Do školy...s detskou izbou na mieru

Deti a ich svet. So začiatkom školského roka sa na túto tému pozrieme pragmaticky, v duchu hesla „má dať – dal“. Ak totiž chceme, aby sa naše deti dobre učili, mali by sme im vytvoriť kvalitné podmienky nielen na štúdium, ale aj na oddych.

Odkladacia zóna

So vstupom do školy každému dieťaťu pribudnú učebné pomôcky. Ak chceme, aby sa v nich deti vyznali a aby bol v izbe poriadok, nemali by sme šetriť na úložných priestoroch. Dostatok políc, knižnica, kontajnery so zásuvkami, závesné programy, stojany na DVD či CD vytvoria predpoklad na to, aby sa dieťa postupne naučilo veci ukladať na správne miesto a aby si učebné pomôcky dokázalo pripraviť samo. Nízke skrinky môžu rásť spolu so školákom, stačí, ak ich naukladáte na seba.

Oddychová zóna

Hoci sa nám dospelým často zdá, že detská energia je nevyčerpateľná, aj dieťa si potrebuje oddýchnuť. V oddychovej zóne by sa mala nachádzať kvalitná posteľ s dobrým matracom. Posteľ by mala byť minimálne o 20 centimetrov dlhšia ako výška dieťaťa. Aj šírka postele by mala postačovať na to, aby dieťa mohlo spať v prirodzenej, jemu príjemnej polohe. Matrac by sme mali meniť každých sedem rokov.

Pracovná zóna

Patrí do nej predovšetkým pracovný stôl a stolička. Investujte do nábytku, ktorý bude môcť rásť spolu so školákom. Ideálne je, ak sa na pracovnom stole dá nastaviť nielen výška, ale aj sklon pracovnej dosky a ak je výškovo nastaviteľná i stolička. Keďže táto časť izby si vyžaduje dobré osvetlenie, najlepšie urobíte, ak ju umiestnite k oknu.

Iný vek dieťaťa - iné požiadavky

Izba by sa mala prispôsobovať aktuálnym potrebám dieťaťa. Zariadenie izby konzultujte s tými, ktorí v nej budú bývať. Menšie dieťa asi skôr presvedčíte o tom, čo považujete za nevyhnutné, ale čím sú deti staršie, tým nástojčivejšie budú presadzovať svoju predstavu. Dohoda je víťazstvom obidvoch strán.

Izba pre školáka - viac hry ako učenia


Dieťa, ktoré do školy začína chodiť alebo ju navštevuje iba krátko, sa ešte stále bude hrávať na zemi. V izbe by preto mala hrať prím teplá podlaha. Novým prvkom, ktorý v zariadení izby pribudne, bude písací stôl a stolička. V blízkosti stola by sa mal nachádzať aj odpadkový kôš. So vstupom do školy dieťaťu pribudnú učebnice, pracovné zošity a iné učebné pomôcky, preto by sme mali myslieť aj na dostatok úložných priestorov. Školákom určite urobí radosť magnetická tabuľa, na ktorú si môžu pripevňovať výkresy, prípadne na ňu môžu kresliť alebo písať.

Izba pre stredoškoláka - pozor na nálady tínedžerov

Staršie deti a stredoškoláci už majú o zariadení izby vlastnú predstavu. A tá sa zvyčajne líši od toho, čo by chceli rodičia. Hoci je dobré dať priestor aj rozhodovaniu dieťaťa, na základných veciach by ste sa mali zhodnúť. Súčasťou prípravy na vyučovanie v tomto veku je často počítač. Túto skutočnosť by mal odrážať výber väčšieho pracovného stola a pohodlnej polohovateľnej stoličky. Neodmysliteľnou súčasťou študentskej izby je dostatok odkladacieho priestoru a pohodlná posteľ. Tá je pre mnohých „puberťákov“ nielen miestom, kde sa spí, ale aj kde sa učia, počúvajú hudbu či surfujú po internete.

Izba pre vysokoškoláka - kancelária s pracovným časom neurčitým

„Vysokoškolácke“ izby často pripomínajú skôr kanceláriu. Nemal by tu chýbať priestor na výpočtovú techniku, veľkorysé úložné priestory a kvalitné osvetlenie. Žiadny rodič totiž nevie, v ktorú dennú či nočnú hodinu začne syn či dcéra študovať, písať seminárne práce. Nezabudnite, že návštevy kamarátov vašich detí sa môžu predĺžiť do neskorých hodín. Nepochybíte, ak vyberiete posteľ, ktorá sa dá rozkladať, prípadne budete vopred myslieť na záložný nafukovací matrac.

Ideálna detská izba

Hoci izba sa mení s tým, ako dieťa rastie, v školáckej alebo študentskej izbe by niektoré veci určite chýbať nemali:

 

Stabilný a bezpečný nábytok z kvalitného materiálu. Samozrejmosťou by mal byť najmä pracovný stôl, zdravotná stolička, dostatok úložných priestorov a políc, posteľ s dobrým matracom.

 

Drobné zariadenie a doplnky – zakladače, kôš na odpadky, magnetická tabuľa, tulivak a pod.

 

 

Na dotyk príjemná podlaha – uprednostnite podlahovú krytinu, ktorá prináša tepelný komfort (drevo, korok, prípadne koberec).

 

 

Vhodné farby – optimálne je, ak je jedna farba hlavná a k nej sa pridávajú maximálne dva doplnkové odtiene. Pre menších školákov sú vhodné pastelové farby. Sýte tóny môžu vyvolávať nepokoj a napätie.

 

Kvalitný náter – nátery na stene či nábytku by mali byť ekologické a ľahko udržiavateľné.

 

 

Plné dvere – pri ponocovaní študenta by svetlo prestupujúce cez zasklené dvere mohlo zvyšok rodiny obťažovať.

 

 

   Nenápadná technika – elektrické šnúry uložte do podlahových líšt alebo ich zakryte špeciálnym krytom.

 

Správne svetlo – je dôležité pre uchovanie zdravého zraku. Stôl by mal byť umiestnený pri okne. Dieťaťu, ktoré píše pravou rukou, by malo svetlo dopadať zľava, ľavákovi sprava.

 

Doplnkové osvetlenie – tmavé kúty presvetlite bodovým osvetlením, k posteli umiestnite stolovú lampičku. Vypínače nainštalujte aj k posteli.

 

  Tienenie – priame slnečné lúče zachytia žalúzie, rolety, závesy.

  • 23.09.2016
  • Text: Oldřiška Luptáková
  • Foto: isifa/Shutterstock