Bývame s domácimi miláčikmi

Pes, mačka, trpasličí zajac, rybičky, had, leguán, papagáj. Aj títo priatelia zo zvieracej ríše s nami často žijú v dome či byte ako naši domáci maznáčikovia. Prinášame vám niekoľko rád, ako zariadiť spolužitie tak, aby sa nezmenilo na „boj kto z koho“.

Zviera by sa malo v byte cítiť isto a bezpečne. A my by sme mali mať postarané o čo najjednoduchšiu údržbu interiéru. K tomu môže prispieť aj výber správnej podlahy. Z hygienických dôvodov sú menej vhodné koberce a behúne. Laminátové podlahy sú zase pre zvieracie labky príliš klzké a môže sa na nich víriť prach a chlpy. Medzi vhodnejšie materiály, ktoré sú ľahko umývateľné, teplé a odolné voči zvieracím pazúrikom, patrí linoleum, vinyl, ale aj drevo. Ak sa rozhodnete pre kachličky, počítajte s tým, že sa síce ľahšie udržiavajú, ale tepelný komfort daného priestoru môže byť s nimi nižší.

Pelechy, postieľky, škrabadlá

Keďže zvieratko sa stáva členom domácnosti, mali by sme mu dopriať miesto, ktoré mu poskytne dostatok pokoja a bezpečia. Takým je zväčša pelech, resp. ležovisko. Môže byť vyrobené z rôznych materiálov a mať všakovaké tvary, pri správnom výbere sa však z neho môže stať aj estetický doplnok interiéru.

Materiály na ležoviská

  • klasické látky – nízka cena, ale kratšia životnosť
  • polyester – vysoká odolnosť, pevnosť, trvácnosť, jednoduchá údržba
  • eko koža – luxusný vzhľad, ľahká údržba, ale nižšia trvácnosť než koža či kvalitná koženka
  • alcantara – elegantný materiál (zväčša ho poznáme zo sedadiel v automobile), zložitejšia údržba, kratšia životnosť
  • semiš – luxusný vzhľad, údržba praním, kratšia životnosť

Výber vhodného materiálu ležoviska závisí aj od plemena psíka, ktorého chováme (nemecká doga určite potrebuje odolnejší materiál než yorkshirský teriér). V každom prípade je však výhodné, ak je poťah pelechu odnímateľný a je možné ho prať v práčke. Ako určiť správnu veľkosť ležoviska? Ak pes leží, z každej strany pripočítajte 10-15 cm, tak získate približnú predstavu o potrebnej veľkosti pelechu. No keďže tento prepočet nemusí byť úplne presný (niektoré zvieratko spí schúlené do klbka, iné natiahnuté), veľkosť pelechu prispôsobte jeho individuálnym potrebám. Pri chove mačky nezabúdajte na to, že mačka obľubuje vysoko položené miesta. Najviac sa jej bude páčiť, ak jej pripravíte ležovisko napríklad na plošine špeciálneho mačacieho stromu. A v prípade, že strom bude obalený sisalovým alebo kokosovým špagátom, poslúži aj ako škrabadlo. Mačka tak na brúsenie pazúrikov nebude musieť použiť nábytok či koberec.

Predchádzajte pohromám

Mačky sú mimoriadne zvedavé a rady pozorujú dianie za oknom. Láka ich poletujúci hmyz a vtáčiky a keďže lovecký pud nie je celkom možné potlačiť, môžu nechtiac vypadnúť. Okná a balkón treba preto pre istotu dôkladne zabezpečiť sieťkami či mrežami. Aj mnohé rastliny, ktoré bežne pestujeme v domácnosti, sú pre mačky jedovaté. Asparágus, azalka, africká fialka, antúria, begónia, cyklamén, difenbachia, fikus, filodendron, krotónovec, kaktusy, vianočná hviezda, svokrine jazyky, tŕňová koruna alebo vianočná hviezda by mali z mačacieho zorného uhla určite „zmiznúť“.

Akú misku zvoliť?

Pre zdravie nášho maznáčika je dôležité nielen to, čo konzumuje, ale aj „ako“. Najmä veľké plemená psov dokážu svoju porciu zjesť neuveriteľne rýchlo. To je pre ich tráviaci trakt veľmi škodlivé, pretože tak narastá riziko nadýmania a bolestí žalúdka. Vyrovnať sa s týmto problémom pomáhajú takzvané „protihltacie“, resp. „spomaľovacie misky“. Ich dno sa podobá na malé plastické bludisko, v chodbičkách ktorého sa potrava hľadá ťažšie. Vďaka týmto špeciálnym miskám sa konzumácia potravy spomaľuje až päťnásobne a psík tak nemôže rýchlo zjesť všetko to, čo „má na tanieri“. V ostatnom čase sa čoraz častejšie, najmä pre väčšie plemená psov, využívajú vyvýšené stojany s miskami na krmivo, prípadne držiaky na misky. Na niektorých stojanoch a držiakoch sa dá nastaviť aj výška umiestnenia misiek. Vďaka tomu šetríme zvieratám platničky a kĺby predných končatín. Dizajn stojanov a misiek prispieva k tomu, že sú zaujímavou súčasťou interiéru. Z praktického hľadiska je vhodné doplniť „stravovací kútik“ aj podložkami pod misky. Sadu komponentov, ktoré súvisia s kŕmením, dotvárajú automatické kŕmidlá. Zabezpečia regulované množstvo krmiva alebo stálu hladinu vody v miske. Ak chováte viac zvierat, investujte do automatu, ktorý prečíta mikročip zvieraťa a podľa toho otvorí alebo neotvorí prístup ku krmivu (zabraňuje prejedaniu zvieratka).

