Netradičné obklady stien

Vďaka obkladom si môžeme vytvoriť skutočne nápaditý interiér. Na výber máme tradičné, ale aj novšie materiály. Drevo, betón, korok, sklo, keramiku, tapetu aj plastické hmoty. Aké sú špecifická jednotlivých povrchových úprav?

Korok

Korkový obklad je dobrým riešením pre detskú izbu. Okrem toho, že je príjemný na dotyk, je mäkký a ako stvorený na to, aby deti pri hre ochránil pred zranením. Navyše pôsobí ako zvuková izolácia. Môžeme ho aplikovať v prírodnej podobe bez úpravy, ale aj s povrchovou lakovanou úpravou. Obklad sa lepí priamo na stenu. Korok je možné zakúpiť v klasickej štvorcovej forme, no aj v kotúči, čo istotne ocenia najmä tí tvorivejší z nás. Na stenách z neho potom môžu vytvoriť originálne umelecké diela.

Betón

Tento tradičný materiál zažíva renesanciu a postupne sa stáva súčasťou interiérov aj u nás. Vzhľad betónového povrchu vieme ovplyvniť výberom jednotlivých prímesí. Môžeme vytvoriť jemnú plochu, ktorá bude pôsobiť ako kameň, ale aj drsný industriálny povrch, rôzne piesčité variácie či chladnú bielu plochu. Dôležitým prvkom je spôsob debnenia, ktorý následne na hotovom povrchu zanecháva charakteristickú stopu. Betón vynikne vo viacerých typoch interiéru – aj ako samostatná optická dominanta v priestore s vysokým stropom. Zaujímavo a kontrastne na ňom budú pôsobiť obrazy, ale aj iné umelecké diela.

Drevo

Patrí ku klasickým materiálom a ako obklad sa využíva veľmi často. Ideálne je, ak sa aplikuje na nosný rošt, ktorý oddeľuje obklad od steny a tak medzi nimi zabezpečuje prúdenie vzduchu. Hoci dlho prevládal názor, že drevo nie je vhodné umiestňovať do kúpeľne, kúpeľniam svedčí. Je príjemné na dotyk, teplé a má charakteristickú vôňu. Pre vlhkejšie prostredie kúpeľní sú vhodné najmä exotické dreviny ako teak či wenge. Keďže sú prirodzene olejnatejšie, nie je ich potrebné impregnovať. Tunajšie dreviny vyžadujú hĺbkovú impregnáciu a povrchové ošetrenie olejmi či lakmi. Avšak pri oboch variantoch je z času na čas nutný protiplesňový náter.

Imitácia dreva

Dnes už nie je problém vyriešiť ani taký špecifický prípad, ako je kombinácia drevenej obývačkovej steny a kozubu. Súčasný trh totiž disponuje širokým výberom keramických obkladov, ktoré verne pripomínajú drevo. Toto riešenie ocenia aj tí, ktorí sa boja do kúpeľne umiestniť drevo. Imitácia dreva si totiž nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť.

Plast

Plastové interiérové obklady sú čoraz populárnejšie aj v domácnostiach u nás. Svojím vzhľadom ozvláštnia každý priestor. Obľube sa tešia najmä preto, že dokážu imitovať takmer akýkoľvek druh povrchu. Ich výhodou je suchá a rýchla montáž, jednoduchá údržba a dlhá životnosť. Mimoriadne vhodné sú do vlhkého prostredia, ale aj do priestorov, ktoré sú zaťažené znečisťovaním (napr. garáž alebo pivnica).

Sklo, tapeta

Ako priniesť trochu prírody do kuchyne v panelákovom byte? Ľudia často vyhľadávajú atypické riešenia. Namiesto klasickej zásteny či obkladu je možné na stenu aplikovať fototapetu chránenú bezpečnostným sklom. Sklo je tu nevyhnutné, samotnú tapetu by totiž v kuchyni mohla poškodiť para, vlhkosť či zvýšená teplota. Ešte zaujímavejší efekt vznikne, keď sa motív vytlačí priamo na sklenenú zástenu. Kuchyňa tak získa moderný prvok, ktorý do interiéru vnesie pokoj prírody.

 

 

Rady architekta

Ing. Michala Ondrejča

 

 

 • Výber obkladu si vždy dobre premyslite. Každé prostredie so sebou prináša špecifikum, ktoré pre určitý materiál nemusí byť vhodné.
 • Do vlhkého prostredia neumiestňujte drevený materiál, ktorý neabsolvoval potrebnú úpravu.
 • Ak sa nechcete vzdať vašej vízie zaujímavého obkladu, no prostredie ho nedovoľuje použiť (napr. drevo či tehla), siahnite po plastovom variante imitujúcom originál.
 • Aby ste zabránili vzniku plesní, obklad aplikujte na nosný rošt, ktorý medzi stenou a obložením vytvára vzduchovú medzeru.
 • Obnažený betón alebo kameň chráňte pred poškodením ochrannými lakmi.
 • Do blízkosti žiaričov tepla, ako je napr. kozub, neumiestňujte drevo ani plastové obklady. Mohli by sa poškodiť, prípadne by mohlo prísť k požiaru.
 • Nebojte sa experimentovať. Zaujímavou alternatívou môže byť napríklad obklad z „hrdzavého kovu“ (z Cortenu).
 • Ak chcete mať obklad na väčšej ploche, siahnite po menej výraznom materiáli. Priestor tak bude dýchať a nebude pôsobiť skľučujúco.
 • Výraznejší obklad aplikujte na jednu stenu – v miestnosti tak vznikne zaujímavá dominanta.
 • Obklady výborne riešia problém krivých a poškodených stien. Pri zamurovaných otvoroch môžete stiahnuť aj po vinylových tapetách. Dokážu sa natiahnuť a na miestach domurovania tak nevzniknú povrchové praskliny.

 

 

 

 • 23.09.2016
 • Text a foto: Michal Ondrejčo