Posvieťte si na svietidlá

Správne interiérové osvetlenie je dôležitejšie, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Šetrí naše oči, vytvára potrebnú atmosféru a miestnosti dokáže dodať jedinečný štýl. Výber svietidiel nenechajte na náhodu. Skôr, ako vyrazíte na nákupy, zodpovedzte si niekoľko otázok.

Zamyslieť by ste sa mali nielen nad tým, čo chcete pomocou svetiel dosiahnuť a akú atmosféru chcete nejakému konkrétnemu priestoru dodať. Okrem ceny a dizajnu je dôležité sledovať napríklad aj taký údaj, ako je svetelný výkon.

Obývacia izba

Obývačka je priestor, kde sa zdržiavame pomerne často. Hostíme v nej návštevy a organizujeme rôzne spoločenské udalosti, preto pri vyberaní svietidla do tejto
miestnosti treba prihliadať nielen na dizajn, ale aj na adekvátnu veľkosť a svietivosť. Svietidlo by malo byť dostatočne výkonné, aby dokázalo osvetliť celú miestnosť.
Vhodné je mäkké, teplé svetlo, ktoré najlepšie dosiahnete pomocou stojacích a nástenných lámp, ktoré môžete otáčať rôznymi smermi. Svetlo sa tak rozptýli po celej miestnosti a možno ho prispôsobiť aktuálnej funkcii obývacej izby. Nezabúdajte na doplnkové svietidlá, ktoré využijete pri čítaní, a tiež na možnosť stmievania – regulovania centrálneho svetla. Do obývačky veľkej 20 m2 sa odporúča svietidlo s priemerom približne 70-80 cm, so svietivosťou zhruba 200 lm/m2.

Kuchyňa a jedáleň

V kuchyni je zväčša nutné používať viac druhov osvetlenia. Okrem centrálneho osvetlenia je potrebné aj dobré osvetlenie všetkých pracovných plôch, pekne ukáže i vnútorné osvetlenie presklených kuchynských skriniek. Pracovné plochy najlepšie osvetlíte žiarivkami alebo bodovým LED osvetlením. Nad jedálenský stôl zaveste luster s tienidlom a teplým svetlom (2400 K, pričom K je farebná teplota svetla meraná v Kelvinoch), ktorého intenzitu je možné regulovať podľa potreby. Pre vaše oči to bude počas spoločného stolovania oveľa príjemnejšie než ostré studené svetlo.

Tip

Merný svetelný výkon elektrického svetelného zdroja je podiel svetelného toku a elektrického výkonu – vyjadruje koľko lumenov vyžiari svetelný zdroj na každý watt svojho výkonu. Týmto parametrom je teda možné vyjadriť úspornosť svetelného zdroja. Hospodárnosť je daná pomerom lumen/watt.

 

Spálňa

Do spálne v žiadnom prípade nie je vhodné ostré svetlo. Zvoľte skôr plošné, menej intenzívne teplé svetlo, riešené napríklad závesným lustrom s niekoľkými ramenami. Ak si radi v posteli čítate, nezabudnite na stolovú alebo nástennú lampu, najlepšie s otočnou hlavou, aby ste mohli svetlo nasmerovať presne tam, kam potrebujete. Pokiaľ máte v spálni šatníkovú skriňu so zrkadlom, budete potrebovať ešte jasnejšie svetlo, ktoré neskresľuje farby (zdroj označený ako 4000 až 6000 K). Aj v tejto miestnosti je praktické využiť stmievače, najlepšie s diaľkovým ovládaním.

Predsieň a chodba

Mnohí v predsieni uvítajú centrálne stropné či nástenné osvetlenie so snímačom pohybu, ktorý zapne svetlo pri otvorení dverí, takže pri nočnom príchode domov nie je treba hľadať vypínač. Po nejakej dobe zasa samé zhasne. V domácnosti s deťmi sú užitočné orientačné svetlá na chodbách, ktoré počas výletu do rodičovskej spálne či na toaletu zabránia možnému zakopnutiu. Rovnako dobré je takto osvetliť aj schodisko v dome.

Kúpeľňa

Aj v kúpeľni je vhodné používať niekoľko druhov osvetlenia. Celú miestnosť osvieťte centrálnym stropným svietidlom alebo bodovým osvetlením. Zároveň dbajte na dobré IP, čiže krytie osvetlenia – odporúča sa minimálne IP 43, ktoré dobre zvládne vlhkosť aj neúmyselné postriekanie vodou. Osvetlenie pri zrkadle by nemalo skresľovať farby, preto radšej zvoľte biele svetlo. Žlté svetlo je vhodné použiť najmä pri osvetlení vane či sprchového kútu. Nuž, a ak obľubujete večerný relax v kúpeľni, ideálne je mäkké svetlo, ktoré môžete podľa potreby tlmiť stmievačom a docieliť tak príjemnú intímnu atmosféru.

Detská izba

Základom je vždy centrálne stropné osvetlenie alebo luster s tienidlom, aby sa mohli deti v izbe hrať aj za šera. Dnes nájdete v ponuke rozličné svietidlá s detskými motívmi. Do izby pre najmenšie deti je vhodné nočné svetlo do zásuvky. Pre školákov na písací stôl zasa lampička s ohybným ramenom. Umiestnite ju tak, aby si dieťa pri písaní či kreslení netienilo. Nezabudnite ani na čítanie v posteli a svietidlo na nočný stolík. Variantom je nástenná lampa, či lampička s klipom, ktorú pripnete na čelo postele.

  • 09.02.2018
  • Text: Katarína Barošová
  • Foto: isifa/Shutterstock

Zisti viac

Financovanie tejto zmeny

Chcete vedieť viac o úvere na zariadenie domácnosti? Potrebujete nájsť tú najvýhodnejšiu ponuku priamo pre vás? Viac sa dozviete tu.