Farebné bývanie

Ak túžite po zmene vo svojej domácnosti, ale do búrania priečok sa vám rozhodne nechce, skúste sa trochu pohrať s farbami. Je totiž dokázané, že ovplyvňujú ľudskú psychiku, preto si pozorne vyberajte nielen podľa najnovších trendov, ale najmä podľa svojho vkusu a potrieb.

Pastelové alebo neutrálne, teplé alebo studené, sýte alebo jemné? Farby v interiéri sú niekedy väčšou dilemou, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Skôr ako sa pustíte do zariaďovania svojho interiéru, popremýšľajte o tom, ako na vás pôsobia, aké pocity vo vás zanechávajú. Farebnosť v interiéroch môžeme rozdeliť do niekoľkých skupín. V prvej tvorí základ čistá biela farba na všetkých stenách a vyhrať sa môžete s farebnými textíliami a doplnkami. Takáto minimalistická farebnosť je
momentálne trendom a jej výhodou je to, že vďaka doplnkom môžete priestor pomerne jednoducho a často pretvárať, keďže základ je absolútne neutrálny. Ak sa vám zdá toto riešenie trochu chladné či sterilné, nič nepokazíte svetlými a pastelovými farbami stien.

Vanilková, slonová kosť, piesková, sivá či mentolová, ale i púdrová ružová a marhuľová mu dodajú pocit domácej pohody a tepla. Ak máte radi závan originality aj v bývaní, drámu do priestoru vnesiete pomocou tmavých tónov, ako sú čierna, antracitová a tmavomodrá. Tu však pozor, úplne postačí jedna dominantná stena v tmavom odtieni, aby priestor nepôsobil ponuro. V každom prípade však platí, že ide o vaše obytné priestory, preto sa nesnažte za každú cenu ohúriť hostí a zvoľte to, čo sa páči vám. Len vtedy sa budete doma cítiť naozaj príjemne.

Čarovanie s priestorom
Veľké plochy majú mať neutrálnu farebnosť a steny majú mať svetlejší odtieň ako podlaha. Výrazné farby sú vhodné na menšie doplnky a nábytok, ako je posteľ,
pohovka, kreslo, stoličky či jedálenský stôl. Tmavé farby uberajú priestoru svetlo a opticky ho zmenšujú. Prírodné odtiene sú upokojujúce a dlhodobo pôsobia pozitívne na psychiku človeka. Miestnosť zariadená len v dvoch či troch farbách bude pôsobiť elegantnejšie, ako keď bude príliš pestrá. Biela opticky zväčší priestor a dobre odráža svetlo. Voľte ju v malých priestoroch a malometrážnych bytoch. Oranžová a žltá osviežujú a rozširujú priestor. Hodia sa do tmavších miestností, kde nie je veľa prirodzeného svetla. Zelená je vhodná do študovne a červenú použite iba na časť steny alebo doplnky. Modrá pôsobí relaxačne, najmä v kúpeľni.

Základné významy farieb

červená - vzrušujúca, energická, prudká až náruživá, evokuje teplo, dobrodružstvo
oranžová - evokuje kreativitu, veselosť, hravosť, stabilitu, istotu, teplo
žltá - optimistická, pôsobí veselo a otvorene, povzbudzuje, stimuluje intelekt
zelená - upokojuje a chráni, vyvoláva pocit bezpečia a stability, podporuje kreativitu
modrá - farba intelektu, mieru a rozjímania, znamená pokoj, dôveru, upokojuje myseľ
fialová - symbolizuje tajomnosť, zmysel pre duchovné záležitosti
ružová - farba nehy, jemnosti a oddanosti
hnedá - spojená s predstavou istoty a poriadku, domova, vyjadruje spoľahlivosť
čierna - neutrálna farba, vo väčšom množstve evokuje smútok
biela - neutrálna farba, zvyšuje účinky ostatných farieb spektra, spojená s predstavou čistoty a oslobodenia

  • 16.07.2018
  • Text: Katarína Barošová
  • Foto: archív firiem