Spi vo vlastnom...

Vlastné bývanie nám dodáva pocit istoty a zázemia. O tom by vedeli hovoriť všetci tí a všetky tie, ktorým sa podarilo takéto vlastné zázemie vytvoriť a už nejaký čas si ho užívajú. „Spať vo vlastnom“ totiž prináša neporovnateľne väčší komfort ako napríklad bývanie u rodičov či v podnájme.

V Skalici sme navštívili trojizbový byt spätý s podobným príbehom. Aj tu majiteľka vďaka vlastnému bývaniu zažíva príjemný pocit „oslobodenia“ a vo svojich 45 rokoch dokonca i začiatku úplne nového života.

S výhľadom na vinice

Byt sa nachádza v príjemnej časti Skalice. Okolie lemujú vinice a majitelia bytov si užívajú nielen pekný výhľad, ale aj pokojné a tiché prostredie. Bytové domy postavené v tejto štvrti patrili k prvým v tomto meste – vyrástli v 50. rokoch. Dnes v nich už väčšinou bývajú noví majitelia a nielen bytovky, ale i väčšina bytov už prešla obnovou.

Rýchla výmena majiteľov

Trojizbový byt, do ktorého vstupujeme, má veľkosť 64m2 a nachádza sa na štvrtom poschodí bez výťahu. Patrí Alene Čížikovej, no nie je to tak dlho, čo mal ešte úplne iných majiteľov. Tí sa len pár mesiacov po jeho rekonštrukcii rozhodli presťahovať do rodinného domu. To bola šanca pre nového majiteľa či majiteľku. „Keďže majitelia potrebovali predaj vyriešiť rýchlo, boli maximálne ústretoví a všetko išlo veľmi ľahko. Dokonca som byt získala so zľavou. Inak by som opravený byt tak výhodne určite nekúpila“, hovorí A. Čížiková. Mala šťastie, veď obyvatelia tohto mesta so znepokojením tvrdia, že byty v Skalici už dnes majú porovnateľnú cenu ako byty v Trnave či dokonca v Bratislave. Hoci v neďalekom Holíči sú nehnuteľnosti lacnejšie, má to aj svoje dôvody – v Skalici sú lepšie služby a viac pracovných príležitostí.

Stačilo sa nasťahovať

A. Čížiková svoj ideálny byt hľadala pol roka. „Samozrejme, videla som aj luxusnejšie byty, no tie už boli drahšie. Alebo boli dvojizbové, čo mi nevyhovovalo. Niektoré sa zasa nachádzali v lokalite, ktorá sa mi nepáčila, alebo neboli vkusné či vyvolávali stiesnený pocit. Tu som sa cítila dobre hneď, ako som sem vošla,“ spomína na zoznamovacie chvíle s bytom. A keďže v Prvej stavebnej sporiteľni mala stavebné sporenie, peniaze na kúpu mala prakticky pripravené. Keď našla ten pravý byt, bez problému získala úver, dokonca i so zvýhodnenou úrokovou sadzbou. „Stačilo už len doriešiť majetkovo-právne veci, prebrať kľúče a rovno sa nasťahovať. Všetko bolo čistučké, vyupratované, pripravené na bývanie,“ hovorí.

Drobné zmeny a dozariadenie

V celom byte prevláda kombinácia sivej, bielej a hnedej farby. Táto farebná kombinácia pôsobí čisto, jednoducho a príliš nezaťažuje zmysly. Keďže v byte po predošlých majiteľoch zostalo aj zariadenie a farebnosť i použité materiály novej majiteľke vyhovovali, dokúpila si sem len pár vecí – matrace, televíziu a pre dcéru posteľ. Inak je všetko tak, ako bolo predtým. Najväčšie potešenie novým obyvateľkám bytu priniesli komfortné spotrebiče zdedené po predošlých majiteľoch – asi najviac obrovská americká chladnička, ktorá vyrába ľad a filtruje vodu. Podobne však súčasná majiteľka bytu oceňuje i zasúvacie interiérové dvere. Ušetria miesto a navyše pôsobia esteticky.

S výhľadom na stromy

Hoci má byt len malú kuchynku, práve tá je najobľúbenejším miestom novej majiteľky. „Je síce maličká, ale stačí. Predtým tu bývala štvorčlenná rodina a aj im postačovala,“ hovorí A. Čížiková. Zvykne tu raňajkovať za barovým pultíkom, od ktorého sa díva na „svoj“ strom. Stojí priamo pred kuchynským oknom. „Ten pohľad! Veď ten strom je tu ako pre mňa,“ usmieva sa. Jedálenský stôl, ktorý sa do kuchyne nezmestil, sa nachádza v obývačke. Využíva sa najmä vtedy, keď je v byte viac ľudí. „A to je tu stále. My máme vždy nejaké návštevy,“ smeje sa majiteľka. Neprekáža jej ani to, že v dome nie je výťah. „Treba sa udržiavať v kondičke,“ tvrdí s nadhľadom.

Aj bez klimatizácie

Slnečný byt je orientovaný na východ a západ. Stromy tu v lete spravia príjemný chládok, horúčavy sa teda dajú pohodlne prežiť aj bez klimatizácie. Ďalšou výhodou je ticho. „Ani nevieme, že máme nejakých susedov. Nikto tu nedupoce, je tu pokoj a tichučko. A neviem, či je to tým, že tento byt je tak dobre otočený, ale naozaj vynikajúco sa mi tu spí. Zvykla som si tu ozaj hneď,“ hovorí A. Čížiková. V byte nemá rada množstvo povystavovaných „lapačov prachu“. Preto tu nič také nevidíme. Iba jednoduchý čistý priestor. A hoci sa novej majiteľke pôvodné zariadenie bytu pozdáva, predsa má do budúcnosti plány: „Chcela by som kúpiť bezpečnostné dvere, doplniť šatníkovú skriňu a rada by som znížila stropy, aby to tu bolo ešte o niečo útulnejšie. Takisto by som chcela zmeniť kúpeľňu. Zatiaľ ešte čakám na ten správny moment.“

Spať vo svojom...

Pamätáte si ešte na vankúše, igelitky a plagáty Prvej stavebnej sporiteľne, na ktorých stálo heslo „Nespi kade-tade, spi vo vlastnom“? Majiteľku tohto bytu s týmto sloganom spája vlastný príbeh. Vlastne ako jedna z prvých vecí nás po vstupe do bytu upútal presne takýto vankúšik, s presne takýmto heslom. Vďaka svojej výrazne zelenej farbe položený na sedačke v obývačke doslova svieti. „Práve keď som od PSS dostala tento vankúšik, bola pre mňa otázka bývania veľmi aktuálna,“ spomína A. Čížiková. Predtým vlastné bývanie nemala, a keďže sa rozhodla byt kupovať ako 45-ročná, išlo naozaj o veľký krok. „Sloganu plne rozumiem, pretože som to zažila. Po niekoľkých mesiacoch, čo tu bývam, môžem len a len potvrdiť, že mať svoje bývanie je vynikajúci pocit,“ usmieva sa pri našom odchode.

  • 09.02.2018
  • Text: Lenka Krištofová
  • Foto: Miro Pochyba

Zisti viac

Financovanie tejto zmeny

Chcete vedieť viac o úvere bez založenia nehnuteľnosti? Potrebujete nájsť tú najvýhodnejšiu ponuku priamo pre vás? Viac sa dozviete tu.