Druhý dych pre steny

Možno sa už aj vo vašej domácnosti začína hovoriť o jarnom upratovaní. Vo väčšine prípadov to znamená, že treba maľovať alebo tapetovať. Každý zo spomínaných spôsobov „očisty“ má svoje silné aj slabé stránky. Farba alebo tapeta? Ktorú cestu si zvoliť, ak steny v byte volajú po obnovenej kráse?

Nasledujúce riadky by vám mohli pomôcť nájsť na túto otázku odpoveď. Kritérií, podľa ktorých by ste sa mali orientovať, je viac. Poďme sa pozrieť na tie najdôležitejšie.

Čistota a hygiena

Spoločným menovateľom maľovania aj tapetovania je fakt, že hneď na začiatku je potrebné zbaviť steny nečistôt (prachu, pavučín, plesní). Predstava, že iba maľovanie zabezpečí nášmu bývaniu tú pravú čistotu, lebo iba pri maľovke „steny dýchajú“, už dávno neplatí. Aj tapety, ak si zvolíte správny druh, umožňujú stenám dýchať, prepúšťajú vodné pary, a navyše môžu byť aj umývateľné a odolné proti oderu. Takže ich pokojne môžete nalepiť na steny v kuchyni, kúpeľni alebo v detskej izbe. No ak máte doma fajčiarov či alergikov, zrejme dáte prednosť maľovaniu, pretože je menej prácne a môžete maľovať častejšie.

Aj cena zaváži

Hoci je cena pri rozhodovaní tiež podstatným faktorom, aj tu v oboch prípadoch platí, že lacné nemusí byť dobré. Vyznať sa v širokej palete ponúkaných farieb nie je ľahké. Zvažovať treba nielen farebnú škálu, ale aj vlastnosti farby. Na trhu sú farby lacnejšie, od ktorých nič mimoriadne neočakávate, aj drahšie, od ktorých chcete niečo špecifické. Čím viac nárokov, tým vyššia cena. Samozrejme, ak budete potrebovať viacero náterov, prípadne aj špeciálny penetračný náter, ktorý funguje ako lepidlo a zvyšuje priliehavosť farby na starý podklad, alebo farby s rôznymi prímesami (napríklad protiplesňové, umývateľné), potom treba rátať s vyššou cenou. Odborníci odporúčajú, aby ste všetky prípravky potrebné na maľovanie kupovali od jedného výrobcu. S tapetami je to rovnako. Klasické papierové tapety, ktoré sú rozmerovo nestále (vplyvom vlhkosti lepidla sa naťahujú) a môžu sa pri manipulácii trhať, sú najlacnejšie. Ak máte vyššie nároky, pri kvalitnejších tapetách musíte načrieť hlbšie do vrecka. Pri porovnaní kvalitných tapiet a kvalitných farieb vychádzajú tapety ako drahšie. Pri rátaní nákladov na maľovanie či tapetovanie nesmiete zabudnúť ani na pomôcky, ktoré budete potrebovať. Pri maľovaní sa oplatí investovať do nového maliarskeho valčeka, mriežky na stieranie, teleskopickej tyče, na ktorú nastoknete rukoväť valčeka, maliarskej pásky, prípadne špachtle na nanášanie stierky alebo sadry, ktorou vyrovnáte nerovnosti podkladu. Určite budete potrebovať klasickú maliarsku štetku, aj jej užší variant na vymaľovanie rohov, kútov alebo priestorov za radiátorom. Pri tapetovaní sa nezaobídete bez štetky alebo valčeka, ktorým budete natierať lep, ani bez pritláčacieho valčeka alebo penovej hubky. Rovnako budete potrebovať i špachtľu, prípadne odstraňovač na staré tapety.

Ako často maľovať?

Odborníci odporúčajú maľovať každých päť rokov. Niektoré miestnosti (napríklad detskú izbu, chodbu, kuchyňu) je však dobré maľovať i častejšie.

