Nekupujte, recyklujte!

Ako dodať starým veciam v domácnosti nové využitie? Jednoznačne recykláciou! Aj súčasné trendy v bývaní sú postavené na návrate k prírode a obnoviteľných zdrojoch. Skôr, ako sa vyberiete do obchodu teda zvážte, či si potrebnú vec nedokážete sami vyrobiť z tej starej.

Lacné a vďačné

Presne také sú obľúbené drevené palety. S malou predstavivosťou z nich vyrobíte stoly, kreslá, pohovky, kvetináče, poličky, príbytky pre domácich miláčikov, záhradný nábytok a iné užitočné predmety. Cena jednej palety sa pohybuje od 3 do 5 € a prácu s nimi zvládne takmer každý. Okrem paliet sa často stretávame s drobným
nábytkom vyrobeným z debničiek alebo z dreveného pňa. Konáre stromov zasa poslúžia ako vešiak. Príroda ponúka dosť materiálu, ktorý môžete v domácnosti využiť. Treba mať len otvorené oči a inšpirovať sa dobrými nápadmi.

Na druhé použitie

Keď starý nábytok či veci každodennej potreby doslúžia, nemusia skončiť v kontajneri. S trochou fantázie im môžete vdýchnuť nový život. Staré kufre alebo drevené cievky použite ako konferenčný stolík. Rámy z nepotrebných okien sa môžu premeniť na zrkadlá, kriedové tabule, držiaky šperkov či nástenky. Zaváraninové poháre ozdobte motúzom a máte štýlový svietnik. Kvetináče a hojdačky sa dajú urobiť nielen z paliet, ale aj zo starých pneumatík. Oveľa viac inšpirácií nájdete na internete.

Nech sa páči, prinášame tipy na zaujímavú recykláciu!

Drevený peň nemusí skončiť v peci, ale aj ako príručný stolík, nočný stolík či taburetka. Nezabudnite ho obrúsiť a ošetriť prípravkom na drevo.

Stará a nepotrebná stolička? Čo takto spraviť si z nej kvetináč! Miesto sedadla natiahnete a pripevníte geotextíliu, do ktorej nasypete zeminu a vysadíte rastliny.

Drevený rebrík poslúži ako vešiak na uteráky či utierky. Ak ho pripevníte na stenu, môže sa z neho stať polica na klobúky. Na tyč medzi jeho polovicami zavesíte vešiaky s oblečením, s plochými stupienkami poslúži aj ako miesto na knihy či krabice.

Korková nástenka je tu pre všetkých milovníkov kreatívnych riešení. Korkové zátky si odkladajte, a keď ich bude dosť, prilepíte ich k sebe a zarámujete. A potom si už na ňu môžete pripínať odkazy.

Myslite na odpad už pri nákupe a nekupujte veci, ktoré nepotrebujete. Vyhnete sa tak odpadu navyše.

 

  • 04.05.2018
  • Text: Katarína Barošová
  • Foto: isifa, shutterstock, archív firiem