, alebo sa budú zasúvať do puzdra zabudovaného v stene.

Dvere na stenu

Montáž dverí na stenu nie je náročná. V cene posuvných dverí je zahrnutá aj montážna súprava, vďaka ktorej inštaláciu zvládne aj priemerne zdatný domáci majster. Tesne pri stene, vedľa stavebného otvoru, bude potrebné osadiť koľajnicu, po ktorej sa budú dvere posúvať. Otvorené dvere sú teda neustále na očiach, iba posunuté pred stenou. Tento fakt môžeme využiť v náš prospech, ak budeme dvere ponímať ako interiérový doplnok. Pokiaľ sa rozhodneme pre sklenenú výplň, máme na výber takmer neobmedzené množstvo farebných variantov, vzorov či povrchových úprav. Ak bude náš výber optimálny, získame vizuálne jednotný a presvetlený priestor. Pri inštalácii treba dať pozor na to, aby otvorené dvere nebránili prístupu k vypínačom a zásuvkám.

Stavebné puzdro


Montáž dverí zasúvajúcich sa do puzdra je o čosi náročnejšia. Technicky, časovo aj finančne. Do vnútra steny je totiž potrebné najskôr namontovať hliníkový alebo pozinkovaný rám, v ktorom je umiestnené stavebné puzdro, a až potom je na rade montáž samotných dverí. Stavebné puzdro je možné umiestniť nielen do vnútra murovaných priečok, ale i do tých sadrokartónových. Obmedzenie nevytvára ani samotná hrúbka priečky či výška stavebného otvoru, pretože puzdro sa vyrába aj v atypických rozmeroch. Po odsunutí dvere „zmiznú“, ukryjú sa do steny. Sú teda maximálne diskrétne. Ďalším plusom je, na rozdiel od dverí posúvajúcich sa na stene, väčšia plocha voľného miesta. K stene tak môžeme umiestniť nábytok. Stavebné puzdro je súčasťou steny, no keďže má rovnakú povrchovú úpravu, nie je vidieť a nepôsobí rušivo.

Lamelové dvere

Ďalšou alternatívou interiérových dverí, ktoré nezaberú veľa miesta, sú lamelové (zhrňovacie) dvere. Využívajú sa najmä pri malých priestoroch – čiže ako dvere do kúpeľní, WC či chodieb. Ich otváranie môže byť jednostranné alebo obojstranné. Montáž tohto typu dverí zvládne bez problémov aj menej skúsený domáci majster. Dvere pozostávajú z jednotlivých lamiel, ktoré sú uchytené do vodiacej lišty v hornej časti. Na bokoch zárubne sú bočné lišty, ktoré umožňujú zatváranie a otváranie (dovieranie zabezpečuje magnet). Lamely aj ostatné komponenty sú vyrobené zo stálofarebného plastu odolného proti vlhkosti. Dvere môžu byť plné, prípadne v nich môžu byť zabudované plastové okienka. Miernou nevýhodou týchto dverí je, že po ich otvorení je dverný otvor užší než pri ostatných typoch dverí.

 

Plusy a mínusy posuvných dverí

Výhody:

  • Šetria miestom v interiéri (pri dverách posúvajúcich sa na stene je to 0,1 m2, pri dverách zasúvajúcich sa do puzdra až 2 m2 voľného miesta).
  • Priechody do jednotlivých miestností sú bezbariérové.
  • Tiché, bezpečné a pohodlné otváranie a zatváranie (zvládnu ho aj deti a seniori).
  • Môžu byť zaujímavým dizajnovým prvkom.
  • Výber z rôznych dĺžok krídel a rozmanitých materiálov.

Nevýhody:

  • Keďže nedoliehajú k stene do takej miery ako klasické dvere, nezabezpečujú takú zvukovú a tepelnú izoláciu.
  • Montáž dverí zasúvajúcich sa do puzdra si vyžaduje v byte stavebné úpravy.
  • 01.12.2016
  • Text: Oldřiška Luptáková (v spolupráci s J.A.P. Slovakia)
  • Foto: Hopa Slovakia, www.jap.sk