Pestujte rastliny hydroponicky

Chcete mať doma zdravú a reprezentatívnu zeleň, ale nemáte čas sa o ňu starať? Pre večne zaneprázdnených ľudí je ako stvorené pestovanie hydropónie. Zvládnu ho aj začiatočníci. Ako na to a čo budete potrebovať?

Hydropónia je moderný a vysoko efektívny spôsob pestovanie zelene, ktorý si nachádza čoraz viac priaznivcov najmä medzi mladými ľuďmi žijúcimi v mestách a obyvateľmi moderných interiérov. Pri hydroponickom pestovaní sa nepoužíva klasický pôdny substrát. Rastliny prijímajú potrebné živiny zo špeciálneho vodného roztoku. Pôdny substrát je nahradený substrátom hydroponickým – najčastejšie keramzitom.

Jednoduchosť a efektívnosť

Keďže starostlivosť o takúto zeleň je oveľa jednoduchšia než pri klasickom pestovaní, hydropónie hravo zvládne aj začiatočník. Asi najzásadnejšia výhoda tohto pestovania spočíva v tom, že rastliny majú neustále k dispozícii potrebnú zásobu vody, preto nie je nutné sústavne myslieť na zálievku. Vďaka možnosti využívať dlhodobo pôsobiace hnojivá odpadá aj nutnosť pravidelného prihnojovania. Nie je potrebné ani kypriť povrch substrátu či likvidovať drobnú burinu. Ošetrovanie proti chorobám a škodcom je tiež oveľa zriedkavejšie, pretože takto pestovaná zeleň je na ne menej náchylná. Rastliny pestované hydroponickým spôsobom pôsobia vitálnejšie a atraktívnejšie a obvykle kvitnú krajšie a bohatšie. Rastú rýchlejšie, čo je na jednej strane výhoda, no zároveň ich musíme v raste priebežne „krotiť“.

Aké rastliny vybrať

Hydroponickým spôsobom je možné pestovať širokú škálu interiérových rastlín. Vhodné sú najmä druhy s okrasnými listami (palmy, papraďorasty), ale aj kvitnúce rastliny (orchidey, bromélie), a ak sa zohľadnia určité špecifiká, môžeme takto pestovať dokonca aj kaktusy a sukulenty. Na hydroponické pestovanie sú mimoriadne vhodné mohutnejšie rastliny s reprezentatívnym vzhľadom (tzv. XXL rastliny) či atraktívne kvetinové zostavy. Naopak, neodporúča sa takto pestovať sezónnu, krátkodobú zeleň. Hoci vždy treba zvoliť rastliny podľa podmienok daného bytu, svoje riešenie si môže nájsť každý - majiteľ slnečnej aj tienistej nehnuteľnosti. Ideálne je rastliny pestovať hydroponicky od začiatku, teda od mladých rastlín, prípadne zakúpiť už konkrétne hydroponické výsadby. Takisto je však možné prejsť z klasického pestovania na hydroponické. Ak sa rozhodnete pre takýto krok, mali by ste tak urobiť na jar, keď je adaptačná schopnosť rastlín najvyššia.

Čo budete potrebovať

Pri hydroponickom pestovaní sa využíva systém dvoch spojených nádob. Vo vnútornej nádobe sa nachádza priestor pre keramzit a korene rastliny. Druhú časť systému tvorí vonkajšia vodotesná nádoba. Vnútorná nádoba má na boku aj dne otvory na prerastajúce korene a v spodnej časti sa nachádza priestor na uloženie výživnej tablety. Nádoby sa predávajú v rôznych štýloch a dizajnoch, a môžete si zvoliť nádobu nielen pre solitér, ale i pre skupinu rastlín. K dispozícii sú nádoby, ktoré sú vhodné pre podlahu, na zavesenie, na položenie na okenný parapet či na poličku. Vždy je však dôležité, aby išlo o nádoby, ktoré sú určené na hydroponické pestovanie. Hydroponický substrát je relatívne ľahký, čisto prírodný produkt s ideálnym neutrálnym pH. Najčastejšie je hnedočervenej farby, má drsný povrch a porézne vnútro. Zvyčajne sa predáva v tvare guľôčok alebo valčekov. Keramzit pre hydropóniu je dostupný v rôznych veľkostiach (frakciách). Pre bežné, skôr menšie izbové rastliny a rastlinné kompozície je najvhodnejšia frakcia 4 – 8 mm, pre väčšie rastliny 8 – 16 mm.