WC pre zvieratá

Mačky žijúce v interiéri potrebujú toaletu. V súčasnosti existujú dva typy mačacích WC – otvorené a kryté. Otvorené mačacie WC tvorí plastová miska, do ktorej sa nasype podstielka. Výhodou tohto systému je nízka cena, jednoduchá údržba a možnosť využitia aj pre väčšie mačky. Naopak, mínusom je, že exkrementy vidno a cítiť (zápachu je možné predchádzať výberom vhodnej podstielky a údržbou) a mačka pri zahrabávaní vyhadzuje stelivo mimo misku. Nevýhodou je aj menej atraktívny dizajn a potreba umiestniť toaletu do menej využívaných priestorov obydlia. Kryté mačacie WC má nad plastovou miskou vysoký plastový odnímateľný vrchnák, pripomína skôr psiu búdu. Pri tomto type sú nevýhody otvoreného WC eliminované, no cenou za to je zhoršený prístup pri čistení toalety a vyššia nákupná cena tohto systému. Pre veľké mačky je tento typ toalety nevhodný. Možno ste v zábavných programoch zachytili spot, v ktorom mačka využíva ľudské WC. Ak budete mať dostatok trpezlivosti, môžete na tento variant naučiť aj vašu mačku. Stačí, ak si zaobstaráte sadu špeciálnych mačacích záchodových dosiek s otvormi rozličných veľkostí, ktoré sa položia na normálnu WC dosku. Keď už mačka dokáže vyskakovať na WC dosku a balansovať na nej, treba mačaciu WC dosku postupne meniť. Začína sa od tej s najmenším otvorom, s malým množstvom steliva, približne po 2 týždňoch sa doska vymení za inú, s väčším otvorom. Ak všetko pôjde dobre, mačka by sa počas 8 týždňov mala naučiť vykonávať potrebu na ľudskom WC. Samozrejme, nie každá, pretože mačky sú mimoriadne tvrdohlavé a na tento experiment nemusia pristúpiť. V prípade úspechu tento systém prináša domácnosti výhodu lepšieho udržiavania čistoty a ekologickosť (nie je potrebné kupovať podstielku).

Klietka alebo akvárium?

Okrem psov a mačiek s nami v domácnosti najčastejšie bývajú škrečky, morčatá, fretky, trpasličie králičky alebo vtáky. Každé z týchto zvierat má špecifické potreby, preto sa poďme aspoň vo všeobecnosti pozrieť na to, čo by v ich domovoch nemalo chýbať. Mnohé hlodavce si postupne zvyknú na rôzne zvuky v domácnosti. Prestanú sa báť a môžeme ich umiestniť aj do rušnejších častí domácností. Keďže niektoré sú aktívne cez deň a v noci spia – napríklad morské prasiatka -, ich domčeky môžeme situovať aj do miestnosti, kde spíme. Výhodou klietky je, že svojich obyvateľov chráni pred inými zvieratami (napríklad, ak je v domácnosti mačka či pes) a zároveň do nej preniká čerstvý vzduch. Nevýhodou je nižšia stabilita a vypadávanie steliva z klietky. Tieto mínusy akvárium síce nemá, no manipuluje sa s ním ťažšie a je pri ňom potrebné zabezpečiť prekrytie hornej časti (napríklad mriežkou). Negatívom je aj horšia cirkulácia vzduchu.

Radosť zo štebotania

Prakticky v každom byte, aj v tom menšom, je možné chovať vtáky. Samozrejme, ak dodržíme základné predpoklady. Klietka by mala byť umiestnená na svetlom mieste, bez prievanu, v takej výške, aby vtáky mali prehľad o svojom okolí. Teplota v miestnosti by mala byť stabilne okolo 20 °C a klietka by mala byť dostatočne priestranná. Z hľadiska tvaru sú viac než guľaté klietky vhodné tie hranaté. Vtáky potrebujú denne čerstvú vodu a krmivo, takže klietka by mala byť dobre ovládateľná aj z tohto hľadiska. Je výhodné, ak má klietka dvojité dno. Pod pevným roštom sa zväčša nachádza mobilná zásuvka, ktorá by sa mala dať ľahko vybrať a vyčistiť. K udržiavaniu čistoty okolitého priestoru pomôže jednoduchý trik. Stačí, ak drôty v spodnej časti klietky prepletieme pásom plastu, ktorý obmedzí vyhadzovanie krmiva alebo rôznych nečistôt z klietky. Kvalitné klietky síce nie sú lacné, ale treba si uvedomiť, že vták v nej strávi celý život a klietka bude súčasťou nášho domova niekoľko dlhých rokov.

  • 16.02.2017
  • Text: Oldřiška Luptáková
  • Foto: isifa/Shutterstock