A ako art deco

Obrovský rozmach v mnohých domácnostiach na celom svete zažíva dnes štýl nazvaný „art deco“. Nie je to ale žiadna novinka, zoznámili sme sa s ním už v medzivojnovom období. A keďže „retro“ je stále „in“, nečudujme sa, že aj art deco hlási svoj veľký návrat.

Znaky štýlu

zrkadlá kontrasty exotika slnko oceľ luxus lesk farby vitráž meď hodváb bronz zamat chróm

Čaro elegantného a luxusného dizajnového štýlu art deco vám určite nemusíme nejako veľmi komplikovane vysvetľovať. Stačí sa len pozrieť na tieto fotografie a určite pochopíte, o čom je práve reč. Luxus v kombinácii s jednoduchosťou je tu totiž dokonale elegantný a navodzuje dojem, že všetko gýčové tu má rozhodne vstup zakázaný. Roky 20-te, ktoré art deco objavili, sa netajili veľkou radosťou zo života. Po skončení prvej svetovej vojny totiž svet túžil po návrate pokoja a bohatstva. A práve tento štýl sa o to najlepšie postaral. Spoznáte ho tiež podľa množstva lesklých povrchov, zrkadiel, chrómu či kombinácie čiernobielej a čiernozlatej farby. Interiéroví dizajnéri využívajú pri svojej práci najmä ušľachtilé materiály ako napríklad mramor, tmavé drevo a kombináciu ocele a lesklých zlatých povrchov.

 

Farby

Čierna, biela, zlatá, šedá, zelená, béžová

Nábytok

Minimalistický s bohatým zdobením, elegantný, pohodlný s lakovanou úpravou a vysoko leštenou kožou

Doplnky

Bronzové sošky, zrkadlá s rámom z chrómu alebo niklu, svietidlá s mozaikovou vitrážou, zdobené stojany na noviny či perá, zamatové vankúše, hodvábne prikrývky

Tip odborníka

Chcete si doma dopriať štýlovú atmosféru medzivojnových rokov?  Potom by ste mali pouvažovať nad vhodnými doplnkami. Jedným z nich je napríklad bronzová váza alebo malá bronzová socha. rovanko dobre poslúži aj podobná maľba či rytina, ako vidíte na tomto obrázku.

  • 28.05.2020
  • Text: Miroslava Hýbl
  • Foto: archív