 

1. Rastlina vhodná na hydroponické pestovanie

2. Vodoznak 

3. Dekoratívne kamene

4. Hydroponický roztok

5. Vnútorná nádoba

6. Vonkajšia dekoratívna nádoba

Zálievka a výživa

Dôležitou súčasťou hydroponickej zostavy je aj ukazovateľ vody, resp. výživného roztoku vo vonkajšej nádobe. Niektoré ukazovatele sú vybavené aj zariadením, ktoré signalizuje potrebu prihnojenia. Vodu je potrebné pri hydroponickom pestovaní dolievať tak, aby sa ukazovateľ nachádzal na optime. V prípade, že ukazovateľ klesne na minimum, treba počkať tri dni a až potom vodu doplniť na optimum. Tak sa zabráni preliatiu rastliny. Do vody, ktorou sa rastlina zalieva, sa pridávajú aj hnojivá. Vznikne výživný roztok s potrebnými elementmi, ktorý je základom pre dokonalý vývoj rastliny. Vždy však treba použiť prípravky určené pre hydroponické pestovanie, nikdy nie bežné hnojivá pre izbové rastliny. Tie neobsahujú potrebné stopové prvky, rastliny pestované klasicky si ich totiž čerpajú zo zeminy. Pre hydropóniu si môžeme zvoliť tekuté hnojivo (najkratšie pôsobenie), hnojivové tablety (umiestňujú sa na dno vnútornej nádoby), alebo tzv. zásobné hnojivo (živiny sa z neho postupne uvoľňujú). Hnojivá môžu, v závislosti od druhu, účinkovať 3 – 6 mesiacov. Pri aplikácii treba dbať aj na presné dávkovanie. Nadbytok živín totiž vedie k príliš bujnému rastu a poškodzuje atraktívny vzhľad rastliny. Kým v zime je spotreba živín nižšia, počas leta sa zvyšuje, preto by sme mali v lete prihnojovať viac než v zimných mesiacoch.

Umiestnenie a starostlivosť

1. Pri umiestňovaní rastlín v interiéri vždy berte ohľad na ich osobité svetelné a klimatické požiadavky. Vo všeobecnosti platí, že hydroponicky pestovaným rastlinám zväčša vyhovuje teplota v rozsahu 18 – 22 °C. Nedostatok tepla týmto rastlinám škodí. Ideálne je umiestnenie na východných a západne orientovaných oknách, resp. v ich tesnej blízkosti. Dostatok svetla je dôležitý najmä pre druhy s farebnými listami.

2. Hydroponicky pestovaná zeleň potrebuje dostatok priestoru. Nie je vhodné ju umiestňovať do príliš stiesnených priestorov, ani do prievanu či blízkosti tepelných zdrojov. Takisto by nemala obyvateľom prekážať pri pohybe v interiéri.

3. Mnohé z pestovaných rastlín potrebujú vyššiu vzdušnú vlhkosť. Tú je možné zabezpečiť napríklad rosením vlažnou vodou. Ideálna vzdušná vlhkosť by pri tejto zeleni mala dosiahnuť úroveň 60 %.

4. Atraktívny vzhľad rastlín podporíme, ak odstránime suché, žltnúce listy a odkvitnuté kvety. Priebežne je možné rastliny redukovať v raste, prípadne tvarovať.

5. V prípade, že sa korene vo vnútornej nádobe príliš tiesnia, je potrebné rastlinu presadiť. Ideálnym časom na presádzanie je jar.

  • 16.02.2017
  • Text: Daniel Košťál
  • Foto: isifa/Shutterstock