Mix svetla a tieňa

Existuje viac spôsobov, ako sa vyrovnať s prílišným teplom, svetlom alebo zvedavými pohľadmi susedov. Stačí, ak využijeme vhodné zatienenie. Pomôcť nám môžu záclony, závesy, rolety, žalúzie alebo markízy.

Záclony a závesy

Sú vhodné do každého interiéru. Ich farba, materiál a vzhľad by mali zodpovedať charakteru miestnosti. V spálni môžete zvoliť jemné farebné tóny, ktoré vytvoria atmosféru oddychu, obývaciu izbu alebo kuchyňu osviežia záclony a závesy v sýtejších farbách, s výraznejším vzorom. Mieru funkčnosti či dekoratívnosti si majiteľ zvolí podľa vlastnej potreby.

Výhody:

+ veľká škála farieb a vzorov,
+ dokážu zvýrazniť alebo potlačiť charakter miestnosti,
+ jednoduchá inštalácia,
+ relatívne nenáročná údržba.

Nevýhody:

– zachytávajú prach,
– je potrebné ich častejšie prať,
– pri jemných materiáloch slabšie zatienenie,
– menšia možnosť regulovať priepustnosť svetla.

Inteligentné bývanie

Na začiatku 21. storočia hovoríme o novej kvalite bývania, ktorú so sebou prinášajú „smart technológie“. Domácnosť môžeme ovládať aj cez počítač, tablet alebo smartfón. Na obrazovke či displeji sú zobrazené zrozumiteľné obrázky alebo ikony, pomocou ktorých aktivujeme jednotlivé funkcie, napríklad automatické nastavenie spúšťania a vyťahovania žalúzií, naklonenie jednotlivých lamiel, prestup svetla do interiéru. Bývanie sa prispôsobuje okolitým podmienkam podľa parametrov, ktoré si zvolí jeho majiteľ. Tieniace prvky už teda nepotrebujeme manuálne nastavovať retiazkami, tyčkami, popruhmi alebo lankami.

Rolety

Interiérové rolety sa obyčajne vyrábajú z dostatočne pevného, špeciálne upraveného textilu, ktorý odpudzuje prach. Klasické rolety sa navíjajú na valec. Špeciálnym druhom sú rímske rolety, ktoré sa skladajú z pravidelných zhybov a tak tvoria netradičný, elegantný „balík“. Nie sú ani závesmi, ale ani klasickými roletami alebo žalúziami, vytvárajú skôr dojem záclon. Materiály, z ktorých sú vyrobené, poskytujú rozličný stupeň tienenia – môžu byť celkom priesvitné, ale aj úplne zatemňujúce. Mimoriadne obľúbené sú rolety typu „deň a noc“. Vďaka tomu, že sa na takejto rolete striedajú priesvitné a nepriehľadné pásy, je možné v miestnosti plynule regulovať svetlo. Rolety môžete inštalovať aj do exteriéru. Exteriérové rolety sú najčastejšie vyrobené z hliníka, prípadne z dreva či látky určenej na vonkajšie použitie. Vyťahujú a sťahujú sa manuálne (pomocou lanka, retiazky alebo popruhu), no čoraz bežnejšie je aj ovládanie pohybu roliet pomocou moderných technológií. Vonkajšie rolety majú nielen tieniacu funkciu, tvoria aj protihlukovú bariéru a zvyšujú bezpečnosť bývania.

Výhody:

+ veľký výber farieb a vzorov,
+ rímske rolety sú prichytené iba suchým zipsom, dajú sa ľahko čistiť,
+ dizajnový prvok, ktorý možno zladiť so zvyškom interiéru,
+ cenová dostupnosť interiérových roliet,
+ je možné ich namontovať prakticky na každé (aj atypické) okno,
+ umožňujú regulovať izbovú teplotu.

Nevýhody:

– vyššia cena predokenných roliet,
– nie je možné ich polohovať ako lamely žalúzií,
– pri rímskych roletách vyššie vstupné náklady,
– rímske rolety vyžadujú viac miesta nad oknom.

Žalúzie

Skladajú sa z jednotlivých lamiel, ktoré sa v zloženom stave prekrývajú a tak vytvárajú tieniacu plochu. Podľa toho, ako sú lamely uložené, delíme žalúzie na horizontálne a vertikálne. Podľa miesta, kam ich namontujeme, rozlišujeme vnútorné a vonkajšie. Horizontálne vnútorné žalúzie tienia zvyčajne iba konkrétnu okennú či balkónovú výplň. Vertikálne žalúzie zakrývajú často celú stenu, preto sú vhodné najmä do veľkých nebytových priestorov. Ak majú byť vonkajšie žalúzie nielen originálnym, ale aj funkčným prvkom, musíme dbať na to, aby tesnenie medzi lamelami bolo dostatočne kvalitné. V opačnom prípade by svojím pohybom, najmä vo veternom počasí, mohli vytvárať hluk.

Výhody:

+ možnosť naklápania lamiel,
+ moderné žalúzie dokážu poskytnúť úplné zatemnenie,
+ regulácia teploty v interiéri,
+ vnútorné žalúzie zaberajú len málo miesta,
+ vonkajšie žalúzie sú dvoj- až trojnásobne výkonnejšie než vnútorné,
+ môžu sa stať súčasťou fasády,
+ zvyšujú bezpečnosť bývania,
+ elektronické ovládanie.

Nevýhody:

– vnútorné žalúzie sú náchylnejšie na poškodenie,
– exteriérové žalúzie sú vystavené nečistotám,
– potrebná odborná inštalácia,
– vyššia cenová náročnosť exteriérových žalúzií.

Markízy

Ochránia predovšetkým pred slnečnými lúčmi. Existujú však aj špeciálne typy markíz, ktoré slúžia ako ochrana pred dažďom a vetrom. Markíza môže byť pevne pripojená k fasáde a vytvárať tak trvalý doplnok bytu alebo domu. Častejšie sa však využívajú výsuvné markízy. Markízy dokážu zatieniť aj pomerne veľkú plochu, preto sú vhodné aj v prípade zimných záhrad alebo na zatienenie strešných okien. Vysúvajú a zaťahujú sa buď mechanicky, alebo elektrickým ovládaním. Súčasťou vybavenia môže byť aj solárny senzor, ktorý zabezpečuje automatické vysunutie či zasunutie markízy podľa hodnôt slnečného žiarenia. Veterné a otrasové snímače zase aktivizujú zasunutie markízy pri silnom vetre.

Výhody:

+ znižujú teplotu priestoru,
+ rôzne typy látok (napr. odolné proti znečisteniu, stálofarebné a i.),
+ pri správne zvolenom dizajne pôsobia ako estetický doplnok,
+ viaceré typy markíz – kazetové, terasové, fasádne a i.

Nevýhody:

– montáž markíz je spojená so zásahom do fasády,
– mal by ich namontovať odborník,
– vyššia obstarávacia cena.

Protislnečné fólie

Regulovať priepustnosť svetla a tepla môžete aj pomocou fólií. Umiestňujú sa na okná z vonkajšej alebo vnútornej strany. V lete znižujú teplotu v miestnosti, kým v zime obmedzujú tepelné straty. Okrem toho, že znižujú energetické náklady na prevádzku domácnosti, prispievajú k bezpečnosti bývania a zabezpečujú súkromie (napr. zrkadlová fólia). Vyrábajú sa v mnohých farebných variantoch, s rôznym stupňom priepustnosti svetla.

  • 03.08.2016
  • Text: Oldřiška Luptáková
  • Foto: isifa/Shutterstock