Uľahčite si to

Pri maľovaní a tapetovaní je dôležité vytvoriť si dostatok voľného miesta – a to nielen v okolí stien, ale aj dverí a okien, ktorými budete vetrať. Preto je potrebné nábytok vysťahovať, prípadne ho odsunúť do stredu miestnosti a prikryť fóliou. Tak, aby bol čo najlepšie chránený pred farbami a možno aj tapetami, ktoré z neznámeho dôvodu nebudú chcieť na stene či na strope držať. Aj pri tapetovaní, aj pri maľovaní je nutné dôkladne pripraviť podklad. Stena musí byť hladká, bez nerovností, ktoré by znížili kvalitu výsledného efektu. Niekoľko vrstiev starých náterov, mastnota na povrchu, praskliny, nerovnosti, prach alebo iné nečistoty – s tým všetkým sa treba „pohrať“. Staré nátery je potrebné oškrabať a nerovnosti vyrovnať tmelom alebo stierkou. Tú treba po zaschnutí zahladiť brúsnym papierom. Rovnako, ako farba neprekryje hrbole a praskliny, nerovnosti na stene stopercentne nezakryje ani tapeta. Maľovanie bytu zvládne vlastnými silami aj začínajúci domáci majster. Skúsený maliar vymaľuje byt alebo dom rýchlejšie ako ten, ktorý ešte nenadobudol dostatočnú prax. Odborník zväčša urobí i menej neporiadku. Užitočným pomocníkom je maliarska páska, ktorou oblepíte zárubne, zásuvky, vypínače alebo lustre. Je to síce iba prípravná fáza, náročná na čas aj trpezlivosť, ale pri upratovaní zistíte, koľko námahy vám v konečnom dôsledku ušetrila. Po maľovaní totiž musíte upratať nielen „hrubú špinu“ (a tej býva požehnane), čaká vás aj čistenie menej dostupných miest. Každý „zlepšovák“ teda príde vhod. Tapetovanie je náročnejšia disciplína než maľovanie. Už aj preto, že pracovný postup si vyžaduje presnosť a zručnosť. Ak musíte strhávať staré tapety, môžete si pomôcť špeciálnymi nátermi na odstraňovanie starých tapiet. Zložitejšie je aj tapetovanie stropov, rohov či výčnelkov v stene. Ak tapetovanie zveríte odborníkom, rátajte s tým, že tapetári vás vyjdú viac ako maliari izieb.

Estetické i praktické

Nový dizajn vášho bývania má aj estetický a praktický význam. Farby dostať kúpiť v prakticky nekonečnom množstve odtieňov. Aj jednofarebnú stenu ozvláštnite aplikáciou originálnych šablón alebo vďaka efektu „tón v tóne“. O tom, ktorá farba vzbudzuje aké emócie, bolo už napísané pomerne veľa. No, samozrejme, nič nie je všeobecne platné, každá a každý z nás je iný, nastavený na iné vnímanie sveta okolo seba. Isté je, že ak sa vám vybraná farba po čase prestane páčiť, nie je problém vymaľovať hoci aj každý rok. Výrazne sa zmenili aj vlastnosti farieb. V ponuke špecializovaných obchodov sú i také farby, ktoré odrážajú svetlo, takže na osvetlenie miestnosti stačia aj žiarovky s nižším výkonom. Dostať kúpiť aj farby, ktoré neutralizujú škodlivé látky, preto sú vhodné na vymaľovanie detských izieb či priestorov, v ktorých sa pohybujú alergici. Estetické a praktické hľadisko súvisí i s kvalitou tapiet. Tapety už dávno nie sú tou nevkusnou výzdobou s čudesnými geometrickými vzormi, ktoré sa lepili priamo na nerovný panel v najväčšom rozpuku panelovej bytovej výstavby. Práve naopak, v súčasnosti predstavujú ideálny spôsob, ako zútulniť bývanie alebo napríklad administratívne priestory. Vyrábajú sa v širokom farebnom spektre, hladké, s plastickými vzormi, a na trhu nájdete i tapety, ktoré imitujú napríklad tehlovú stenu či rastlinné motívy. Obľúbené sú aj fototapety, ktoré bytu dodajú jedinečný vzhľad. Vinylové tapety, tapety pri výrobe ktorých bol použitý kvalitný textil, prípadne pieskovcové tapety (vysoká odolnosť) alebo drevené tapety (vyrobené z prírodnej dyhy európskych či exotických drevín) predstavujú nadštandard. Majú vysokú estetickú hodnotu a aj obyčajnú izbu dokážu premeniť na luxusný priestor. Zvyčajne sa navyše vyznačujú aj trvácnosťou a odolnosťou. Ak sa ani po zvážení všetkých pre a proti neviete rozhodnúť, či budete maľovať alebo tapetovať, do úvahy prichádza ešte kompromisné riešenie, ktoré je v súčasnosti navyše aj veľmi obľúbené – zaujímavý vzhľad interiéru dosiahnete, ak na stenách skombinujete tapetu a maľovku.

Kupujeme tapety

Pri kúpe tapiet si na etikete všímajte piktogram – tzv. raport. Jeho súčasťou je číslo, najčastejšie je to 64, ale môže to byť aj 32, 40, alebo aj 0. Nula znamená, že pásy tapiet môžete lepiť bez akýchkoľvek posunov, každé iné číslo vás informuje o tom, po koľkých centimetroch sa vzor znova objaví. Čím vyššie číslo, tým viac odpadu.Pri kupovaní tapiet si vždy skontrolujte, či majú všetky rolky tapiet etikety s rovnakými výrobnými číslami. Aj malá zmena v čísle totiž môže znamenať badateľne odlišný farebný odtieň. Pokiaľ ide o množstvo, vždy rátajte s rezervou. Nielen preto, že pri tapetách s veľkým vzorom bude viac odpadu – nikdy neviete, kedy bude treba opraviť poškodenú tapetu. Na zabalenej tapete by ste mali nájsť piktogram, do akého prostredia je určená, ako a akým lepidlom ju lepiť.

  • 16.02.2017
  • Text: Oldřiška Luptáková
  • Foto: isifa/Shutterstock